Elektrickej strom dýchá ozvěnou rockových festivalů

Je jen málo knih, v nichž se snoubí fantastika a rock’n’roll. Vím o dvou knihách Karla Doležala, románu Rock mého života Ondřeje Neffa a především o knize Těžké melodično Terryho Pratchetta. K těmto třem věrozvěstům rockové muziky ve fantastice se přidala i Jarmila Kašparová s rockovou spaceoperou Elektrickej strom.

Elektrickej strom je stejně jako knihy výše jmenovaných autorů plný odkazů na rockové velikány, potrhlých nápadů a slovních hříček, za něž by se nemusel stydět ani jeden z nich. Přesto není ani klonem Těžkého melodična, ani nedej Elvis knih Doležalových či románu Neffova.

„What planet is this, mmmh ?
Let there be rock ‚n‘ roll.“

Před mnoha a mnoha lety se lidstvo vydalo ke hvězdám. První hvězdoplavci to neměli lehké, přesto se jim kdesi u hranic naší galaxie podařilo terraformovat dvě planety. Mizarbanna se tak snadno zkrotit nenechala a novým osídlencům život rozhodně neulehčila. Šílené lijáky, které z malých potůčků dělají divoké řeky, divoké bouře a skoro půl roku trvající kruté zimy, za jejichž vlády není nouze o sněhové kalamity, sužovaly lidstvo permanentně od jeho prvních krůčků po povrchu planety. Ostatně nejchladnější období roku si dokonce vysloužilo jméno Divnozima. Zkrátka a dobře, na téhle planetě divoké počasí ovlivňuje naprosto vše. Dokonce i hudební dění.

Ze Země se sem přistěhoval Adzukh, chlapec s velkým chrupem a velice výrazným hlasem. Že kromě studia meteorologie a exoliteratury v kampusu města Kadmýru založí i jednu z nejslavnějších Mizarbannských rockových kapel, z počátku jistě netušil. A že jméno Willou jednou otřese celou planetou, to už teprve ne.

Druhou planetou, kterou se lidem podařilo úspěšně osídlit, je Irissa. Počasí je zde mnohem stabilnější a lidé tu žijí celkem klidně. Jak by také ne, když planetární vláda vydává každý týden tolik Pravidel formujících a omezujících život běžných občanů, že by se z toho zbláznil i ortodoxní talmudista. Ti, kterým se Pravidla a život ve městech zajídaly, se rozhodli odejít do hlubokých pralesů a založili tam convy, vesnice, v nichž lidé žijí ve stromech a v souladu s přírodou.

Na Irisse se narodil Ifigen. I ten má k hudbě blízko, neboť studuje muzikologii, historii hudby a akustickou technologii. O tom, že by snad někdy vystupoval před narvaným stadionem s kapelou za zády, se mu ani náhodou nesnilo. Zato má podezření, že je klonem jistého slavného a dávno mrtvého rockového zpěváka.

„Let’s go
Let it roll
Are you ready?
Said are you ready?
The cosmos rocks
Across seven seas through the Panama,
Now they’re rockin‘ on beaches and they’re rockin‘ in bars
Don’t ask me how and don’t ask me why
From Miami Beach down to old Bondi
There’s a rock ‚n‘ roll fever in every place
Next thing you know they’ll be rockin‘ out in space.“

Elektrickej strom je vyprávěním o vzniku a kariéře dvou rockových kapel. Každý, kdo viděl filmy jako Almost Famous či Sing Street, asi tuší, co v knize najde. První nesmělé krůčky, první demo, těžké začátky ve studentských klubech, první nahrávka, rozkol kapely, usmíření a velké finále před vyprodaným stadionem. Nic z výše jmenovaného Elektrickej strom nepostrádá a čtenářům se toho dostane měrou vrchovatou, navíc hned dvakrát.

Jarmila Kašparová nepojala román jen jako oslavu rockové hudby plnou zjevných i chytře skrytých odkazů na jednu z nejslavnějších kapel, která kdy otřásla vlnami éteru. Každá z dějových linií, jež si pro své hrdiny vybrala, je jiná a obě jsou jiným způsobem zajímavé a originální. Zatímco se Adzukh s přáteli snaží stát nejslavnější kapelou planety a porazit tak namyšlené muzikanty z kapely Větší třesk, Ifigen se k hudbě dostane náhodou, a to na útěku od matky, která jej předurčila k tomu, aby se stal nástrojem její vzpoury proti vládním restrikcím na Irisse. Navíc jsou obě planety zabydlené plejádou vtipných postaviček z řad profesorů a studentů obou škol.

 

Kniha svým pozvolným tempem a zdánlivě poklidnou atmosférou připomíná Legendy a latéčka. Autorka sice přináší nějaké ty komplikace, ať už ve formě konkurenčního boje s Větším třeskem, či generačních střetů, ale veskrze jde o příjemné letní čtení, které si užijí nejen fanoušci sci-fi a rocku, ale každý, kdo si chce odpočinout od traumat všedních dní.

Jarmila Kašparová je originální, vtipná a hýří pěknými nápady. Její svět je barevný, pestrý a díky hrdinům, jimž budete fandit, blízký tomu našemu. Ono je totiž jedno, jestli žijete na Zemi, nebo v jiné části galaxie, rock’n’roll hýbe srdcem fanoušků ve všech koutech vesmíru.

 

„We got the cosmos rocking
To the might power of rock’n’roll.“

Knihu zdobí parádní rockerská obálka Milana Fibigera a vnitřní ilustrace autorky a Jardy Kocoura Řezáče.

(V recenzi byl použit text písně Cosmos Rockin‘ kapely Queen)

Vydaly: Straky na vrbě, 2023
Obálka: Milan Fibiger
Ilustrace: Jarmila Kašparová, Jaroslav Řezáč
Vazba: brožovaná
464 stran / 390 Kč