Čtvrtá děvka – variace na čtyři jezdce apokalypsy

Riziko příchodu apokalypsy přímo biblických rozměrů v dnešní zkažené a povrchní době asi vyděsí jen málokoho. Tedy než by ona situace skutečně nastala a místo čtyř jezdců apokalypsy by přišly čtyři děvky, rozsévající válku, hlad, mor a smrt. To by jistě velmi zatřáslo s lidskou otupělostí.

Kenzi Brooks přežívá v bezútěšném prostředí umírajícího předměstí Detroitu, kdy musí bojovat o každý den své existence, aby neztratila střechu nad hlavou, dokázala zaopatřit na drogách závislou matku a pomohla i své kmotře s jejím manželem. Jediným únikem je pro ni představa, že jednou dopíše knihu, ze které se stane bestseler a pomůže jí navždy opustit prostředí, které tolik nenávidí od chvíle, kdy se stala svědkem smrti staršího bratra. To byl současně okamžik jejího prvního setkání s Počmáraným mužem doprovázeným havranem. Osud si s Kenzi opět velice nepěkně zahraje a připraví jí víc než jen mix psychických a fyzických útrap. A nabídku, která se neodmítá. Přijme ji Kenzi, anebo nakonec odmítne?

Jediným symbolem naděje je pro Kenzi již dávno vypelichaná králičí packa, kterou nosí neustále při sobě. Již od toho osudného dne bratrova úmrtí a prvního setkání s Počmáraným mužem. Hlavní hrdinka je vržena do víru prastarých biblických mýtů, ve vyprávění navštíví Rajskou zahradu, pozná osudy první zavržené Adamovy ženy Lilith. Zjistí, že svět kolem ní se hemží prastarými biblickými dogmaty, démony s jejich nejvyšším vládcem Luciferem a pochopitelně chystanou pomstou Bohu a všemu, co stvořil, v podobě apokalypsy, kterou má Lilith v plánu rozpoutat.

Americká spisovatelka EV Knight se českému čtenáři představuje svou první knihou Čtvrtá děvka, za kterou dokonce získala cenu Brama Stokera. Rozehrává zde velice poutavý a do detailu promyšlený příběh, ve kterém hlavní hrdinku v žádném případě nešetří, ba právě naopak. Ukazuje na jejím příkladu, jak může být život bezútěšným očistcem, pokud člověk neměl to štěstí se dobře narodit.

EV Knight spojuje prvky dark fantasy a hororu s takovou bravurností, že čtenáře okamžitě vtáhne do děje a nepustí jej až do chvíle, kdy knihu dočte a s ulehčením odloží. Do poslední chvíle totiž není jasné, jestli Kenzi Brooks úlohu Čtvrté děvky apokalypsy přijme, anebo ne. Pravdou je, že by se jí nemohl nikdo divit, ať by se rozhodla jakkoliv. Čtenáři či čtenářky si rozhodně odnesou silný zážitek.

Přestože je ženský pohled na biblickou tematiku přece jen více určen ženskému okruhu čtenářů, románu vůbec nic neubírá na zajímavosti pro mužskou část populace. Autorka zkrátka umí zaujmout příběhem, navozením atmosféry, vykreslením charakterů postav i nervy drásajícím vyobrazením zvratů v ději a explicitního násilí. Rozhodně si zaslouží pozornost.

Za zmínku navíc stojí skvělý překlad Davida Hálka, nádherná až hypnotizující ilustrace na obálce, jejímž autorem je Jiří ARBE Miňovský, a celková, již standardně skvělá grafická podoba od Michala Březiny.

Vydal: Golden Dog, 2023
Původní název: The Fourth Whore (2020)
Překlad: David Hálek
Obálka: Jiří ARBE Miňovský
Grafická podoba: Michal Březina
Počet stran: 390
Vazba: brožovaná
Cena: 399 Kč