Rob Wilkins: Terry Pratchett – Život v poznámkách pod čarou

Kdo nezná aspoň jedinou knihu Terryho Pratchetta, jako by nebyl. Jedenačtyřicet příběhů ze Zeměplochy, slušná řádka knih pro děti a mládež, dvoudílný sci-fi román, který napsal ve spolupráci se Stephenem Baxterem, a samozřejmě Dobrá znamení, jež vznikla ve spolupráci s Neilem Gaimanem, to je obdivuhodný výkon.

Jedna z knih, kterou už napsat nestihl, byla vlastní biografie. Tu sice plánoval a chystal si pro ni podklady, nicméně v roce 2015, kdy zemřel, se práce na životopisu ujal jeho dlouholetý osobní asistent Rob Wilkins.

Sir Terence David John Pratchett, OBE byl nejen neskutečně plodným autorem, novinářem a renesančním člověkem, ale také bojovníkem za právo na asistovaný odchod ze světa. Proto by se každý čtenář či posluchač, který se do této knihy pustí, měl připravit na to, že se dozví spoustu informací nejen o novinařině, včelařství, výrobě mečů, atomových elektrárnách, knižním a filmovém byznysu, ale také o životě s Alzheimerovou chorobou.

Často se budete smát nebo usmívat, mnohé z věcí, o kterých Wilkins píše, vás asi překvapí, a pokud milujete knihy Terryho Pratchetta, dozvíte se dost o tom, kde všude bral inspiraci při vymýšlení zeměplošských postav. Více než čtyřsetstránkový svazek není jen výčtem Pratchettových literárních úspěchů, ale velice intimním a mnohdy bolestivým pohledem na muže, který navzdory
degenerativní chorobě mozku dokázal čelit osudu a zapsat se nesmrtelně do srdcí čtenářů.

Když jsem text dopsal, Terry si ho nahlas přečetl. „Dej tam smajlíka, ať vědí, že to myslíme smrtelně vážně,“ zavelel. Tak jsem ho tam dal. …. Protože si myslím, že ještě máme čas na pár dalších knížek. (str. 341)

Audiokniha vznikla stejně jako ostatní z nově vydaných Prattchetových audioknih ve studiu OneHotBook. Režijního dohledu se ujal Hynek Pekárek (série o Smrťovi a série Městská hlídka) a role vypravěče byla svěřena herci Janu Vondráčkovi (Sekáč, Těžké melodično). Stejně jako v Pratchettových knihách nalezneme skoro na každé stránce nějakou tu poznámku pod čarou i Rob Wilkins jich v jeho oficiálním životopisu rozmístil nemálo, přesto se je podařilo do audioknihy zakomponovat tak, že působí přirozeně jako součást vyprávění.

 

Jako hudební doprovod, tedy znělky oddělující jednotlivé kapitoly, byla použita především hudba z ostatních Prattchetových audioknih, což považuji za hezký easter egg pro jejich fanoušky. Sám interpret se role vypravěče zhostil s citem a jeho civilní projev s knihou krásně souzní. Vlastně jen ve chvílích, kdy nemluví Wilkins, ale Pratchett sám, změní Vondráček malinko tón hlasu, aby posluchač jasně poznal, že tady jde o přímou citaci Terryho slov.

Pro fanoušky Zeměplochy je tahle audiokniha absolutní povinností a pro ostatní milovníky audioknih skvělou příležitostí se s Terry Pratchettem seznámit.

Vydal: OneHotBook, 2023
Interpret: Jan Vondráček
Režie: Hynek Pekárek
Překlad: Tomáš Jeník
Délka: 17 hodin 52 minut
Formát: 2x CD mp3
Cena: 529 Kč