Lucy Taylor: Sklíčenost

Sklíčenost je nejen název novely americké autorky Lucy Taylor, ale také stav mysli, který je více než blízký depresi, nebo jiné slovo pro stísněnost. Můžete jen hádat, proč autorka takto svůj příběh nazvala. Sklíčenost není hezký pocit, ale k této knize patří.

Novela se odehrává v devatenáctém století v Americe, na Divokém západě. Mladá Ruth je kvůli své sexuální orientaci jiná než ostatní a před nepřízní osudu utíká na západ. Vezme práci v konvoji, který tam právě míří. Společnost jí dělají velmi věřící lidé a také tajemný Mexičan, který ji naznačí cosi o čarodějnictví a o strašlivém kožoměnci, který od nepaměti děsí i místní indiány. Ruth to bere jako povídačku, ale brzy začíná pořádně temná cesta.

Novela není dlouhá, a tak vás velmi rychle vtáhne do děje. Možná budete zpočátku trochu tápat a pochybovat, zda se to rozjede, ale Lucy Taylor napsala Sklíčenost skvěle, s každou další stránkou je zajímavější a napínavější. Vše vrcholí velkolepým finále.

Příběh v sobě mísí prvky westernu a hororu, přičemž obě složky do sebe parádně pasují. Atmosféra mezi postavami postupně houstne a odhalování toho, co se děje, je nadmíru čtenářsky uspokojivé.

Ruth je poněkud tragická postava, protože již na začátku je poznamenaná traumatem, a ani cesta v karavaně jí není zrovna příjemná, protože mezi ostatní nezapadá. Přestože se snaží pomáhat lidem, osud k ní není zrovna přívětivý. Hrdinka postupně odhaluje temné pozadí nešťastné události a také přichází na to, kdo je onen kožoměnec.

Poslední třetina novely je čistokrevný, velmi temný horor, místy až nečekaně drsný, a své si tu najde i milovník starého dobrého gore. Přesto není příběh zbytečně násilný. Násilí je tu minimální, ale když se objeví, je o to působivější.

Lucy Taylor je americkou autorkou mnoha románů a povídek. V roce 1995 získala Cenu Brama Stokera za debut The Safety Of Unknown Cities. Na zmíněnou cenu byla nominována i její povídka Zlatíčka, která je součástí sbírky Vztek a další příběhy (Golden Dog, 2022).

Jedinou slabinou krátkého příběhu je trochu rozvláčný začátek, ale stačí pár stran a Sklíčenost se do vás postupně zakousne. Kdo má rád klasický horor v kombinaci s westernem, měl by rozhodně zbystřit. Krátký, ale intenzivní příběh dokáže slušně znepokojit a zároveň přivodit čtenáři pocit spokojenosti z dobře vygradovaného děje.

Vydal: Golden Dog, 2023
Překlad: Martin Štefko
Vazba: brožovaná
Počet stran: 138
Cena: 179 Kč