Drizzt Do’Urden z Temných říší konečně v audioknize

Ti, kdo četli fantasy okolo roku 2000 a kdo hráli počítačové hry Icewind Dale a Baldur’s Gate, teď nejspíš zastříhají ušima a nasadí vědoucí úsměv. Mladší generaci na úvod trochu osvětlím, co jsou Temné říše a kdo je Drizzt Do’Urden. Ale pěkně popořádku.

Temné říše (nebo také Podtemno) jsou součástí herního světa Forgotten Realms. Jde o fiktivní prostředí pro hru na hrdiny Dungeons & Dragons, za kterou stojí vydavatelství Wizards of the Coast. Pro nás není ani tak podstatné, že se Ztracené říše nalézají na planetě Abeir-Toril, ale to, že jednou z nich jsou Temné říše.

Jak už anglický název Underdark napovídá, Temné říše se nalézají pod povrchem a jsou sítí tunelů, jeskyní a podzemních měst. Nejobávanějšími obyvateli této říše jsou temní elfové – drowové. Zlé plémě uctívá pavoučí bohyni Lolth a nenávidí všechny ostatní rasy, zejména elfy z povrchu. Právě zde v podzemním městě Menzoberranzan přišel na svět Drizzt Do’Urden, temný elf, který se stal jedním z největších hrdinů Ztracených říší.

Ale Forgotten Realms nejsou jen hrou na hrdiny, z tohoto světa vzešlo několik populárních počítačových her, přičemž Icewind Dale a Baldur’s Gate jsou mezi hráči RPG legendou. Samozřejmě nezůstalo jen u počítačových her a v roce 1987 vtrhl na knižní trh první z románů odehrávajících se ve světech Dungeons & Dragons. Od té doby vyšlo přes 300 románů popisujících fiktivní historii Ztracených říší, mezi nimi patří ty z pera R. A. Salvatoreho k nejlépe hodnoceným. Drizztu Do’Urdenovi Salvatore věnoval deset sérií, přičemž trilogie Temný elf je první z nich.

Menzoberranzan je temné místo přetékající množstvím spiknutí a protispiknutí, zákulisních machinací a brutality. To vše jsou ovšem jen prostředky, jejichž hnací silou je morálními zásadami neomezená ctižádost rodů, které se snaží na pomyslném žebříčku vlivu ve městě vyšplhat co nejvýše. Jedním z těch neambicióznějších jsou Do´Urdenové, jimž pevnou rukou vládne bezohledná matrona Zlovůle.

Drizztův příběh začíná ve chvíli, kdy se jí podařilo zničit rod, který stál v hierarchii nad ním. Té noci se narodil matroně Zlovůli syn s levandulovýma očima. Jakožto třetí v pořadí měl být obětován pavoučí bohyni, ale té noci zemřel jeho prvorozený bratr, a tak Drizzt unikl obětnímu noži. Od raného dětství je Drizzt vystaven všemožným projevům krutosti a násilí. Nejen že je sám musí snášet, je k nim i veden a vychováván. Jediný, kdo se k mladíkovi nechová jako ke kusu hadru, je nejlepší šermíř v Menzoberranzanu Zaknafein. Učitel šermu se pro Drizzta stává etalonem morálky, protože svými postoji a chováním mladíkovi ukazuje, že ne všichni drowové musí být prohnilí, úskoční a krutí. Stejně tak i pro Zaknafeina je Drizzt, jemuž se zvyky a chování temných elfů od přirozenosti hnusí, nadějí, že by z něj snad mohl vyrůst někdo, kdo se zvrhlé morálce temných elfů vzepře.

O tom, jak moc ovlivnily zákulisní pikle matrony Zlovůle život obou mužů, pojednává první díl trilogie Temný elf s podtitulem Domovina. Že jde o drama, které jakoby vypadlo z pera Shakespearova, musí být z předchozích řádků každému jasné.

Knihy R. A. Salvatoreho u nás vydává nakladatelství Fantom Print, ale ani v jeho skladech už dnes neseženete všechny knihy, v nichž Drizzt Do’Urden vystupuje. Je tedy dobře, že se nakladatelství Saga Egmont chopilo vydání jeho dobrodružství alespoň ve formě audioknih.

Knihu načetl herec Filip Jančík (Studené světlo hvězd, Věčná válka) a jeho přednesu není co vytknout. Jančík přesně pochopil, že drowí ženy nejsou žádné slečinky, a tak zní v jeho podání patřičně drsně. Dialogy mezi matronou Zlovůlí, jejími dcerami a muži, jimiž drowí samice opovrhují, jsou plné arogance a agrese přesně tak, jak je Salvatore napsal. Stejně skvěle ale dokázal interpret předat všechny ostatní emoce, které hrdiny Domoviny zmítají. Ať už jde o strach a znechucení na straně Drizztově či Zaknafeinovo zklamání z jeho selhání, vždy je Jančíkovi posluchač bude věřit.

Jedinou výtku tedy mám k zvukovému doprovodu. Byť nahrávka začíná i končí melancholicky temnou znělkou, která skvěle pasuje k ponurému příběhu, jde o jediný hudební doprovod, který v audioknize uslyšíte. Přitom příběh z Temných říší v sobě ukrývá několik dějových linek, které se navzájem proplétají a ty stejně jako jednotlivé kapitoly od sebe neodděluje nic než delší pomlka. Méně pozorný posluchač se tak lehce ztratí v ději.

Je dobře, že jeden z nejlepších příběhů odehrávajících se ve světě Forgotten Realms můžeme konečně slyšet jako audioknihu, a to navzdory tomu, že jí k dokonalosti chybí patřičně ponuré hudební předěly.

Hodnocení: Příběh 90 % Interpret 95 % Celkový dojem 85 %

Za poskytnutí recenzní nahrávky děkuji portálu Audiotéka, na jehož webu si můžete poslechnout ukázku a taky audioknihu koupit.

Vydal: SAGA Egmont, 2023
Interpret: Filip Jančík
Překlad: Kateřina Niklová
Délka: 11 hodin, 36 minut
Cena: 399 Kč