James Tynion IV: Joker – Kniha první

Kdo by si nepamatoval Jacka Nicholsona v Burtonově filmu Batman (1989) nebo mnohem temnějšího a šílenějšího Jokera s tváří Heatha Ledgera z Nollanova filmu Temný rytíř povstal? Superpadouch s šíleným úsměvem se však objevil mnohem dříve.

Do Batmanova života a života jeho fanoušků vtrhl Joker 25. dubna 1940. A ačkoli jeho duchovní otcové Bill Finger, Bob Kane a Jerry Robinson nepočítali s tím, že tenhle potrhlý vtipálek přežije své první setkání s netopýřím mužem, periodicky se vrací jako falešný pěťák zas a znovu. Nyní v příběhu Joker – Kniha první. Jeho scenáristou není nikdo jiný než James Tynion IV, známý především prací na sérii Batman u DC Comics. V nakladatelství CREW vyšla například jeho série Temné noci – Metal (Znovuzrození hrdinů DC), nebo Batman: Soví město. V roce 2022 získal za svou práci tři Eisnerovy ceny. Byl také devětkrát nominován na cenu GLAAD Media Award.

Ale vraťme se zpátky k Jokerovi. V komiksech je vykreslen jako zločinecký mozek. Postava byla představena jako psychopat s pokřiveným sadistickým smyslem pro humor a koncem 50. let 20. století se v reakci na nařízení Úřadu pro komiksový kodex stala potrhlým vtipálkem, aby se počátkem 70. let vrátila ke svým temným kořenům. Joker měl během desetiletí svého vystupování různé příběhy o svém původu. Nejčastěji se jedná o pád do nádrže s chemickým odpadem, který mu vybělil kůži a změnil barvu vlasů na zelené a rty na jasně červené – výsledné znetvoření ho přivede k šílenství. Joker je osobnostním i vzhledovým protikladem Batmana a je kritiky považován za jeho dokonalého protivníka.

Série Joker čítá celkem patnáct sešitů, přičemž Kniha první obsahuje prvních pět. Základní zápletka je poměrně jednoduchá. Na Arkhamův ústav někdo spáchal bombový útok. Vzhledem k tomu, kolik zdejších zločinců při tomto útoku zemřelo, za ním mohl klidně stát Batman. Jenže to by jaksi nesměl být rukopis tohoto zločinu tak okatě podobný tomu Jokerovu. Ostatně princ zločinu zmizel z Gothamu jako pára nad hrncem a nikdo neví kam.

Vypravěčem a hlavním hrdinou ovšem není Joker, dokonce ani Batman, ale bývalý komisař Gordon. Ten je nyní v důchodu, bez peněz a sužován nočními můrami, v nichž ho straší všechna jeho selhání. Je to právě on, koho osloví tajemná žena s nabídkou, které nelze odolat. Tato dáma Jamesovi nabídne 25 milionů dolarů, má to ovšem jeden háček. Gordon musí Jokera vypátrat a zabít. Snadné, že? Až na to, že není jediný, kdo klauna hledá – po Jokerovi jdou i další, kteří se chtějí pomstít za útok na Arkham. Komiks se sice jmenuje Joker, hlavní postavou je však Jim Gordon, tak je to ale vždycky.

Joker navazuje na Tynionův komiks z roku 2020 The Joker War, právě proto Jim v retrospektivách znovu prožívá vše, co Joker provedl jemu a jeho rodině, a tím pádem je v komiksu pro samé vysvětlování málo místa pro akci.

Kresba Guillema Marche je dobrá a občas se v ní objeví výrazný nápad, jako například monstrózně pokřivený Joker, který se dívá na Gordona, když stojí nad hrobem svého syna. Tynion napsal Jokera dobře a zaujal mě, jen je škoda, že mu trvalo tak dlouho, než připravil skutečný příběh, a že nám toho v první knize dal tak málo.

Tato kniha obsahuje v podstatě čtyři sešity, protože pátý je flashback a dva dodatky jsou dříve vydané příběhy z jiných knih o Batmanovi. V nich Joker říká Baneovi, že je zklamaný z toho, jak dopadla dějová linie Baneova města, a další je postskriptem k The Joker War, tedy předehrou k tomuto spin-offu. Tento sešit měl být zařazen spíše na začátek knihy, než aby byl jejím závěrem. Takto druhá polovina komiksu působí poměrně zmatečně.

Joker – Kniha první může být pro ty, kdo čekali jeho velký návrat, mírným zklamáním a čtenáři, kteří nečetli Baneovo město či Soví tribunál, mohou být lehce zmateni. Stále však platí, že Joker neřekl své poslední slovo, takže se vyplatí počkat na pokračování.

 

Vydala: CREW, 2023
Původní název: The Joker, Volume One, 2021
Překlad: Štěpán Kopřiva
Počet stran: 148
Ilustrace/foto: Guillem March, Arif Prianto
Vazba: brožovaná
Tisk: barevný
Cena: 399 Kč