V pekle jsme všichni Hébert – zánik lidskosti na místech, kde se o bohu jen mluví

Lidé dokážou ve jménu vyšších ideálů konat ta největší zvěrstva. A to nejen na životním prostředí, nýbrž i na sobě navzájem, což vyvolává otázku, jestli má v sobě lidstvo ještě alespoň špetku dobra, anebo jen směřuje k sebezničení.

Kanadské zákony padesátých let dvacátého století umožňovaly odebrat děti rodičům a svěřit je do ústavní péče katolických sirotčinců placených státem i za opravdu lidsky neospravedlnitelných pohnutek. To se přihodilo i malému, sotva šestiletému Marcusi Quintonovi a jeho třem sestrám, když byla jejich matka hospitalizována s vážným onemocněním a jejich otec byl kýmsi shledán jako neschopný se o děti sám postarat.

První trauma pro děti přišlo s příjezdem sociálních pracovníků, jejich necitlivým jednáním a následným odtržením od otce. Navíc děti rozdělili. Marcus jel do jiného ústavu než jeho sestry. Už při samotné cestě mohl poprvé pocítit zvrácenost následujícího budoucího živoření plného fyzického i psychického útlaku, nikdy nekončících trestů a sexuálního zneužívání. Vše bylo posvěceno vládou, katolickou církví a se zvrácenou urputností vykonáváno zaměstnanci sirotčince Saint Jean de Dieu. Navíc s konečným zjištěním, že může být ještě daleko hůř.

Spisovatelka Madla Pospíšilová Karasová si pro svou novelu V pekle jsme všichni Hébert vybrala opravdu silné nosné téma. Zabývá se tím, co jsou lidé schopni dělat pro rádoby ideály vyššího dobra, obzvláště pokud je to státem dobře placený byznys a opravdu nikdo nemá potřebu kontrolovat, jak tato mašinérie ve skutečnosti funguje. Na příkladu Marcuse Quintina alias Héberta (to příjmení dostal v sirotčinci podle měsíce svého narození) ukazuje silný a smutně tragický lidský příběh.

Retrospektiva příběhu začíná vzpomínkami hlavní postavy na vše, co se mu přihodilo od té traumatické chvíle, kdy matku odvezli do nemocnice a kdy ztratil sourozence a otce. Autorka vypráví z pohledu Marcuse Quintina, užívá květnatý jazyk i s několika v obecné češtině netradičními výrazy (které dokreslují estetickou vyzrálost autorky), k výpovědím jí vykresleného hrdiny se ovšem moc nehodí. Ani nadměrné popíjení drahé whiskey by si zřejmě její postava pravidelně dovolit nemohla.

Každopádně se jedná o velice silný příběh o lidské bolesti spojené s bolestným zrozením pod nešťastnou hvězdou, což danému tragickému lidskému osudu dodá jen trýzeň očistce na zemi, anebo i konečný klid a spásu.

Vydal: Golden Dog, 2023
Obálka: Michal Březina
Počet stran: 114
Vazba: měkká
Cena: 179 Kč