Carmen Mola: Obřad

Park Radostná vyhlídka v madridské čtvrti Carabanchel zdaleka nepůsobí tak radostně, když tam hlídač objeví mrtvolu mladé ženy s hlavou plnou červů.

Možná by inspektorku Elenu Blancovou ani její Oddělení analýzy případů k mrtvé nezavolali, jenže to by oběť nesměla být mladší sestrou jiné ženy, kterou před sedmi lety zavraždil stejným způsobem muž, který už si odpykává trest ve vězení. Zájem na rychlém vyřešení případu má komisař Rentero, náměstek policejního prezidenta a dobrý přítel Eleniných rodičů, protože jinak ho novináři brzy obviní, že drží ve vězení nevinného člověka. Nebo tu starou vraždu jen někdo dokonale napodobil?

OAP je speciální policejní oddělení řešící zamotané případy, obvykle když je jiná oddělení nezvládají. Tentokrát je však zavolali rovnou, což nelibě nese mladý policista Zárate, který k oběti dorazil dřív. Má taky obavy, že začnou zpochybňovat práci jeho mentora Salvadora Santose, teď už policisty v penzi, který poslal vraha Lary Macayové do vězení. Proto se vloudí Eleně do přízně a začne s jejím oddělením spolupracovat. Vypátrat vraha Susany Macayové však nebude nic snadného.

Čtenář sleduje v horkých ulicích Madridu mravenčí policejní práci, shánění důkazů, postupné vylučování obvyklých podezřelých, zpočátku se tedy příběh docela táhne a nenajde se v něm nic akčního. Zachraňuje to ale spousta dialogů a interakcí mezi postavami a taky velmi krátké kapitoly. Naopak poslední čtvrtina románu probíhá už v docela zběsilém tempu a příběh vrcholí až téměř neuvěřitelnou scénou, kdy si čtenář asi řekne, proč ta doposud chytře a chladně uvažující inspektorka najednou přišla o rozum. Jasně, je to dramatické (takže budete otáčet jednu stránku za druhou), ale taky trochu přitažené za vlasy.

V románu vystupuje docela málo postav, které si čtenář brzy zapamatuje, protože je každá svým způsobem zvláštní. Inspektorka Elena v sobě nese trauma z minulosti, utápí smutek v alkoholu, udržuje si od lidí emocionální odstup, zároveň je docela promiskuitní. Práce u policie ji však naplňuje, dává jejímu životu smysl. Její osobní drama poskytuje románu druhou příběhovou linii, která se zřejmě potáhne do dalších dílů.

Hlavního padoucha není zpočátku snadné odhalit, což je samozřejmě pro čtenáře dobře. Byl poutavě vykreslen, jeho motivace i povaha. Byl šílený a přitom zatraceně chytrý. Španělské autorské trio skrývající se za pseudonymem Carmen Mola odvedlo s postavami výbornou práci. Tím, že příběh vyprávěli z pohledu několika protagonistů včetně vraha, pomohli čtenáři je líp poznat a pochopit. Taky se mi líbilo, že překladatelka přeložila do češtiny madridský místopis – ovšem pro toho, kdo španělskou metropoli zná, to asi může být matoucí.

Detektivní román Obřad od Carmen Moly má asi vše, co od dobré detektivky čekáte – dostatečně zajímavého vraha, docela drsnou, až nechutnou vraždu a na druhé straně hrdinku, která také není zrovna vzorem dokonalosti. Možná může na někoho působit až nesympaticky. Vyvažuje to ale pestrá směsice dalších postav, mezi kterými si oblíbence asi najdete. Každopádně mě Obřad nalákal na další díly, kterých se snad dočkáme i v češtině.

Vydala: Kniha Zlín, 2023
Původní název: La Novia Gitana
Překlad: Anna Melicharová
Vazba: vázaná
352 stran / 469 Kč