Kyselé bonbony – rodičovství může být náročné…

I vytoužené rodičovství bývá zpravidla provázeno zkouškami odolnosti a vytrvalosti jak fyzických, tak i psychických hranic člověka. Obnáší odříkání a uskromnění, kdy veškeré životní cíle a plány rodič musí podřizovat zájmům dítěte. Ovšem co když rodičovství není nejen vytoužené, nýbrž je nedobrovolně vynucené, navíc ještě zlovolnými prastarými silami?

Phil Pendleton si hodlá s přítelkyní užít víkendovou pohodu v posteli plnou milování, pojídání čokolády a sledování televize. Jediné, co jim k tomu schází, je ta zpropadená čokoláda. A tak se Phil vydá do Walmartu, aby tento nedostatek vyřešil. Při procházení mezi regály je svědkem scény, kterou vyvolá malý, staromódně oblečený chlapec nelidsky křičící na svou neupravenou a apatickou matku. Pro Phila je to jen ujištěním, že jeho dávné rozhodnutí nemít děti bylo správné. Ovšem to ještě netuší, že samotný tento okamžik stačí k tomu, aby se jeho život totálně obrátil vzhůru nohama.

Českému čtenáři se doteď víceméně neznámý Kealan Patrick Burke představuje v sedmém svazku edice Zrnka temnoty od nakladatelství Golden Dog. Na to, že se nejedná ani o stostránkovou knihu, dává o sobě její autor vědět opravdu ve velkém stylu. Vypráví příběh o v pravdě nechtěném rodičovství, které je pro hlavního hrdinu zrovna tak zničující jako nečekané.

Autor navíc čerpá z bohatých zdrojů irské mytologie a předkládá čtenáři svižný a velmi dobře vystavěný příběh, který se prakticky od jeho otevření na první stránce knihy nedá odložit. Situace, jež protagonista zažívá, jsou více než mrazivé, ať už se jedná o popis každodenního života, nebo hrůzostrašných snů, jež Phila začnou po nocích pronásledovat.

Hrdinova bezmocnost a jeho znásilňovaný vnitřní myšlenkový svět jsou znázorněny natolik sugestivně, že jistě několik slabších povah může po přečtení této novely dojít ke stejnému závěru jako Phil, a to nemít nikdy děti. V Kyselých bonbonech znázorněné rodičovství je totiž něco horšího než jen obyčejná noční můra, z které by se člověk mohl alespoň probudit. Je to prokletí, z něhož nevede žádná cesta za záchranou, natož ke spasení.

Vydal: Golden Dog, 2022
Originální název: Sour Candy (2015)
Překlad: Martin Štefko
Autor obálky: Michal Březina
Počet stran: 96
Vazba: brožovaná
Cena: 179 Kč (s podpisem autora 199Kč)