Vilém Koubek: Posmrtná predace (audiokniha)

Když promluví Vincent Krhavý, jde o dvojitou dávku humoru černějšího než panák fernetu.

Když se řekne Vilém Koubek, většina čtenářů si vybaví jeho knihy Čepel entropie a Organická oprátka nebo spíš dvojici noirově laděných detektivek ze světa, v němž přestárlí mileniálové žijí ve speciálních rezervacích – Posmrtná predace a Smějící se bestie.

Svět blízké budoucnosti není nic hezkého. Válka s komunisty zanechala na mnohých šrámy, a to nejen ty viditelné. Svět se z toho sice vzpamatoval a mnozí se přizpůsobili nové době, ovšem ne všichni. Především generace mileniálů má problém přizpůsobit se nové době. Děti, které se narodily v letech 1981 až 1996, nyní dosáhly důchodového věku, a přestože jsou už jednou nohou v hrobě, nedokážou pochopit, že jsou už dávno za zenitem. Právě pro ně je tu Odpočinek, ghetto oddělené od okolního světa zdí. Město, kde mohou žít tak, jak byli po celá léta zvyklí. Místo, kde se neumírá.

Ovšem Odpočinek není rájem pro každého. Zatímco důchodci si zde rochní v nekonečných frontách napříč supermarkety, užívají si buzerování spolucestujících v MHD nebo život v alternativních komunitách na okraji města, ti, kteří se o chod tohohle podivného skanzenu starají, páchají často sebevraždy ze zoufalství. Mladých, kteří do Odpočinku přišli za prací a nadstandardním výdělkem, jsou zkrátka plné hřbitovy.

Právě zde musí válečný veterán a soukromý detektiv v jednom najít jednoho z rodičů svého klienta – živého či mrtvého. A zatímco kolečka nákupních vozíků řízených agresivními důchodci šíleně povrzávají, mrtvol mladých lidí přibývá. Záhady se vrší jedna na druhou jako letáky ze supermarketů na schodech zšedlých činžáků a depresemi zmítanému detektivovi na záda dýchá bojový robot s výzbrojí a soucitem terminátora.

Posmrtnou predaci nám přineslo audiovydavatelství Témbr a role vypravěče se ujal Martin Stránský. Jeho hlas můžeme znát z audioknih série Legie či skvěle zpracované audioverze originální kriminálky Lairda Barrona Krev je můj chleba. Ostatně i tu najdeme v portfoliu Témbru. Oba tituly spojuje také ich-forma. Notorický cynik Krhavý, který nemá daleko k panáku kořalky a zapálené cigaretě, Stránskému neskutečně sedl. Zároveň ostřílený matador nahrávacích studií dokázal pěkně vystihnout rozdíl mezi životem unaveným Vincentem, beznadějí decimovanými zástupci mladé generace i agresivními důchodci. Noirovou atmosféru navíc umocňují jingle oddělující jednotlivé kapitoly. Ne, neuslyšíte tu noirové saxofony, ale tohle charakteristické a všem kuřákům známé klapnutí víčka zapalovače bohatě k navození té správné atmosféry stačí.

Posmrtná predace je tou správnou porcí černého a místy nekorektního humoru, deprese a noirové atmosféry a její audioknižní podoba díky skvělé práci Martina Stránského a vhodně zvolenému zvukovému doprovodu to všechno podtrhuje, což je jenom dobře.

Audioknihu mi poskytl k recenzi portál Audiotéka, kde si ji také můžete zakoupit.

Vydal: Témbr, 2022
Interpret: Martin Stránský
Režie: Martin Stránský, Kate Hamsíková, Štěpán Škoch
Hudba: Štěpán a Bartoloměj Škochovi
Délka: 9 hodin 10 minut
Formát: CD, mp3
Cena: 379 Kč