Kevin Hearne: Papír a krev (Příběh ze světa Železného druida 2)

Kevin Hearne je tu s druhým dílem nové série ze světa Železného druida v hlavní roli se skotským pečetníkem Alem MacBharraisem.

Al je vdovec, je mu přes šedesát a v důsledku hned dvou nehezkých kleteb, které na něj někdo neznámý před lety seslal, žije sám a s okolím se musí domlouvat z větší části přes mobilní aplikaci převádějící text na mluvenou řeč. A přesto všechno je jedním z nejmocnějších a nejdůležitějších lidí na zemi.

Al totiž dokáže pomocí speciálních postupů, papírů a inkoustu vyrábět magické pečeti, které používá k uzavírání kontraktů s nejrůznějšími nadpřirozenými bytostmi a bohy a které mu v případě problémů mohou posloužit i jako vynucovací a bojové prostředky, když s řečenými bytostmi a bohy začnou být problémy. Jeho úkolem je monitorovat pohyb všeho neobvyklého a zajistit, aby se o ničem divném nedozvěděli obyčejní lidé. Představuje jednoho z pěti pečetníků, které si irská bohyně Brighid k tomuto účelu zvolila.

Není proto divu, že Al začne být víc než znepokojený ve chvíli, kdy obdrží zprávu, že se jeho kolegyně Shu-hua z Austrálie za podivných okolností ztratila. Aby toho nebylo málo, beze stopy zmizela i druhá pečetnice Mei-ling společně se svou učednicí, když se ji vydaly hledat. Alovi je jasné, že se musí zapojit i on, ale rozhodne se postupovat hodně opatrně. Společně se šotkem Buck Foiem se vydává do Melbourne, kde se setkává s Ya-ping, učednicí první zmizelé pečetnice. Plánují se odtud vypravit do oblasti zmizení, jaké je však Alovo překvapení, když se k nim postupně připojují poměrně nečekaní spojenci včetně jeho tajemné sekretářky Gladys, účetní Nadii a druida, který si už sice neříká Atticus, ale stále ho doprovází jeho věrný vlkodav Oberon a nově i bostonský teriér jménem Starbuck.

Přiznám se, že jsem se po zklamání z románu Inkoust a pečeť, v němž mi vůbec nesedl všudypřítomný dětinský humor, na čtení pokračování příliš netěšila. Román Papír a krev mě však mile překvapil. Kevin Hearne tady trochu přibrzdil s vtipy a dokázal odvyprávět poměrně přímočarý a v podstatě dost jednoduchý, ale zároveň hodně zábavný příběh. Na rozdíl od prvního dílu mu už odpadla povinnost uvést čtenáře do světa pečetníků a seznámit je s novou ústřední postavu a místo toho se mohl naplno soustředit na děj. To ale neznamená, že by se úplně vzdal prohlubování svého světa a poodkrývání tajemství spojených s pečetnickou magií. Jen tohle všechno dokázal hezky začlenit do jinak hodně akčního dobrodružství plného soubojů a nečekaných odhalení.

Moc se mi také líbila změna prostředí a zasazení celého příběhu do Austrálie. To vedlo i k představení několika nových a zajímavých postav v čele s učednicí Ya-ping a k jednomu (alespoň pro mě) hodně nečekanému návratu oblíbené postavy z minulosti. A nemyslím tím teď samotného železného druida, jehož začlenění do příběhu v tak velké roli je lehce kontroverzní, ale podle mě provedené opravdu dobře. Neukradl si pro sebe příliš velkou pozornost, jde prostě o jednu z vedlejších postav, kterou fanoušci předchozí série určitě rádi uvidí. Čeští čtenáři mohou mít ale bezpochyby problém s tím, že se do určité míry dozvědí, jak celý Atticův příběh dopadl, protože Papír a krev se odehrává až po událostech devátého dílu Kronik železného druida, který u nás prozatím nevyšel.

Autor naštěstí stále klade hlavní důraz především na Ala a jeho přátele. A zatímco na šotka Buck Foie si asi nikdy nezvyknu, ostatní (především ženské) postavy jsou mnohem lepší a začínají tady opravdu stát na vlastních nohou. Cením si i toho, že se Kevin Hearne i sem, podobně jako do svých dalších sérií, které právě teď píše, snaží víc začlenit osobní názory a pohled na život, a celý příběh není proto jen o bezhlavém zabíjení příšer. Možná nadbytečné je zařazení několika kratších samostatných příběhů přímo doprostřed knihy a mrzí mě, že se otázka toho, kdo mohl Ala proklít, neposunula nijak výrazně dál, ale to jsou spíše drobnosti. Čtení jsem si tentokrát opravdu užila.

Vydal: Laser, 2022
Originální název: Paper and Blood
Stránky autora: https://kevinhearne.com/
Překlad: Julie Nováková
Vazba: brožovaná
Počet stran: 336
Cena: 399 Kč