Kazu Kibuishi: Objevitelé – Záhadné bedny, krabice a truhly

Sbírka Objevitelé obsahuje sedm kraťoučkých komiksů z per a štětců několika (ne)známých umělců, kteří prozkoumávají, co všechno může být v záhadných bednách a krabicích.

Ilustrátor Kazu Kibuishi (známý komiksovou sérií Amulet) před deseti lety vyzval šest kreslířů, aby si představili, co se může skrývat v krabici, bedně nebo truhle. Vznikla tak malá sbírka komiksů spojená jediným tématem. Každý z umělců se vypravil vlastní cestou a kniha proto obsahuje příběhy ze žánru fantasy, sci-fi i hororu.

Mezi nejpodařenější díla sbírky patří hned první komiks Pod prkny v podlaze od Emily Carroll, kterou mohou čeští čtenáři znát díky její hororové sbírce Temnými hvozdy. Ta sice vyšla až o dva roky později než Objevitelé, ale dílo se nese v podobně skličujícím tónu jako tato povídka. V té se totiž malá panenka rozhodne ukrást život dívky, která ji vysvobodí z bedny. Během pár stran dokáže Emily Carroll vybudovat děsivou atmosféru a je snadné nechat se vtáhnout do děje. Jako jedna z mála má tahle povídka trochu hlubší rozměry a uspokojivý závěr. Navíc použitá tmavá paleta, spousta stínů na jednotlivých panelech a upršené počasí dodávají příběhu silnou ponurost.

Naprostým opakem je následující povídka Jarní úklid od Rainy Telgemeier a jejího manžela Davea Romana, protože komiks obsahuje spoustu veselých barev a humoru. Raina Telgemeier je známá ilustrátorka příběhů pro dospívající (Úsměv, Ségry). Typické jsou pro ni čisté, hodně barevné ilustrace a problémy typické pro puberťáky. V Jarním úklidu najde hlavní postava při uklízení pokoje magickou kostku, o kterou se při jejím prodeji začnou předhánět různí kouzelníci a mágové. Samotné vyprávění je velice odlehčené a vtipné, klidně by si zasloužilo i větší rozsah.

Za samostatnou zmínku stojí i třetí komiks v pořadí – Strážcův poklad od Jasona Caffoa, protože skvěle propojuje temnější fantastickou linku (podpořenou tmavší kresbou) a humorné repliky a představy postav. V příběhu se mladý hrdina snaží dostat ke skrytému pokladu, ale v nekonečném labyrintu narazí na osamělého strážce.

I v následujících kouscích se spojuje humor, nápaditost a především originální ilustrátorské vyjádření. Zloděj másla zaujme hlavně pastelovou paletou barev, Vojákova dcera melodramatickým příběhem a vyzněním. Tavěc má vtipného hlavního hrdinu, jak vystřiženého z dětského animáku z devadesátých let a v Možnosti útěku uvidí čtenář překrásnou scenerii.

Přestože považuji celou antologii za spíš průměrný kousek, v každém komiksu se dá najít něco, kvůli čemu stojí za to knihu otevřít. Jednotlivé příběhy jsou navíc tak různorodé, že si každý čtenář pravděpodobně oblíbí něco jiného.

Objevitelé – Záhadné bedny, krabice a truhly jsou prvním dílem třídílné série, ve které každý umělec vytváří komiks na společné téma.

Vydal: Albatros, 2022
Původní název: Explorer – The Mystery Boxes
Překlad: Adéla Michalíková
Vazba: brožovaná
Počet stran: 128
Cena: 329 Kč