Je Pád Argosanů skutečně nevyhnutelný?

Sebastien de Castell je poměrně plodný autor a obzvlášť knihy ze série Divotvůrce spatřily světlo světa rychle za sebou. Nejinak je na tom i dilogie Cesta Argosanů, jejíhož druhého dílu se čtenáři v překladu dočkali letos.

Ferius Parfax získala milující rodinu a konečně se naplno učí argosanským způsobům. Jenže jí to nevydrží dlouho. Vlastní hloupostí se opět ocitá na útěku a připlétá se k tragédii malého chlapce Binty a jedné vísky, která by mohla vést ke zkáze celého kontinentu. Mezi lidmi se totiž šíří Rudý jekot – podivná nákaza vzešlá ze záhadných veršů, v jejímž důsledku se z lidí stávají nemyslící stvůry bažící po tom, aby vám ohlodaly maso z kostí. Ferius má možnost tuto zkázu zastavit, ale jakou cenu za to bude třeba zaplatit?

Sebastien de Castell se nejspíš rozhodl, že svým postavám vážně nic nedá zadarmo a nedopřeje jim ani chvíli klidu. Čtenáři se ani nestačili potěšit tím, že to s Ferius přese všechno dobře dopadlo, a už se mladá Argosanka řítí vstříc dalším problémům. Tentokrát si pro ni autor připravil svou verzi zombíků.

Skutečnost, že se jedná o prequel a čtenáři tedy některé postavy znají již ze série Divotvůrce, kde se mihly v různě důležitých rolích, ubírá knize trochu na dramatičnosti v některých vypjatých momentech, protože se nemusí o hrdiny tolik bát. Přesto se i tak de Castellovi povedlo připravit postavám dost horkých chvilek a napětí Pádu Argosanů nechybí.

V některých chvílích se ukazuje, že se autor vážně nebojí tnout do živého a řada pasáží je na to, že jde o young adult, poměrně brutálních, místy i s lehce hororovou atmosférou. Sebastien de Castell podobné sklony prokázal už v Divotvůrci. Možná některé věci zbytečně polopaticky vysvětluje, zároveň pak ale svoje čtenáře – především po emocionální stránce – nepodceňuje.

I přes nápaditou hororovou zápletku je to ovšem opět lidský faktor, v čem autor exceluje, proto mu čtenáři odpustí i to, že si v průběhu bitvy odskočí retrospektivně k vysvětlování. Přes všechno to vychloubání a házení ramen a přestože jako knižní hrdinka musí být Ferius zajímavější a výjimečnější než běžní smrtelníci, zůstává pořád neuvěřitelně lidská. Má prořízlou pusu a pořád se tváří, že je nad věcí, ale stále jí zmítají zcela běžné emoce – a občas ji přemůžou, jako koneckonců každého. To, že někdy udělá i špatné rozhodnutí – právě proto, že je prostě jen člověk –, je osvěžující. Sebastien de Castell totiž takové okamžiky nevyužívá jen proto, aby tím mohl posunout děj, když je v koncích, ne, on z podobných, běžných lidských chyb dělá základní součást vyprávění. Jistě, jsou tu chvíle, kdy Ferius působí až moc chytře, mrštně a má pořádnou dávku štěstí, ale za tím vším je pořád jistá dávka všednosti.

K dobrému čtenářskému zážitku nemálo přispívá i autorův velmi specifický styl, který je na jednu stranu slohově relativně jednoduchý – a díky tomu také dobře přístupný cílové skupině –, zároveň se však v kontrastu s tím nebojí pouštět do filozofických úvah a nezřídka tak předkládá k zamyšlení zajímavé otázky. V tomto románu si navíc krásně pohrál právě s filozofií Argosanů a představil tu čtenářům důkladně všech sedm ctností, které jsou těmto poutníkům, hazardním hráčům a pacifistům vlastní.

Sebastien de Castell se se svými sympatickými knihami právem řadí mezi současné populární autory (nejen) young adult. Kromě toho Pád Argosanů poodhaluje existenci dalších kontinentů, a třeba tak jednou dojde na de Castellův plán, aby všechny jeho série – včetně dospělé fantasy Greatcoats – byly propojené. Doufám, že o něm brzy opět uslyšíme, protože určitě nejsem jediná, kdo je zvědavý na jeho další knihy.

Vydal: Egmont, 2022
Překlad: Peter Kadlec
Vazba: vázaná
Počet stran: 384
Cena: 449 Kč