Kristýna Sněgoňová: Pán hor (Legie 6)

Šestá kniha ze série Legie, tentokrát v podání Kristýny Sněgoňové, odpovídá na přetěžkou a skoro nemyslitelnou otázku: Může série fungovat i bez kapitána Moravce?

Pracovní zastávka na planetě Karchemiš byla pro posádku Vzdorné opravdu výživným dobrodružstvím. Dostalo se jim nečekaného uvítání, potkali staré známé, udělali si nějaké nové a za zády jim zůstala destrukce a zkáza. Zároveň na planetě přišli o dvě členky posádky. Jejich ztráta nebyla definitivní, neboť Aga se někde zapomněla se svými soukmenovci a Amanda, nejmladší lidská členka posádky, se nechala rozptýlit a v nestřežený okamžik se stala černou pasažérkou na palubě žížalí vesmírně lodi. 

Posádka předělané nákladní lodi Vzdorující, mazlivě přezdívané Kraksna, se svých členů vzdává nerada a nikdy dobrovolně, což má za následek, že z její paluby vyráží víc než jedna záchranná skupina. Jedině kapitán Moravec je natolik šílený, aby vyrazil pátrat po dravé ještěrce Aze. Profesorka Danka se ujímá důležité diplomatické mise, která má velký význam pro jejich nové spojence, a jejím velmi osobně blízkým tělesným ochráncem se stává Gerasim. Plánovaná záchrana Amandy připadá na jejího adoptivního otce technika Vodičku a italského nejen kuchaře Giuseppeho Castellana. Jejich pátrání začíná na planetě obývané guglami, což jsou takové přerostlé vesmírné žížaly. Jejich pátrací skupinu nečekaně rozšíří dva noví členové. 

Příběh střídavě táhne Vodička, sedmdesátiletý dědek z Ostravska, který dostal příležitost se za pomoci rutašů vyléčit z chiptidové rakoviny a pilovat vesmírnou loď plnou zajímavé, futuristické technologie, a italský veterán Giuseppe, který – když chce – umí opravdu dobře vařit a ze své vojenské služby si stále pamatuje dost věcí. Tentokrát je Giuseppe hlasem rozumu, protože Amanda je pro Vodičku něco jako adoptivní vnouče a on je ochotný nebetyčně riskovat a jít přes mrtvoly, aby ji navrátil zpátky do bezpečí, mezi členy posádky. Mezitím sedmnáctiletá Amanda dokazuje, že i když ji v dětství unesli mimozemšťani a vyrostla v zoologické zahradě, stále umí neskutečně překvapit a poradit si v pěkně prekérní situaci. Povedená dvojka Moravec a Gerasim bude čtenářům nejspíš chybět, protože v celém širokém vesmíru série Legie nejspíš neexistuje nikdo, kdo dokáže vymyslet větší hovadiny než tihle dva.

Pán hor se odehrává souběžně s pátým dílem série – Agou. Kromě Karchemiše se dvojice zachránců vydává na planetu obřích žížal a tajuplnou Planetu 511, kde úklady švestek hatí tajemný vůdce zvaný Pán hor. Zdejší tajemný zachránce zotročeného lidu není žádný Krakonoš, ale spíš nevlastní mimozemský levobočný bratranec Krále Šumavy nebo adoptivní emzácký strýček od Zorra, maskovaného mstitele. Ona vůbec celá ta cizí planeta připomíná trochu Zemi a trochu měsíc Endor. 

Pán hor bez problémů navazuje na předchozích pět knih. U Kristýny Sněgoňové se není třeba bát, že by její knihy postrádaly čtivost. Ani v tomhle díle nechybí napínavá akce, doplněná o vskutku nečekaná setkání s různými více či méně originálními meziplanetárními druhy či starými známými. Legii od začátku provázejí svižné čtivé dialogy, ale katastrofické duo nejvíc proslulé různými slovními perlami zůstalo tentokrát mimo stránky, takže celý román působí trošku konzervativněji a možná i dospěleji, protože Vodička ani Castellan nejsou vyhlášení šašci.

František Kotleta v minulém díle rozvíjel zápletku okolo Agy a Moravce, což jsou od začátku zajímavé postavy se silnou dynamikou. Kristýna Sněgoňová stála před nelehkým úkolem na to navázat a udržet sérii v chodu. V Pánovi hor dokázala mistrně celý příběh utáhnout na postavách, které od prvních dílů působí jako důležití přihrávači. Vodička a Castellan odpovědnost unesli a jejich mise rozhodně nepůsobila jako vycpávka v sérii, ale plnohodnotné dobrodružství.

Šestý díl série Legie bez ohledu na všechny zvraty, okliky a průšvihy hlavních hrdinů zase vrací do popředí hlavní a nejdůležitější úkol, který si posádka Vzdorné předsevzala. Boj proti Společenství. 

Vydala: Epocha, 2022
Obálka: Jiří Arbe Miňovský
Ilustrace: Lenka Tarwari Jandová
Vazba: brožovaná
Počet stran: 336
Cena: 320 Kč