Lizzie Fry: Sabat

Sabat se odehrává v alternativním světě, kde je magická moc reálná. Vládnout jí ale mohou pouze některé ženy, které ji zdědily po matkách. Jak to v takovém světě může dopadnout, si asi umíte představit. Dochází k novému honu na čarodějnice, omezování práv a svobod, a to vše z rukou mužů, často těch nejbližších.

Ze začátku to nevypadalo tak špatně, čáry byly součástí každodenního života. Pak se do čela USA dostal muž, který pod záminkou zločinu spáchaného na své předchůdkyni všechno změnil. Čarodějky byly postupně zbaveny práv. Od nejpočetnějších a nejslabších kuchyňských čarodějek, které čáry využívaly pro pohodu a klidný útulný domov, přes o něco mocnější krystalové, čerpající sílu z minerálů a drahých kamenů, až po nejmocnější a nejvzácnější z nich – čarodějnice živlů. Nejdříve byly vyzvány po dobrém, aby odložily své kotlíky a přihlásily se úřadům, ale u toho nezůstalo dlouho. K vzestupu se dostala nová církev a její Strážci. 

Čarodějnice jsou zavírány a jejich dědičky určeny k převýchově, a to po celém světě. Moc mají nyní muži, od ženy se očekává, že bude muže následovat, a úcty se jí dostane pouze jako ctnostné “manželce”. Ale i mezi muži se najdou výjimky, ti si vzali za úkol čarodějnicím pomoci a změnit současný řád věcí. 

Z vězení tak utíká v doprovodu bývalého Strážce krystalová čarodějnice na místo, kde žijí poslední svobodné čarodějnice. Tam míří i další dvojice. Sotva dospělá Chloe, u níž se objevila nebývalá síla živlů, v doprovodu svého otce, vysokoškolského profesora. A všem jsou v patách Strážci pod vedením zavilého lovce čarodějnic – Mstitele.

Lizzie Fry žije v Devonu na jihozápadním pobřeží Anglie. Je mezinárodně uznávanou autorkou, dramaturgyní a filmovou producentkou. Její občanské jméno je Lucy V. Hay a u nás jí doposud vyšla pouze jediná kniha. Na svém kontě má řadu detektivních románů a příruček pro autory literárních i filmových děl.

Děj knihy čtenáře zavede do rozličných koutů světa, hlavní zápletka se odehrává v Americe a Anglii. Autorka líčí přístup k čarodějnictví v jednotlivých navštívených zemích a hodnotí i pojetí čarodějnictví ke vztahu k ženě, ať už ženou je, nebo se ženou cítí.

Postavy jsou různorodé, jejich charakter se rozvíjí s podstoupenými útrapami, stejně jako vztahy mezi nimi. Oblíbit si je příliš nelze, postav důležitých pro děj je totiž více a není jim dáno tolik prostoru, aby se s nimi mohl čtenář ztotožnit.

Sabat je akční thriller, kde hlavní myšlenkou je pomsta, bezpráví, trest a rovnost prostřednictvím čarodějnictví. Román na mě působil jako mix mezi Příběhem služebnice Margaret Atwoodové a knihou Krvavé brány Marcuse Heitze. Příběh je čtivý, děj ubíhá rychle, občasný dějový zvrat čtenáře překvapí, ale ne zas až moc.

Autorka poukazuje na možné vyústění situace “co kdyby” a to, jak si s ní společnost poradí. Lizzie Fry nemá v tomto románu o lidstvu valné mínění, ale jak je v dystopiích zvykem, najde se pár hrdinů, kterým se snad podaří svět zachránit. Příběh je uzavřený, nenaznačuje možné pokračování, ale téma není ještě zdaleka vyčerpané.

Ukázka
Vydalo: Argo; 2022
Původní název: The Coven; 2020
Překlad: Ester Žantovská
Obálka: Charlotte Stroomer
Vazba: vázaná
Počet stran: 408
Cena: 498 Kč