Larry Correia: Syn černého meče

Americký spisovatel Larry Correia je podepsaný pod akční sérií Lovci monster s.r.o. a napsal také Grimnoirské kroniky, které se odehrávají v magií prosycených alternativních třicátých letech dvacátého století. V Sáze zapomenutého válečníka pro změnu zabrousil do vod epické fantasy.

Ashoka z Vadalu si za svého nositele zvolila mocná starodávná černá čepel jménem Angruvadal, už když byl dítě. Jeho rod ho zaslíbil elitnímu vojenskému řádu Ochránců, který se stará o přísné vymáhání Zákona. Od chvíle, kdy společně s dalším akolytou Devedasem složil zkoušku a zjistil tajemství o Srdci hory, uplynulo už dvacet let. Od té doby Ashoka dohlíží na dodržování Zákona, popravuje na základě rozhodnutí Soudců, potlačuje rebelie a bojuje s démony, kteří opustí nepřátelský oceán a vstoupí na břeh mezi lidi. Pro Ashoka je všechno černé, nebo bílé, dokud nezjistí, že většinu jeho existence obestírá jedna velká tlustá lež.

„Dodržování Zákona je to jediné, co brání světu, aby ho ovládlo šílenství. To Zákon pozvedl lidstvo z pověrčivého barbarství a nastolil věk rozumu, přesto je stále zranitelný. Zákon je přehradou, za kterou leží oceán chaosu. Pokud neopravíme trhlinu, přehrada se protrhne. Dnes jsme prostě ucpali díru.“ (str. 27)

Ashoka se řízením okolností ocitne v situaci, která otřese celým jeho dosavadním životem. A nedokáže se s tím úplně srovnat, protože emoce nemá v základní výbavě, což je sice v příběhu vysvětleno, ale čtenáři se lépe fandí postavě, která se všemi plusy nebo minusy působí lidsky. Ashoka naštěstí není jediným protagonistou románu, své mistrovské intriky rozehrává i ambiciózní Velký inkvizitor a lovec čarodějů Omand. Novým Lordem Ochráncem se stává Devedas a lapena v intrikách a machinacích se ocitá archivářka Radamantha. Svobodný člověk Keta se zase snaží podpořit svého Proroka v boji proti Zákonu.

Syn černého meče je první díl ze Ságy zapomenutého válečníka a celý příběh se teprve zamotává a jednotlivé postavy se ocitají na startování čáře vybaveny různým hendikepem. Vypadá to, že až nastane konečné zúčtování, bude to stát za to, ale to se nestane v tomhle díle.

Mezitím Larry Correia vykresluje svět, který se řídí Zákonem, jejž tvrdě prosazují inkvizitoři, soudci i ochránci. Magie, démoni i proroci Zapomenutého boha jsou tvrdě potíráni a jednotlivá teritoria spravují různé rody. Obyvatelé spadají do několika skupin, z nichž nejvyšší je první kasta, za níž následují další dvě. Trochu mimo se ocitá speciální kasta válečníků, ale těmi nejnižšími z nejnižších, víc dobytkem než lidmi, jsou nedotknutelní. I když někteří příslušníci vyšších kast by se jich rádi dotkli, protože genocida takových podřadných existencí určitě není proti Zákonu.

Syn černého meče nabízí napětí, intriky a v první a poslední řadě řádné rubačky a litry krve. Jen v jedné věci může román autorovy věrné fanoušky zklamat. Černý a kousavý humor a ironie, na které jsou z jeho jiných knih zvyklí, tentokrát chybí. Syn černého meče je sice epické a svižné čtení, ale humor a nadsázku v něm nenajdete.

Ukázka

Vydal: Fantom Print, 2022
Obálka: Kurt Miller
Překlad: Kateřina Niklová
Vazba: brožovaná
Počet stran:384
Cena: 369 Kč