Epický Conan pro fajnšmekry (PR)

Ke sklonku září se fanoušci komiksu, a především ti, kteří si oblíbili dobrodružství proslulého Conana, dočkali opravdové lahůdky. Je jí publikace Archivní kolekce Barbar Conan 1: Conan přichází, původní marvelovský komiks ze 70. let.

Legendární série Barbar Conan vycházela u Marvelu od roku 1970, a jednalo se o historicky první americký pokus přenést Howardova slavného hrdinu do komiksové podoby. O tom, že šlo o pokus nanejvýš úspěšný, svědčí už jen fakt, že se série dočkala úctyhodných 275 sešitů, v současnosti nově vycházejících v archivních svazcích.

První z nich, s podtitulem Conan přichází, stihl dorazit už i do Česka. Na 368 stranách si tak čeští čtenáři mohou konečně dopřát v barevném podání prvních třináct sešitů série, které tvoří jak adaptované původní Howardovy povídky, tak i ve své době zcela nová Conanova dobrodružství, tvořená cíleně pro komiks. Kromě nich je součástí kolekce i povídka Meč a mágové, historicky první marvelovský pokus o žánr meče a magie, a v českém vydání exkluzivně doplněná povídka Král a dub o Kullovi dobyvateli.

Pod scénářem svazku je podepsán kultovní autor Roy Thomas (kromě jediného sešitu, kde v roli scenáristy „zahostoval“ dnes světoznámý romanopisec John Jakes) a kresby se ujal tehdy mladičký talentovaný Barry Windsor­‑Smith.


 

Publikace je rovněž vybavena dlouhou řadou bonusových materiálů. Jde tedy o výjimečnou příležitost nahlédnout pod pokličku toho, jak první marvelovské komiksy o Conanovi vznikaly. Samozřejmostí je pak galerie obálek, dobových reklam a náčrtků v nejrůznějších fázích. Není také bez zajímavosti, že v novém vydání provedl Marvel restauraci barevné složky, která se však snaží co nejvěrněji respektovat původní coloring ze sedmdesátých let.

Šéfredaktor Václav Dort z Comics Centra novou archivní publikaci komentuje takto: „Konkrétně o tento titul nás fanoušci opakovaně žádali. Teď jsme se ho všichni konečně dočkali. Pokud zájem z řad čtenářů přetrvá, máme v plánu vydat i zbývající svazky.“

 

ANOTACE:
Právě se započíná největší z příběhů žánru meče a magie – sága Conanova! Barbar Conan, zrozen na bitevním poli chladné Cimerie, si klestí cestu nezkrotnými říšemi hyborejské éry a jeho hněvu neuniknou nepřátelé lidští ani nadpřirození! Jeho dobrodružství se stanou legendou. On sám se stane králem. Roy Thomas a Barry Windsor-Smith převzali kultovní postavu Roberta E. Howarda a vdechli jí barvitý život v díle, jež bylo ve své době etalonem komiksového vypravěčství. Marvel hrdě uvádí svou epickou ságu, pečlivě zrekonstruovanou a zrestaurovanou do podoby, jež je úctyhodnou připomínkou původních vydání. V prvním svazku Conan poprvé opouští domovinu a získává zkušenosti jako zloděj, žoldák a především bojovník!

 

INFO O KNIZE:
Archivní kolekce Barbar Conan 1: Conan přichází
Autoři: Roy Thomas, Barry Windsor­‑Smith
Vydalo: Comics Centrum, září 2022
Překlad: Alexandra Niklíčková
Vazba: vázaná
Počet stran: 368
Tisk: barevný
Cena: u nakladatele od 20. 9. do 3. 10. 2022 za cenu 599 Kč, dále pak 699 Kč, běžná cena 999 Kč
Věkové doporučení: 14+