Liz Flanaganová: Dračí dcera

Před padesáti lety se na ostrově Arcosi usadili Norlanďané prchající ze své vlasti před hladomorem. Kam se poděli původní obyvatelé, nikdo neví, zbyly po nich jen prázdné, větrem a mořem ošlehané domy zdobené dračími rytinami. 

V jednom takovém domě žije i dvanáctiletá služebná Milla. Zrovna když se ukrývala v zahradě na stromě, uviděla vraždu neznámého muže maskovanou postavou. Neznámý stačil před svou smrtí ukrýt do větví stromu podivnou brašnu, o kterou se dívka zařekla postarat.

Od této události se Millina tajemství hromadí a je těžké všechna uhlídat. Neví, komu může důvěřovat, a netuší, kdo byli ti muži v zahradě. Když se pro brašnu později vrátí, najde v ní čtyři krásně zbarvená vejce. Jedno z nich, modré se zlatými tečkami, ji zvláštně přitahuje.

Liz Flanaganová se narodila ve městě Hebden Bridge v hrabství Západní Yorkshire v Anglii, kde v současnosti žije s manželem a dvěma dcerami. V roce 2017 dokončila doktorát z tvůrčího psaní a pracovala jako ředitelka centra Ted Hughes Arvon. Nyní tvůrčí psaní vyučuje a píše knihy pro děti a mládež. V roce 2020 ke knize Dračí dcera vyšlo v originále pokračování pod názvem Rise of the shadow dragons.

Příběh Dračí dcera se celý odehrává na ostrově a ve stejnojmenném městě Arcosi. Kdysi se jím proháněli draci, ale z nových obyvatel je nikdy nikdo neviděl. Ostrovu vládne vévoda, který není milým panovníkem, a lidem se tu přestává žít dobře.

Kniha je psána ve třetí osobě a dějová linie sleduje osudy hlavní hrdinky Milly, se kterou se propojují osudy dalších podobně starých postav. Milla je sympatická a zvídavá, není problém ji mít rád a během čtení ji povzbuzovat. 

Dračí dcera je velmi poutavý a milý příběh, který mohu jedině doporučit. Při čtení se mi hned vybavila kniha Eldest ze série Odkaz dračích jezdců Christophera Paolinyho, která také začíná modrým vejcem. Liz Flanaganová však cílí hlavně na děti, dobrou zábavou však bude kniha i pro dospělé. Ani kluci se nudit nebudou, ač je Milla holka.

Příběh první knihy je uzavřený, do dalších pokračování je však z čeho vycházet.

Ukázka
Vydal: Cosmopolis, 2022
Překlad: Karolína Medková
Vazba: brožovaná
Počet stran: 320
Cena: 399 Kč