Časopis Pevnost 8/2022

Sandman, Targaryeni, nový Predátor a mnozí další na vás kynou ze stránek nové Pevnosti, která doslova přetéká fantazií. Přejeme hezké letní čtení a těšíme se na vás na Pevnostconu!

Bývaly doby, kdy se tvrdilo, že Morfea a jeho snové příběhy nejde zadaptovat. Jenže to se říkalo i o Pánovi prstenů. Proto nyní na Netflix přichází THE SANDMAN, možná ten nejúžasnější komiksový hrdina vůbec, převedený do seriálové podoby s pomocí samotného Neila Gaimana.

Stejně tak jsme si ale vzali na paškál i ROD DRAKA, první návrat do Západozemí G. R. R. Martina, potenciální dračí superhit, sledující úpadek a soumrak vlády plavovlasých Targaryenů. A v seriálovém světě ještě chvíli pobudeme zásluhou OBI-WANA KENOBIHO.

Ze světa filmu se ale o pozornost vedle hororového SIROTKA hlásí především PREY, tedy nový predátor, a jelikož už jsme ho stihnuli na koukat, rozhodně jej můžeme doporučit. Je to hodně nečekaná a hodně krvavá pecka o válečnících a lovcích. Ale něco málo si ještě povíme o JURSKÉM SVĚTĚ: NADVLÁDĚ a o novém THOROVI.

A jedeme dál, rovnou do říše knih: už jste měli tu čest s POSLEDNÍ ODBOČKOU NA BABYLON od Rogera Zelaznyho? Případně se chcete dozvědět víc o CENTRÁLNÍM IMPÉRIU Jana Kotouče? Do hororových končin zvou romány MAGOŘINA a MUZEUM SNŮ.

Povídkami do literární mlýnice přispěli Martin Paytok a Milan Petrák.

Koridu s robobýky zažijete ve SLADKÝCH SNECH, jejichž autorku, Kateřinu Huňovou, jsme rovnou vyzpovídali.

Zavzpomínáme na J. M. Trosku i na HVĚZDOLET VLTAVA od Tomáše Lipnera.

Ze sekce Manga a komiks se k nám hrnou TOKYO REVENGERS, WILD WEST a PSANEC.

Na zatím poslední Comic-Con Prague se vrátíme se Samem Witwerem. Představíme se předchůdkyně Black Panthera, ČERNÉ AMAZONKY Z DAHOMÉ. Navrátíme se k jedné velké prohře z časů Sametové revoluce. Představíme si Kikimora Team.

A samozřejmě nesmí chybět další pozvánka na PevnostCon 2022, který už doslova klepe na dveře a společně s ním mimo jiné i Nilfgaard – brigáda Nazair, Literární soutěž Vidoucí, Skřetí klan RakTaarbami a další.

A to zdaleka není vše. Čtěte, listuje, radujte se, mějte se fantasticky a na shledanou na Zlíchově!!!

Příloha:
Nelly Černohorská – Oko čarodějnice

Oko, to je okno do duše. Ale pozor! Někdy jím dovnitř mohou vlézt i zloději!

Zrnka temnoty – nová edice nakladatelství Golden Dog – nabízí krátké, uzavřené hororové příběhy od českých i cizích autorů. Oko čarodějnice je v tomto ohledu příjemně strašidelný český otvírák, který je důstojným zástupcem tohoto žánru a dává příslib, že i další Zrnka temnoty vás budou bavit, pokud si je pořídíte.

Sofie je osmnáctiletá slečna s typickými problémy dospívání, o sedm let mladší sestrou Alicí a zaneprázdněnými rodiči. Příběh zpočátku trochu zavání young adult, protože se točí kolem každodenního života obyčejné rodiny a Sofiiných milostných trablů. Všechno se zvrtne, když dívčina matka, jež má zálibu ve starožitném nábytku, pověsí na stěnu v chodbě bytu znepokojující zrcadlo. Od toho okamžiku se začnou dít divné věci a Sofiin život se změní (bez nadsázky) v horor. Kdykoli dívka projde kolem něj, má neodbytný pocit, že ji pozoruje, ale samozřejmě nechce vypadat jako blázen. Navíc ve městě začnou mizet dívky ve věku její mladší sestry, policie nemá žádné stopy a všechno nějak podivně souvisí s jejich rodinou. Začíná Sofie opravdu bláznit, nebo v jejím okolí „operuje“ skutečná čarodějnice? Je něco takového v moderní době vůbec možné?

Ponurá atmosféra a nevyřčené, pouze tušené zlo, plížící se kolem, i postupná gradace děje, to všechno zcela spolehlivě připoutá čtenářovu pozornost. Autorka v Oku čarodějnice ukazuje, že i na malém prostoru a s malým rozsahem se dá vystavět příběh propracovaný do nejmenších detailů. Do posledního okamžiku tak nebudete tušit, kdo vyhraje.

Časopis Pevnost 8/2022
www.pevnost.cz