S. T. Joshi: Cosi z hloubi

Kosmická hrůza zní jako něco, co se odehrává někde daleko, miliony světelných let od nás. Ale to je mýlka. Může na nás čekat skrytá v hlubinách naší Země. Klidně i blízko povrchu v dolech. Možná někde pod vašima nohama čeká to cosi, až bude moci vystoupit z hlubin na povrch.

Sbírka Cosi z hloubi obsahuje titulní novelu, ale také další tři povídky. S. T. Joshi je považován za největšího odborníka na dílo H. P. Lovecrafta, a tak se od jeho tvorby očekávalo něco podobného, jako tvořil HPL. Což se i potvrdilo, ale naštěstí je autor natolik osobitý, že se nejedná jen o „pouhé“ kráčení ve stopách legendy žánru.

Úvodní kousek Periodická hrozba je ještě čistě „lovecraftovská“ povídka na téma prastarý nález, který může ovlivnit budoucnost lidstva. S. T. Joshi pokračuje v mytologii o Cthulhu, ale povídka je napsaná velice dobře, a tak fanoušky žánru potěší.

Incident ve Ferney je zajímavější kousek. Hlavním hrdinou je totiž Voltaire, slavný osvícenský myslitel a spisovatel. Je pozván k případu děsivé vraždy mladé dívky. Mrtvola je znetvořená, hlava oddělená od trupu. Vyšetřování probíhá v sídle Pierra Malnéanta a Voltairovi bude pomáhat další slavný myslitel Denis Diderot. V opulentním sídle se děje něco hrozivého a to něco jistě potěší Lovecraftovy fanoušky. Nutné je však dodat, že zde již S. T. Joshi naplno dává na odiv svůj styl a píše zcela jinak než několikrát zmíněný HPL. Jeho styl je poněkud živější, nebojí se dialogů a působí lidštěji. Což je ale logické, oba autory dělí desítky let.

Jakýsi omyl přivede čtenáře do Innsmouthu, toho známého města z příběhů věnovaných mýtu Cthulhu. Lidé jsou tu svébytní, chtělo by se říci, že už v nich toho „lidství“ moc nezbývá.

Cosi z hloubi je přibližně sto dvacet stran dlouhá novela, která patří do škatulky kosmického hororu, ačkoliv se odehrává v dole. Respektive kolem něj. Hlavní hrdinkou příběhu je Alison, která se po studiích vrací do rodného Dunsmuiru. Otec jí zemřel za podivných okolností v dole a ona se bude snažit přijít na kloub příčině jeho skonu. Pravda je tam někde v dole.

Co vás možná zaskočí, je fakt, že zejména první třetina novely je poměrně dost erotická. Alison popisuje svůj vztah s místním Randym, a to někdy i dost explicitně. A sexu jako by nebylo dost. Je možné, že vám to začne vadit. Jenže to má své opodstatnění a po dočtení pochopíte. S. T. Joshi šikovně příběh rozvijí a udržuje čtenáře v napětí, kam se příběh vyvine. Co bude onou hrůzou? Alisonina touha dopátrat se pravdy o otci ji zavede až do nitra dolů a v něm na ni čeká překvapení. Je příjemné číst kosmický horor, když autor dovede přijít s něčím neotřelým.

Pokud bychom měli opět porovnávat s Lovecraftem, lze říci, že tohle by nikdy nenapsal. Joshi do příběhu dal hodně erotiky, v čemž připomíná jiného autora, který se věnuje obdobné tematice, a to Edwarda Leeho. Joshi píše velmi čtivě a má povedené dialogy. Nesnaží se být novým HPL, jen si z něho bere inspiraci a drží se podobné tematiky.

Na konci knihy je i krátké povídání o S. T. Joshim. Ten je patrně největším odborníkem na Lovecraftovo dílo, kterého známe z povídkových antologií Černá křídla Cthulhu (vyšlo již pět dílů) nebo sbírek Hemživý chaos a jiné příběhy nebo Smyčka Medúzy a jiné příběhy, ve kterých mapuje Lovecraftovu tvorbu nejen jako autora, ale i jako ghostwritera.

Cosi z hloubi je vynikající hororová kniha, které vévodí výtečná titulní novela. S. T. Joshi se zde představuje jako svébytný autor, který sice čerpá ze svého vzoru, ale nespoléhá se pouze na opisování. Pro fanoušky kosmické hrůzy je tato kniha takřka povinností. Tohle se zkrátka povedlo na maximum.

Vydala: Carcosa, 2022
Překlad: Milan Žáček
Obálka: John Coulthart
Vazba: pevná
232 stran / 349 Kč