N. K. Jemisinová: Stali jsme se městem

V novém románu N. K. Jemisinové, autorky trilogie Zlomená země, se pětice Newyorčanů musí dát dohromady a ochránit právě se rodící město před totální zkázou.

Každé významné město jednou dospěje do bodu, kdy se pokusí uvědomit si samo sebe a odstartovat proces vlastního zrodu. Jen některým z nich se to však povede, protože jako u každého porodu ani tady nejde právě o snadnou záležitost a hrozí nepředvídatelné komplikace.

V případě New Yorku šlo vše zpočátku hladce. Jako jeho avatar byl vybrán mladý kluk bez domova, který v sobě skrýval nečekanou sílu. Na pomoc mu dokonce přispěchal São Paulo, ztělesnění jediného dalšího úspěšně zrozeného města na polokouli. Boj s odvěkým nepřítelem snažícím se překazit narození každého nového města se ale nakonec ošklivě zvrtnul. Mladíkovi se útok podařilo přežít a město ochránit, osud jich obou ovšem visí na vlásku.

New York byl naštěstí vždycky komplikovaný a rozhodně se neskládá jen z jedné jediné celistvé masy. Jeho pět čtvrtí se proto nyní ujímá role zachránců a každá z nich manifestuje svého představitele. Jedná se o úplně obyčejné nic netušící lidi, kteří se však rychle musí popasovat s nově probuzeným vědomím a naučit se čerpat veškerou moc, jakou jim město dá k dispozici. A musí především najít jeden druhého. Jedině pohromadě se jim totiž může podařit najít primárního avatara a zachránit New York. Nebudou to mít přitom vůbec lehké, protože prastaré zlo z jiných světů s přízračnými úponky a chapadly se poučilo z předchozích chyb a přišlo s úplně novou plíživou, ale o to víc zničující válečnou taktikou.

Ještě předtím, než N. K. Jemisinová začala psát Stali jsme se městem, vytvořila krátkou povídku, kterou následně lehce upravila a do knihy začlenila jako prolog. Musím proto především ocenit to, jak neskutečně se jí povedlo původní námět rozvinout a obohatit. Jedná se o příběh neskutečně různorodé skupinky lidí, kteří musí překonat vzájemnou nedůvěru a zachránit svoje město, ale jde také o oslavu života v jeho nejrůznějších podobách a o – bez přehánění – chvalozpěv na New York. Měla jsem možnost ho navštívit a přiznávám se, že i já naprosto chápu, co na něm jeho obyvatelé vidí, i přes všechno to ošklivé, špinavé a místy nebezpečné. Je to svět sám o sobě s neopakovatelnou atmosférou a autorka ho v knize dokázala vykreslit skutečně jedinečně.

Zároveň se ale rozhodla bez zábran a ostře začlenit do příběhu vlastní názory na politiku, stav společnosti a současné dění v Americe. Dotýká se různých problémů od rasismu a diskriminace menšin až po imigraci a policejní násilí. Na rozdíl od předchozích knih, kam podobné věci začleňovala poměrně citlivě do pozadí, tady jde o opravdu jasný manifest postojů. Osobně si myslím, že podobná témata do sci-fi a fantasy rozhodně patří, ale v případě Stali jsme se městem bych dala přednost trochu lépe vybalancovanějšímu přístupu. Děj tím totiž poměrně trpí, zápletka se kvůli nejrůznějším expozicím a vysvětlování rozvíjí hodně pomalu a konec mi zase připadal zbytečně uspěchaný.

Zmíněná kritika ovšem nic nemění na tom, že N. K. Jemisinová stále píše velmi dobře a umí vytvořit neuvěřitelně komplexní, přesvědčivé a lidské postavy. S obdivuhodnou lehkostí si v románu pohrává s klasickými motivy kolem stvoření hrdinů a nutnosti jejich společného boje proti zlu, které v tomto případě zosobňuje příšera jasně inspirovaná mytologií H. P. Lovecrafta, proti jehož názorům se autorka zároveň jasně vymezuje.

Kniha Stali jsme se městem se čte velice snadno, základní premisa je hodně zajímavá a ani její provedení mě nezklamalo. Má se jednat o první díl plánované trilogie a osobně jsem velmi zvědavá, kam se celý příběh posune dál.

Vydal: Host, 2021
Originální název: The City We Became
Stránky autora: http://nkjemisin.com
Překlad: Jakub Němeček
Vazba knihy: vázaná
Počet stran: 460
Cena: 399 Kč