Dalibor Vácha: Rudá

To bývávaly tenkrát časy, než bouchl Černobyl a později menší nehoda potkala i jihočeskou jadernou elektrárnu Temelín. Ale Jenovéfa si staré časy nepamatuje. Žije současností, ve které se snaží skrývat své schopnosti.

Román Rudá se odehrává dva roky po událostech popsaných v předchozím díle Šedá. Už devatenáctiletá Jenovéfa se ukrývá pod ochranou cirkusu, kde na ní dohlíží její strýc Mišo, protože její rodiče jsou stále psionicky indisponovaní. Takže vlastně není vůbec s podivem, že Jenovéfa neplánovaně otěhotní s Pavlem, který stejně jako ona disponuje paranormálními schopnostmi. To by šlo nějak vyřešit, kdyby Tereza se svými kartami nezačala prorokovat velmi nepěknou budoucnost týkající se Jenovéfy a jejího nenarozeného dítěte.

Druhá polovina devadesátých let není pro Československo zrovna příznivá. Politické puče, pomoc západních armád. A v Rusku (tedy v Sovětském svazu) se stalo něco hrozného a jeho obyvatelé prchají pryč, ale mohly by to všechno být jen propagandistické zvěsti. Proti postupující armádě bojují i dva vojáci Adam a Karel, ale nic je nepřipravilo na hrůzy, kterým budou muset čelit.

V Rudé se vrací některé postavy z předchozího dílu, ale zároveň se objevují úplně nové. Velké množství postav a několik dějových linií může trochu čtenáře mást, ale na rozdíl od Šedé, která byla politicko-špionážním thrillerem kříženým s detektivkou a paranormálními jevy, Rudá nabízí svižnou vražednou jízdu, kde opravdu dominuje barva krve. Čtenář brzy začne mít pocit, že Dalibor Vácha přivádí na scénu nové postavy, jenom aby je o několik stránek dál mohl zabít. Hlouběji je nerozpracovává, ale má je spíš do počtu. Kéž by u jejich likvidování vykazoval stejnou kreativitu jako G. R. R. Martin. Po x-té nedůležité smrti už zkrátka nastupuje nuda.

Rudá je dílem z žánru alternativní historie, ale s přibývajícími stránkami se z ní stává  regulérní postapokalyptický příběh. Jenovéfa stejně jako zbytek její rodiny disponuje parapsychickými schopnostmi. Takovým jedincům se říká espeři a  vyskytují se po celém světě, i když žijí spíše skrytě. Jejich populace se zvýšila po haváriích v jaderných elektrárnách, což je rozhodně znát ve střední Evropě, pokud se k tomu připočítají i zbraňové experimenty na konci druhé světové války.

Jednotlivé kapitoly vyprávěné různými postavami se střídají s úryvky z novinových textů, vojenských hlášení, studijních spisů nebo tajných dokumentů, které dokazují, že Dalibor Vácha je přeborník na alternativní historii. To je znát i v popisech známé krajiny (hlavně té jihočeské), která se událostmi v románu stala vlastně neznámou a cizí. Nakonec záleží na čtenáři, jestli mu víc vyhovoval styl Šedé, nebo jeho šálkem radioaktivní vody bude Rudá.

Vydala: Epocha, 2021
Vazba: brožovaná
Počet stran: 432
Cena: 349 Kč