Buffy se vrací v nové komiksové sérii

Ať už se ve světě fantastiky pohybujete krátce, nebo se můžete hrdě označit za geekovského dinosaura, pochybuji, že vaší pozornosti unikl fenomén jménem Buffy. Dnes již kultovní devadesátkový seriál o přemožitelce upírů (a jiné havěti) nemohl žádného fanouška fantastiky minout. Možná jste ho neviděli… možná ho dokonce nesnášíte… ale nezapřete, že víte, kdo je Buffy Summersová!

Buffy Summersová je obyčejná středoškolačka, jež většinou po večerech místo paření v klubech, sezení s přáteli či snad obyčejných činností, jako je spánek, zabíjí upíry. Je to její poslání, její osud… udělat ze světa lepší místo. Vzhledem k tomu, že se právě s matkou přestěhovala do městečka Sunnydale, které shodou okolností stojí na bráně do pekla, nudit se rozhodně nebude. A jakožto vyvolená potřebuje extrémně sečtělého mentora, střelené kamarády, kteří pro ni udělají první poslední (většinou) a samozřejmě sexy záporáky a sexy objekty touhy.

Kdybychom se měli bavit o seriálu, asi bych nedokázala říct nic, co už by přede mnou někdo nenapsal. Jedněmi zatracovaný, jinými vychvalovaný. Spousta rozborů o tom, jak tvůrci bravurně zvládli, aby jejich seriál stárnul spolu s diváky, a jaké dali do příběhu geniální analogie. Nepoměr kvality a oblíbenosti… Mezi námi, on je ten seriál vlastně dost špatný, ale je tak neskutečně zábavný a má tak skvělé postavy, že mu prostě člověk musí chtě nechtě propadnout. Vím, o čem mluvím. Vždycky jsem pospíchala ze školy domů, abych náhodou nepropásla díl, protože co kdyby se tam zrovna objevil Angel! (Nebojte, poměrně záhy jsem prozřela a zjistila, že Spike je mnohem lepší.) A kromě toho jsem po přečtení komiksu Buffy, přemožitelka upírů: Střední je peklo v opětovném sledování už někde v půlce druhé série…

Jenže ať se nám to líbí, nebo ne, přes veškerý status kultu a fenoménu už dneska Buffy nejspíš nedokáže přitáhnout nové fanoušky. Sama jsem byla mírně v rozpacích z některých momentů seriálu (ať už se to týká oblečení nebo třeba telefonů a počítačů) – a to jsem devadesátkové dítko. Jak by na to asi koukali ti, kdo v té době měli plenky…? Něco mi říká, že natočit tak legendární dílo znovu si nikdo netroufne. Proto bylo třeba najít jiné médium a dostat Buffy k nové generaci.

Nutno podotknout, že současná Buffy, přemožitelka upírů není prvním komiksem o této bojovnici se zlem. Po skončení seriálu vznikla komiksová řada, která na seriál přímo navazovala. Počin Jordie Bellaireové s kresbou Dana Mora vydaný letos nakladatelstvím Comics Centrum představuje kompletní restart.

Pokud patříte k fanouškům Buffy, mohou vás zarazit změny, na něž na stránkách narazíte. Nejde jen o to, že je příběh zasazen do současnosti, jde také o dílčí charakterové změny některých postav. Bez zaváhání ale mohu říct, že ani jedna z těchto úprav není důvodem, proč knihu odložit. Naopak působí svěže a do moderního pojetí této klasiky sedí. Samozřejmostí jsou pak zcela nová dobrodružství. Rozhodně ale nechybí atmosféra a sarkastické průpovídky hlavních hrdinů. Potěší i občasná „střelba do vlastních řad“.

(„Spikeu? Zlato, to jméno bylo unmode už v devadesátých letech.“)

Je fér říct, že první svazek Střední je peklo slouží spíš jako úvod do série. Představí hlavní aktéry, vychrlí na čtenáře, s čím vším se můžou setkat (s vyloženě polopatickým vysvětlováním se ale nikdo nezdržuje), a pustí se také do první akce. Zároveň ale jako správný restart nevyžaduje předchozí znalosti seriálu, tudíž mohou s první komiksovou knihou do tohohle rozjetého vlaku naskočit i zcela noví fanoušci. Těm Jordie Bellaireová představí svět plný zlovolných bytostí, ale také správňáckých středoškoláků. Zároveň se vzhledem k cílové skupině komiks drží i toho, že zabíjení upírů je sice důležité, ale problémy s rodiči, neopětovanou láskou nebo písemka jsou taky tragédie mávající s lidskými životy.

Víc než jindy je u Buffy důležitá i kresba. Na první pohled musí každého znalce seriálu totiž trknout, že hlavní postavy jsou kreslené podle jejich herců. Novým čtenářům to rozhodně vadit nebude a původní fanoušky to může jedině potěšit.

Celý komiks Buffy, přemožitelka upírů na mě působí podobným dojmem. Zaryté fanoušky potěší trochu nostalgické setkání se starými známými, které je ale zároveň ukáže v novém světle, a dává tak příležitost zažít s nimi další dobrodružství. Novým čtenářům nabízí porci zábavné akce se sympatickými hrdiny a zároveň dokáže, že upíři přece jen ještě nejsou úplně… unmode. Ať už patříte do tábora fanoušků, nebo se teprve chystáte k objevování světa přemožitelky a jejích přátel, s komiksem Buffy, přemožitelka upírů nesáhnete vedle.

Ukázka

Vydal: Comics Centrum, 2020
Překlad: Alexandra Niklíčková
Vazba: pevná
Počet stran: 128
Cena: 599 Kč (u nakladatele 419 Kč)