Marissa Meyerová: Supernova (Renegáti 3)

V lásce a anarchii je vše dovoleno. Epický závěr renegátské trilogie.
Nova a Adrian se ze všech sil snaží zabránit odhalení svých skrytých identit. Zatímco zuří bitva mezi jejich alter egy a odlišnými světy, v nichž se pohybují, nad Gatlon City se vznáší daleko nebezpečnější hrozba. 

ANOTACE:
Velkolepý závěr dechberoucí trilogie Marissy Meyerové Renegáti nás přenese do situace, kdy se Nova a Adrian snaží ze všech sil uchovat v tajnosti svou skrytou identitu. Vše směřuje k boji mezi jejich alter egy i spojenci, ale Gatlon City hrozí mnohem větší nebezpečí… Největší nepřítel Renegátů se ukrývá mezi nimi a Nova i Adrian se musí uchýlit ke lžím i zradě, aby ochránili ty, které milují. Jejich nejhorší noční můry vystupují ze stínů a v šerosvětu hrozí, že než dokážou rozlišit mezi zločinci a hrdiny, ztratí všechno – a nejspíš i jeden druhého.

Akce a intriky stíhají jedna druhou a nenechají vás vydechnout až do překvapivého konce!

 

INFO O KNIZE:
Vydá: Egmont, květen 2020
Vazba: vázaná
Počet stran: 504
Cena: 449 Kč

 

UKÁZKA Z KNIHY:

KAPITOLA JEDNA
Všichni mají noční můry.

NOVA SI BYLA DOCELA JISTÁ, ŽE JEJÍ NEJHORŠÍ NOČNÍ MŮRA je vrátit se zpátky do Centrály v renegátské hlídkařské uniformě necelých čtyřiadvacet hodin poté, co se její alter ego infiltrovalo do budovy, ukradlo nejnebezpečnější zbraň všech dob, zbavilo tři Renegáty jejich schopností pomocí uloupené dávky látky známé jako Agent N, rozpoutalo souboj, při němž zničilo většinu lobby, a stalo se svědkem toho, jak Max Everhart málem vykrvácel k smrti uprostřed roztříštěného skla ze zničené karantény.

Nejhorší nebylo to, že se na to místo zkázy vůbec vrací, ale že to dělá dobrovolně. Nova věřila, že se tam už nikdy neobjeví. Po měsících špionáže mezi Renegáty se jí úspěšně podařilo ukrást helmu Ace Anarchisty. Měla, co potřebovala, aby vrátila Aceovi jeho moc a společně se pak postarali o zhroucení celé organizace.

Jenže nic nevyšlo podle plánu a Nova nevěděla, že zatímco bojuje o svůj život v lobby, maskovaný samozvanec známý jako Sentinel našel Ace Anarchistu a nechal ho zatknout. Ace byl vůdcem Anarchistů a strýček, který Novu vychoval.

Bože, jak ona Sentinela nenávidí! Vždycky se objeví poblíž, když se to nejméně hodí, předvádí směšné komiksové pózy a pálí kolem sebe absurdní hlášky typu: „Nejsem tvůj nepřítel!“ nebo „Mně můžeš věřit.“

Až na to, že pokud Nova ví, nikdo Sentinelovi moc nevěřil. Samozvanci do kodexu Renegátů nezapadali a navzdory jeho pokusům chytat zločince a pomáhat Renegátům vypadala organizace právě kvůli jeho vylomeninám nekompetentní a neefektivní. Asi jediné, co měla Nova na Sentinelovi ráda, byla jeho nadpřirozená schopnost lézt Radě na nervy. Svým odhodláním najít Nightmare a zatknout Ace Anarchistu si však neudělal přátele ani mezi padouchy. Mezi těch pár lidí, kteří Sentinelovy snahy oceňovali, byli Adrian, jenž k němu zjevně choval nějaký rebelský obdiv, a veřejnost, která ho považovala za opravdového hrdinu, co věří ve spravedlnost a nezodpovídá se nikomu než sobě samého. Po zatčení Ace Anarchisty tato pověst jen posílila.

Přestože Nova věděla, že nikdy nic není snadné, Aceovo zatčení málem stačilo na to, aby hodila flintu do žita a poddala se nevyhnutelnému. Anarchisté a Výjimeční jako ona budou nenáviděni, považováni za padouchy a utlačováni už navždycky. Byla skoro připravená se vzdát.

Skoro.

To se stalo před pár hodinami a teď je Nova zpátky, protože… Kam jinam by šla? Pořád je Nova McLainová alias Insomnie a skrz naskrz Renegátka. Její tajemství je nejlepší výhodou, kterou má, a když teď nepřátelé dostali Ace, musí ho využít do posledního zbytku.

Nova si neuvědomovala plný rozsah zkázy, kterou v renegátské centrále způsobila, dokud se rozechvěle neprodírala troskami. Obklopovali ji jiní Renegáti, ale nikdo jí nevěnoval pozornost. Mezi troskami skleněné karantény, která se zřítila z druhého patra a roztříštila se na mramorových dlaždicích v hlavním lobby, pátrali dokonce i členové Rady. Z místa, kde stála, viděla Kapitána Chromia držet skleněnou hodinovou věž, která kdysi korunovala radnici Maxova miniaturního Gatlonu.

Teď byl zničený. Všechno bylo zničené.

Všude byly zřetelné stopy po bitvě. Železné trámy se zohýbaly do zvláštních úhlů. Tam, kde se dřív houpaly lustry, teď ze stropu visely jen dráty. Informační stánek se převrátil na bok. Omítka a stoly a židle a dlaždice a sklo – obrovské množství skla ze zřícené karantény. Třpytivé střepiny, které odrážely světlo linoucí se dovnitř předními dveřmi, ji málem oslnily.

A byla tam krev.

Většina krve usychala v kaluži, kde padl Max. Kde ho Frostbite probodla oštěpem.

Nova od toho místa odtrhla oči a viděla, jak se k ní prodírá Adrian. Ramena měl svěšená a jeho postoj postrádal obvyklou eleganci. Přes obličej se mu táhly stíny, které sloužily jako připomínka, že Max, který mu byl blízký jako bratr, leží v nemocnici. Lékaři ho přivedli do umělého spánku, aby stabilizovali jeho životní funkce, ale nikomu nepletli hlavu falešným optimismem. Max je pořád v ohrožení života. Zatím ho zachránilo jediné – že se Maxovi v posledních okamžicích bitvy podařilo absorbovat Frostbitiny schopnosti. Získal od ní moc ovládat led, zmrazil si ránu a krvácení zastavil.

Tím si možná zachránil život.

Ale možná ne.

Nova spolkla knedlík v krku, když se Adrian přiblížil. V jeho temném výrazu se skrývalo víc, než je obava o Maxe. Byl plný nové spalující nenávisti, jakou Nova ještě nikdy neviděla… aspoň ne u klidného a veselého Adriana.

Spalující nenávisti vůči Nightmare, o které byl přesvědčený, že na Maxe zaútočila. Nikdo neviděl, co se stalo, kromě Frostbite a jejích kumpánů, a ti rozhodně ničí mylné domněnky opravovat nebudou. Nightmare je snadný cíl, na který svést vinu.

A Nova, jejíž tajná identita se jen zázrakem neprozradila, taky nemůže jméno svého alterega očistit, bez ohledu na to, jak moc se toužila bránit před nepřátelstvím, které viděla doutnat v Adrianových očích.

„Když jsi říkal, že se Nightmare infiltrovala na Centrálu,“ řekla, jen co Adrian došel až k ní, „představovala jsem si to jinak.“

Jako obvykle lhala. V poslední době lhala pořád. Už si ani neuvědomovala, že to vůbec dělá.

„Jo, je to dost špatné.“ Adrian mluvil nepřítomně a očima přejížděl zkázu. „Támhle našli Stříbrné kopí. Myslíme si, že ho Nightmare sebrala z trezoru a použila ho, aby ukradla helmu.

A…“ hlas se mu zadrhl a on si rychle odkašlal. „Jsme si poměrně jistí, že stejnou zbraň použila i na Maxe. Na kopí byla krev. Ještě se budou dělat nějaké testy.“

Nova zaťala zuby.

Adrian si povzdechl a sklopil zrak. Poprvé si Nova všimla, že něco drží v rukou. Kouli s malou korunkou na boku a otevíracím švem na obvodu. Nova ji okamžitě poznala – je to jedna z Fataliiných mlžných střel. Nebo spíš bývala, než je Nova ukradla z oddělení artefaktů. Společně s Leroyem přetvořili zařízení tak, aby dokázalo vypouštět plynnou formu agenta N, nebezpečné substance, která využívala krev Maxe Everharta. Civilistům neublížila, ale pro Výjimečné to byl jed. Jakmile se látky nadechli, požili ji nebo ji dostali do těla, trvale přišli o své schopnosti.

Coby Nightmare se Nově podařilo odpálit v lobby dvě koule. Díky tomu a ukradené šipce agenta N se jí povedlo připravit o schopnosti Gargoyla a Aftershocka. Nova zařídila i neutralizaci Frostbite, nicméně k tomu agenta N nepotřebovala.