Jan Vavřička (ed.): Vostrá krása

Poslední měsíce jsou poměrně bohaté na povídkové antologie a je to jedině dobře. Jednou z nich je i útlá knížečka s názvem Vostrá krása, která vyšla u nakladatelství Golden dog. Právě ono pojmenování sbírky je podstatné.

Slovíčko „vostrá“ znamená, že v povídkách je akční prvek, většinou ve sci-fi žánru, ale také například v hororu. Naopak „krása“ značí přítomnost něčeho smyslného či erotického.

Nejznámějším jménem antologie je bezesporu Jiří Walker Procházka, který přispěl povídkou Vlaky, draci, strach a lebky, jež je i nejdelším příběhem celé knihy. Bláznivá povídka má v sobě spoustu akce, divokého humoru a bláznivosti. Autor potvrdil svou kvalitu.

Povídka Haniny Veselé Darklady hledá hrdinu má velice zajímavou zápletku (která je víceméně vyřčená v názvu): spisovatelka hledá hrdinu pro svůj nový příběh. Jenže se do snažení vžívá natolik, až se fantastický svět, který píše, stává poněkud skutečnějším, než by bylo zdrávo.

Titulem nejkratší povídka sbírky se honosí Stereogram od Kristiny Haidingerové. Velice poeticky psaná miniatura nabídne erotiku a psychedelii. Vzhledem ke své délce (čtyři strany) působí jako takový literární polibek uprostřed celého literárního aktu.

Jedním z vrcholů knihy je povídka Dlouhý den Vlasty Řeháka od Michala Březiny. Autor je velký humorník a jeho dílo v tomto ohledu nezklamalo. Naservíroval čtenářům sci-fi komedii s trochou sexu. Příběh se vyvíjí nepředvídatelně a Vlasta Řehák si během něj „užije“ vskutku nečekané peripetie. Některé úsměvné, jiné takové, které byste nechtěli zažít (ten závěr!).

Vostrá krása je zajímavá i tím, že obsahuje dvě povídky psané v tandemu. Vždy je jedním z autorů Jan Vavřička. V jednom případě se k němu připojil talentovaný Diuk a ve druhém velmi zkušený spisovatel Milan Čechura. Obě povídky se řadí ke sci-fi, i když se neobejdou bez trochy humoru. Ačkoliv tyto příběhy nepostrádají kvalitu, tím hlavním v knize jsou samostatné příběhy duchovního otce celé antologie.

Jan Vavřička je zakladatel online magazínu Vanili.cz a některé z autorů můžete z tohoto webu dobře znát. V minulosti vydal povídkovou sbírku Vostrá pohoda a stál i za vydáním antologie (a soutěže) Uchovej mou duši.

Jeho povídky v této antologii jsou ty nejlepší, ale i ty řekněme průměrnější. Proč? Protože prakticky všechny jsou stejného žánru a mají podobnou auru. Zní to negativně, přesto je nutné jedním dechem dodat, že takto kvalitní sci-fi komedie umí jen málokdo. Například Voholit, voškubat a spát exceluje. Jednak má zajímavou sci-fi složku – vydělávání rychlých peněz ve vesmíru. Stačí se stát pilotem, označit jednu z mnoha malých planetek, a je z vás boháč. Jednak povídka obsahuje i trochu erotiky – hlavní hrdina se na Měsíci zaplete s jednou z „Duálek“ (dívka se dvěma pochvami). A za třetí výborně funguje humorná složka – hlavní hrdina neví, že soulož s Duálkou má nepěkné vedlejší účinky. Napovím, že příběh si pohrává i s cestováním časem. Zkrátka Voholit, voškubat a spát je skvělá a originální povídka.

Neotřelou zápletku nabídnou i Nervy v čokoládě. Dvě ženy si chtějí udělat radost a podstoupí zcela novou omlazovací kůru. Ta má ovšem nepěknou dohru. Po probuzení obě zjišťují, že si prohodily vědomí. Opět se jedná o velice zábavný příběh. Naopak povídka Zásnuby, kde hrají hlavní roli pomatení roboti, už nepůsobí tak dobře. Přitom humor je zde opět podobný jako v předchozích příbězích. Závěrečná povídka sbírky Skokan je stejného žánru, stylu, ale opět už tak nefunguje. Proč? Nejspíš protože první dvě jmenované povídky mají výraznější zápletku a postavy, které utkví v paměti. Další dva příběhy spíš tak kolem čtenáře jen prošumí.

Celkově Vostrá krása dostála svému názvu. Příběhy mnohdy nabídnou skutečně ostrou zápletku a o krásné ženy v nich není nouze. Všechny povídky jsou velmi kvalitní, ale jen některé jsou skutečně zapamatovatelné. Ostatně tak to bývá u všech povídkových sbírek. Jedna věc je jistá – pokud prahnete po sci-fi říznutém komedií, pak rozhodně sáhněte po této knize. Budete odměněni pořádnou dávkou zábavy.

Obsah:
Jan Vavřička: Voholit, voškubat a spát
Michal Březina: Dlouhý den Vlasty Řeháka
Jan Vavřička: Nervy v čokoládě
Jiří Walker Procházka: Vlaky, draci, strach a lebky
Jan Vavřička a Milan Čechura: Jak jsem zaspal dobu
Hanina Veselá: Darklady hledá hrdinu
Jan Vavřička a Diuk: Kolonizace
Kristina Haidingerová: Stereogram
Jan Vavřička: Zásnuby
Jan Vavřička: Skokan

Vydal: Golden Dog, 2019
Vazba: brožovaná
224 stran / 199 Kč