Svět knihy Praha 2019 – program sci-fi a fantasy

Od 9. do 12. května 2019 zaplní výstaviště v Holešovicích 25. ročník mezinárodního knižního veletrhu a literárního festivalu Svět knihy Praha. Tuzemským čtenářům představí tvorbu desítek autorů z Česka i zahraničí, kteří do Prahy zavítají osobně. A ani letos nebudou chybět pořady zaměřené na fantastiku.

 

Výjimečnou událostí bude jistě setkání s dvěma významnými spisovateli oceněnými Nobelovou cenou za literaturu: Hertou Müllerovou a Mariem Vargasem Llosou. Původem peruánský literát reprezentuje hlavního hosta jubilejního ročníku, jímž je Latinská Amerika. Čeští čtenáři budou moci tyto osobnosti poznat nejen při debatách, ale také prostřednictvím nových překladů jejich děl, která u příležitosti 25. Světa knihy Praha vycházejí. Mario Vargas Llosa a Herta Müllerová se také sejdou na společném večeru, který je plánován na 11. 5. v kině Lucerna. Zásadní pozornost letošního programu je pak věnována tématu Paměti a vzpomínek.

Celkem se na veletrhu a festivalu prezentují hosté ze 38 zemí a regionů světa.

Místo konání: Průmyslový palác, Výstaviště Praha

Otevírací doba:
čtvrtek – sobota, 9.- 11. května, 9:30 – 19:00
neděle, 12. května, 9:30 – 16:00

Vstupné pro veřejnost:
120 Kč (jednodenní vstupné)
60 Kč (jednotné vstupné – neděle 12. 5.), bez nároku na další slevy
60 Kč (jednodenní vstupné pro děti 6 -18 let, držitelé průkazů ZTP, studenty a důchodce od 65 let)
250 Kč (vstupenka na 4 dny)
zdarma děti do 6 let, držitelé průkazů ZTP/P s doprovodem (1 osoba)

Předprodej vstupenek: eshop.svetknihy.cz

V rámci mezinárodního knižního veletrhu a literárního festivalu Svět knihy Praha 2019 proběhne přes 750 zajímavých doprovodných pořadů – besed, autogramiád, autorských čtení, dílen, výstav atd.

V sobotu 11. května si nenechte ujít už druhou HumbookStage, kterou hostí Gauč ve Stromovce (bývalá Tiskárna na vzduchu). Akce, která proběhne v rámci knižního veletrhu Svět knihy, představí české (nejen young adult) autory, překladatele, blogery… Diskutovat se bude třeba na téma překládání fantasy, psaní a cestování, záporáci v knížkách a filmech atd. Startuje se v 10:30.

Kompletní program na jednotlivé dny naleznete zde.

Mapa stánků.

 

PROGRAM SCI-FI A FANTASY:

(pokud není uvedeno jinak, pořad se koná v sále Fantasy a sci-fi v pravém křídle)

Čtvrtek 09. 05. 2019, 11:00 – 11:50
Komiksy v knihovně
Pravidelné setkání nakladatelství CREW s knihovníky. Dozvíte se, jaké jsou novinky na knižním trhu, jak nakupovat komiks do knihovny a jak komiksem přilákat nové čtenáře. Přednáškou vás provede Michaela Pexová, specialistka komunikace Nakladatelství CREW.
Organizátor: Crew

Čtvrtek 09. 05. 2019, 12:00 – 12:50
Můj první komiks
Dostat děti ke čtení nebývá vždycky snadné. A jak se ukazuje, komiks k tomu může být ta správná cesta! Po kterých titulech nejlépe sáhnout a jak děti rozečíst? To vám prozradí a zajímavé novinky představí zástupci nakladatelství CREW.
Účinkující: Michaela Pexová, Petr Litoš
Organizátor: Crew

Čtvrtek 09. 05. 2019, 13:00 – 13:50
O jeho skonu jsou pak tři verze…
Mýty, legendy a drsná realita. Kriminalisté vědí, jak nespolehlivá je lidská paměť. Přesto pro nás vzpomínky znamenají nesmírně mnoho, a to jak pro jednotlivce, tak pro celé komunity a národy. Co si přikreslujeme oproti skutečnosti a proč? Pominul čas mýtů, nebo stále vznikají nové? Má smysl je bořit…? Sáhněme do pokladnice tradovaných příběhů, abychom z nich sloupli pozlátko nebo očistili saze.
Účinkující: Františka Vrbenská
Organizátor: XB-1

Čtvrtek 09. 05. 2019, 14:00 – 14:50
Horror se vrací na scénu
Je lepší tisknout půlky strachem nebo se brodit krví? Po našich představách si každý oddychne, pokud nemusí ani jedno. Horror se vrací na scénu! Poznejte autory českého undergroundu a dávejte jim otázky na tělo. Můžete se těšit na Petra Bočka, Miroslava Pecha, organizátory festivalu HorrorCon a další. Součástí pořadu bude znalostní kvíz o ceny.
Účinkující: Petr Boček, Mark E. Pocha, Kristina Haidingerová, Miroslav Pech, Martin Štefko a Honza Vojtíšek
Organizátor: XB-1

Čtvrtek 09. 05. 2019, 16:00 – 16:50
Urozená paní z letohrádku Hvězda a magická kniha
Nejzáhadnější knihu světa, tzv. Voynichův manuskript, nedokážou vyluštit ani špičkové moderní počítače. Přesto můžeme pátrat, o čem zřejmě vzácný dokument pojednává a co vedlo k jeho vzniku. Jak je příběh tajemného rukopisu spojen s osudy krásné Filipiny Welserové, manželky Ferdinanda Tyrolského? Dokázali alchymisté skutečně vyrobit zlato? A co z legend kolem nich proniklo do žánru fantastiky?
Účinkující: Františka Vrbenská, Karel Dudek
Organizátor: XB-1

Čtvrtek 09. 05. 2019, 17:00 – 17:50
Křest a představení knihy „Děti Raumy“
Křest nového románu Kristiny Haidingerové, autorské čtení a autogramiáda. Jak bychom reagovali na možnost nesmrtelnosti? Jakou cenu má život nebo vědomí? Jsou pomíjivé? Dají se měnit? Ponořte se do lidsky nelidského příběhu o zrůdách… a o nás samotných.
Účinkující: Kristina Haidingerová, Jenny Nowak a Mircea Dan Duta.
Organizátor: XB-1

Pátek 10. 05. 2019, 10:00 – 10:50
Křest knihy „Knihožrouti – Tajný čtenářský spolek“
Třetí detektivní příběh zavede Aleše a Zorku na stopu vandalů, kteří poničili knihobus, vyplenili knihobudku a povalili před knihovnou box na vrácené knihy. Třeťáci se s pomocí knihožroutů do případu zakousnou a vy jim můžete pomoci. Veselou dílnu pro malé čtenáře povede spisovatelka Klára Smolíková a ilustrátorka Bára Buchalová.
Organizátor: Walker & Volf

Pátek 10. 05. 2019, 11:00 – 11:50
Nestárnoucí hrdinové příběhů
Co četli naši pradědečci, když byli malí? Z jakých knížek později uspávali svoje děti? Jak putovaly příběhy a měnily se v převyprávěných textech? Co ze zlatého fondu literatury pro děti a dospívající vydrželo až do dneška? A proč se k titulům s letitými kořeny zase vracíme? Seznamte se s různými podobami Andersenových pohádek, Jirky – postrachu rodiny, Vinnetoua, Robinsona, vyprávění Astrid Lindgrenové a dalších…
Účinkující: Františka Vrbenská, Anna Šochová
Organizátor: XB-1

Pátek 10. 05. 2019, 12:00 – 12:50
VELKÝ SÁL Střední hala
Tad Williams – beseda a autogramiáda
Beseda se zahraničním hostem – americkým autorem sci-fi & fantasy románů. Tad Williams představí českým příznivcům svou novou knihu „Srdce ztraceného“. Po besedě bude následovat autogramiáda na stánku S205 ve střední hale (od 13:00).
Účinkující: Tad Williams
Organizátor: Euromedia Group

Pátek 10. 05. 2019, 12:00 – 12:50
Překlad české fantastiky do angličtiny
Česká fantastika se už úspěšně dostává na anglofonní trh v podobě povídek i románů. Julie Nováková vydala v angličtině řadu úspěšných povídek, stejně jako přeložila díla dalších autorů. Jan Kotouč se pro své romány rozhodl najmout profesionální překladatelku a jeho první přeložená kniha „Hranice Impéria“, vyšla v lednu 2019. Autoři budou mluvit o překládání, vydávání i propagaci v zahraničí.
Účinkující: Jan Kotouč, Julie Nováková
Organizátor: XB-1

Pátek 10. 05. 2019, 13:00 – 13:50
Fantastické seriály aneb Kdo nahradí hru o trůny?
Pevnostní redaktoři Daniel Storch a Martin Kužel představí nejžhavější novinky ze světa fantasy, sci-fi a hororových seriálů a zároveň napoví, kdo po „Hře o trůny“ převezme žezlo žánrového seriálového hegemona. „Pán prstenů“, „Zaklínač“, „Letopisy Narnie“ a další seriálové novinky klepou na vrátka.
Účinkující: Daniel Storch, Martin Kužel
Organizátor: Časopis Pevnost

Pátek 10. 05. 2019, 14:00 – 14:50
Pérák se vrací!
Největší český superhrdina přichází v komiksovém zpracování dvou expertů (nejen) na superhrdiny – Petra Macka a Petra Kopla. Oba tvůrci představí a pokřtí svůj velký projekt, knihu „Pérák: Oko budoucnosti“, která mixuje historické reálie s naší nejikoničtější legendou.
Účinkující: Petr Kopl, Petr Macek
Organizátor: Crew

Pátek 10. 05. 2019, 15:00 – 15:50
České legendy malují superhrdiny!
Ve spolupráci s nakladatelstvím DC, vydavatelem „Supermana“, „Batmana“, „Wonder Woman“ a dalších hrdinů, vznikl unikátní projekt – veškeré čtvrté díly série „Znovuzrození hrdinů DC“ vyjdou s alternativními českými obálkami! Každý z nich se chopil jedné ikonické postavy – a na přednášce se dozvíte zákulisí vzniku a můžete si nechat komiksy podepsat! Kdy se vám jinak poštěstí, aby vám knihu podepsal původní kreslíř Batmana?
Účinkující: Petr Litoš, Jiří Pavlovský
Organizátor: Crew

Pátek 10. 05. 2019, 16:00 – 16:50
Beseda s fantasy autorem série „Učedník“ Taranem Matharu (Velká Británie)
Díky lavinovému zájmu čtenářů se stal „Učedník“ světovým bestsellerem. Fanouškům nabízíme setkání s jeho charismatickým autorem Taranem Matharu.
Organizátor: Nakladatelství Alpress, spol. s r. o.

Pátek 10. 05. 2019, 17:00 – 18:00
Stánek P001
Taran Matharu – autogramiáda autora fantasy série „Učedník“
Přijďte si nechat podepsat novou knihu ze série „Učedník – Deník invokátora“ jeho zahraničním autorem Taranem Matharu.
Účinkující: Taran Matharu
Organizátor: Nakladatelství Alpress, spol. s r. o.

Pátek 10. 05. 2019, 17:00 – 18:00
Svět Neila Gaimana
Křest a autogramiáda audioknižních novinek z vydavatelství Tympanum. Jaký je svět Neila Gaimana představí všem milovníkům urbanfantasy interpreti knížek do uší. Pro nadšence a fanoušky soutěž o CD „Nikdykde“, „Koralina“ a „Američtí bohové“.
Účinkující: Kristýna Podzimková, Kajetán Písařovic, Saša Bauerová
Organizátor: Tympanum audioknihy , Asociace vydavatelů audioknih

Pátek 10. 05. 2019, 18:00 – 18:50
Fantastické antologie z EPOCHY
„Ve stínu Říše“, „Ve stínu apokalypsy“ a „Ve stínu magie“. Boris Hokr a Leoš Kyša budou mluvit o svých úspěšných antologiích, které dostaly autory české fantastiky mezi bestselleristy českého knižního trhu.
Účinkující: Boris Hokr, František Kotleta
Organizátor: Nakladatelství Epocha

Sobota 11. 05. 2019, 10:00 – 10:50
Comics Centrum – příběhy, které vás nezklamou
Komiksy nejsou jen superhrdinové, kteří na vás útočí ze všech stan. Jsou to také knihy plné dobrodružství, hororových příběhů, a především kvalitní zábavy. Přijďte objevit světy Lary Croft, Jamese Bonda, Hellboye, Myší hlídky a mnoha dalších.
Účinkující: Václav Dort
Organizátor: Comics Centrum

Sobota 11. 05. 2019, 10:30 – 11:30
HUMBOOK STAGE
Nástrahy překladu fantasy aneb Kolik fantazie je k tomu potřeba?
Fantasy knihy jsou oblíbeným čtivem a také výtečným zdrojem nejrůznějších novotvarů, všeříkajících jmen a názvů i kreativních hrátek se slovy. Zkušené překladatelky Veronika Volhejnová, Jana Jašová a Alžběta Kalinová budou diskutovat o tom, s jakými nástrahami se při překládání fantasy musí potýkat.
Organizátor: Albatros Media a.s.

Sobota 11. 05. 2019, 11:00 – 11:50
Oslava 200. výročí
Časopis „Pevnost“ nedávno oslavil kulaté dvousté vydání! Přijměte pozvání šéfredaktora Martina Fajkuse a jeho redakčního týmu na posezení plné zábavy a úsměvů, během nějž dojde na minulost, současnost i budoucnost oblíbeného průvodce fantastickými světy. Účinkující: Martin Fajkus a redakce Pevnosti.
Organizátor: Časopis Pevnost

Sobota 11. 05. 2019, 13:00 – 13:50
Akční esa české fantastiky
Ze stáje Nakladatelství Epocha dorazí všechna její esa. František Kotleta, Oskar Fuchs, Kristýna Sněgoňová a Roman Bureš. Budou mluvit o upírech, rusalkách, liškodlacích i démonech. Nejkratší cesta k fantastice vede přes Epochu.
Účinkující: Roman Bureš, František Kotleta, Oskar Fuchs, Kristýna Sněgoňová
Organizátor: Nakladatelství Epocha

Sobota 11. 05. 2019, 14:00 – 14:50
Fantastika dobývá tradiční nakladatelství
Fantastický žánr se už dávno nekrčí v malých, zpravidla čistě žánrových nakladatelstvích, naopak si čím dál větší místo podmaňuje i v tradičních nakladatelských domech, a to nejen v rámci beletrie, ale i komiksu.
Účinkující: Martin Šust, Albert Balatka, Richard Klíčník, Lukáš Růžička, Jiří Štěpán
Organizátor: XB-1

Sobota 11. 05. 2019, 14:00 – 14:50
Stánek L002
AUTOGRAMIÁDA: Kotleta, Sněgoňová, Fuchs, Bureš
Esa akční fantastiky František Kotleta, Kristýna Sněgoňová, Oskar Fuchs a Roman Bureš budou podepisovat svoje nejnovější knihy.
Organizátor: Nakladatelství Epocha

Sobota 11. 05. 2019, 14:15 – 15:15
HUMBOOK STAGE
Zlý a ještě zlejší aneb Záporáci versus hrdinové
Co si budeme nalhávat, všichni máme slabost pro záporné hrdiny. Proč jsou často tak populární a dokážou změnit děj knihy třeba i nečekaným směrem? Jasný názor na to mají spisovatelka Zuzka Strachotová a členky HumbookTeamu Míša Faktorová, Markéta Forejtová a Anna Kratochvílová. Ty nejznámější, nejzákeřnější a zároveň nejvíc okouzlující záporáky budete mít možnost hned na místě ohodnotit i vy sami. Kdo vyhraje pomyslnou hitparádu zla?
Účinkující: Zuzka Strachotová, Michaela Faktorová, Markéta Forejtová, Anna Kratochvílová
Organizátor: Albatros Media a.s.

Sobota 11. 05. 2019, 15:00 – 15:50
Velikáni evropského komiksu u nás!
Manara. Jodorowsky. Moebius. Lodewijk. Pratt. Crepax. Ledroit. Segrelles. To je jen pár jmen z těch, kteří budou – někteří z nich vůbec poprvé – tento rok představeni českým čtenářům. A to v řadě „Mistrovská díla Evropského komiksu“ i mimo ni. Bude to opravdu pestrá nabídka – od erotiky, přes historická dramata, sci-fi příběhy až po absurdní komedie. Představíme vám ty nejzásadnější evropské tituly tohoto roku!
Účinkující: Petr Litoš, Jiří Pavlovský
Organizátor: Crew

Sobota 11. 05. 2019, 15:30 – 17:00
HUMBOOK STAGE
Young blood v young adult
Na literární scéně jsou stále ještě nováčky, ale jejich knihy rozhodně stojí za pozornost. Seznamte se s mladými a nadějnými autory a zeptejte se jich na všechno, co vás zajímá nejen o jejich knihách, ale i o tom, jak vlastně knihu napsat a vydat. S kůží na trh půjdou Petra Slováková, Pavel Bareš a Jan Tomeš. Společně s youtuberem Lubošem Kulíškem také pokřtíme novinku Kateřiny Šardické, která se stala vítězkou 2. ročníku literární soutěže Hvězda inkoustu.
Účinkující: Tereza Tobiášová, Petra Slováková, Pavel Bareš, Jan Tomeš, Luboš Kulíšek , Kateřina Šardická
Organizátor: Albatros Media a.s.

Sobota 11. 05. 2019, 16:00 – 16:50
Audioknihy budoucnosti
Jak se točí fantastické audioknihy ve vydavatelství OneHotBook, v čem se bude pokračovat a co se chystá nového? Jak se do projektů lákají zajímaví herci a které tituly jsou největšími srdcovkami pro redaktory a režiséry? A kdy konečně vyjde další „Mycelium“? Zeptejte se tvůrčího týmu, který vám předpoví audioknižní budoucnost.
Účinkující: Šárka Jančíková, Jitka Škápíková
Organizátor: OneHotBook

Sobota 11. 05. 2019, 17:00 – 17:50
PevnostCon 2019: z lásky ke čtenářům
Časopis „Pevnost“, měsíčník o fantastické literatuře a popkultuře chystá svoje první jednodenní setkání se čtenáři. Jak se chystá podobná akce plná historické a fantastické hudby, spisovatelských rad, řinčení mečů a fantastických sportů? Všechny otázky zodpoví organizátoři a redaktoři Daniel Storch a Míla Linc.
Organizátor: Časopis Pevnost

Sobota 11. 05. 2019, 17:00 – 19:00
ZÓNA DESKOVÝCH HER
Představení vědecko-biologických her: Trilogie BIOS
Genesis (vznik samostatného života),Megafauna (invaze organismů na souš) a připravované Origins (od vzniku savců po vědeckotechnickou revoluci).Trojice her Phila Eklunda opírající se o vědecké poznatky.
Organizátor: Fox in the Box

Sobota 11. 05. 2019, 17:00 – 18:30
PROFESNÍ FÓRUM 1 (Pravé křídlo)
Co všechno chtějí blogeři vědět o překladu a bojí se zeptat
Booktubeři Jakub Pavlovský a Kamila Hřavová (Hlava plná knih) se ptají překladatelek Petry Ben-Ari a Michaly Markové na všechno, co je zajímá ohledně literárního překladu: jak si překladatel vybírá knihy, které překládá? Co všechno obnáší přeložit knihu – od začátku až do konce? Mají překladatelé nějaká oblíbená slova? A jak rozlišit, co je manýra spisovatele a co manýra překladatele? Akce je určena pro všechny booklovery, instagramery, booktubery, youtubery a bookblogery.
Účinkující: Jakub Pavlovský, Kamila Hřavová, Petra Ben-Ari, Petra Marková
Organizátor: Obec překladatelů

Sobota 11. 05. 2019, 18:00 – 18:50
Slasti a pasti fantastického překladu
Překlad fantastického žánru v sobě skrývá nejen mnoho zábavy a potěšení, ale také nejedno úskalí, jež dokáže potrápit i ty nejzkušenější mistry náročného překladatelského řemesla…
Účinkující: Martin Šust, Alžběta Lexová, Daniela Orlando, Richard Podaný, Roman Tilcer
Organizátor: XB-1

Neděle 12. 05. 2019, 10:00 – 10:50
Cesta za Magnólií
Na počátku každého příběhu stojí nápad. Kde se vzal? Řítil se napříč krajinou, dokud nevrazil do prvního autora, který měl zrovna po ruce tužku? Je to osvícení shůry? Anebo to s vyjádřením vize není tak horké a spisovatelé jen vystřihují pasáže z děl kolegů a slepují je do nového obrazu? Přijďte si poslechnout, jak proces inspirace funguje na příkladu jednoho díla.
Účinkující: Hanina Veselá
Organizátor: XB-1

Neděle 12. 05. 2019, 11:00 – 11:50
František Kotleta ležící, spící a mluvící
V oblíbené talk show opět se šéfredaktorem Pevnosti Martinem Fajkusem. Dostane letos bestiální Fajkus konečně své tričko?
Účinkující: František Kotleta, Martin Fajkus
Organizátor: Nakladatelství Epocha

Neděle 12. 05. 2019, 12:00 – 12:50
Přehled chystaných titulů na zbytek roku 2019
Překladová fantastika u nás jen kvete a každý měsíc vychází celá řada atraktivních titulů. Zkusme si společně představit to nejzajímavější ze zbytku roku 2019 včetně dosud neohlášených titulů.
Účinkující: Martin Šust
Organizátor: XB-1

Neděle 12. 05. 2019, 13:00 – 13:50
Spisovatelky a jejich hrdinky
Jak píší spisovatelky? Jak vytvářejí své hrdinky? Jakými vlastnostmi je obdarovávají? Bývají silné nebo slabé? A proč mají někdy výjimečné a jindy nadpřirozené schopnosti? Co hrdinky sdělují o svých autorkách a jak reflektují dnešní svět? A dá se vůbec ženská literatura oddělit od mužské?
Účinkující: Daniela Kolářová, Františka Vrbenská
Organizátor: XB-1

Neděle 12. 05. 2019, 14:00 – 14:50
15 nejhorších výmluv autorů
Ale já píšu fantasy! Nemohl jsem to udělat, postava mi to nedovolila! Taky znáte tyhle strašné výmluvy, které někteří autoři používají? A znáte jich hned patnáct, s nimiž se porotci a redaktoři setkávají neustále? Pokud ne, přijďte se poučit na tuto přednášku! A pokud ano, přijďte si je připomenout.
Účinkující: Karel Doležal, Olga Xaverová, Anna Mudrochová
Organizátor: XB-1

Neděle 12. 05. 2019, 15:00 – 15:50
Tajný život spisovatelek
Spisovatelky nejsou jenom jména na obálkách knih. Jaké trampoty denně zažívají? Jak se jim daří skloubit psaní, rodinu a zaměstnání? A nemají chuť s tím vším občas seknout?
Účinkující: Hanina Veselá, Tereza Matoušková, Petra Štarková
Organizátor: XB-1