Dopřejte si literární pohlazení od Strážců příběhů

Každý správný knihomol někdy zatoužil po tom, aby se mohl dostat do fiktivního světa, popovídat si s oblíbenými hrdiny a prožít s nimi jejich dobrodružství. Jenže co kdyby se ukázalo, že vaši oblíbenci rozhodně nejsou tak dokonalí, jak jste si mysleli? A co hůř, co kdybyste mohli své milované příběhy zničit?

Amy je uťápnutá středoškolačka s trapnými zájmy jako čtení a s nulovým vkusem. Je tedy ve škole přiměřeně šikanovaná. K tomu má excentrickou matku, jejíž nešťastný rozchod spolu s Amyinými školními bolístkami vyústí ve spontánní rozhodnutí odjet na celé prázdniny na malinký, polozapomenutý ostrůvek náležící ke Skotsku.

Na ostrově Stormsay Amy postupně odhaluje minulost své rodiny a zjišťuje, že umí vstupovat do příběhů a měnit je. Jenže zdaleka není s tímto talentem jediná. A někdo svých schopností využívá k tomu, aby jednotlivé příběhy ničil. Zůstává tak na Amy a jejím novém druhovi v literární zbrani Willovi, aby zabránili likvidaci klasických příběhů, které by už nikdy nebyly takové jako dřív.

Překladů fantastiky z němčiny český knižní trh nenabízí mnoho, takže dílo Mechthild Gläserové vzbuzuje pozornost už jen svou proveniencí. Německo si ovšem čtenář v knize vůbec neužije, protože se vyprávění záhy přesune do Skotska. Autorka velice dobře zvládla popis krajiny a ponuré atmosféry, kterou vyvolávají mokřady a všudypřítomná vřesoviště. A to navzdory tomu, že její ostrůvek je fiktivní. Do takto pošmourných kulis zasadila takřka detektivní román, v němž se hlavní hrdinové snaží dopadnout ničitele příběhů.

Detektivní zápletka nicméně maličko pokulhává, protože čtenář nedostává až do poslední třetiny knihy víceméně žádné indicie, které by mu mohly napovědět, kdo za vším vězí. Na konci příběhu pak autorka akorát všechno vysype naráz a jen vysvětluje, co se událo. Do té doby ukazuje Amyinu výuku, objevování jejích schopností a hledání si vztahu k vrstevníkům.

Mechthild Gläserová se věnuje hodně popisům knižního světa, přičemž využívá nejznámějších děl klasické literatury. Otázkou ale zůstává, kolik lidí v cílové skupině už četlo Pýchu a předsudek nebo Utrpení mladého Werthera. Ať už jste daná díla četli, nebo ne, faktem zůstává, že občasné poznámky k jejich ději nebo skutečnost, že jednotlivé postavy role ve svých příbězích „hrají“, jsou vtipné bez ohledu na znalost předlohy – bohatě stačí, když máte prostě rádi knihy, abyste si podobné vtípky užili.

„Dobrý den, slečno Amy. Já trpím,“ pozdravil mě.
„Já vím,“ řekla jsem. „Znám váš román.“

Strážci příběhů nemají originální námět, román však vyniká dobře zpracovaným prostředím, v němž se děj odehrává. Ne zcela fungující detektivní zápletku autorka vynahrazuje zdařilou atmosférou a čtivým stylem. Nechybí zde ani vlídný humor a troška epičnosti, která dává knize šmrnc. Co zamrzí a při čtení hodně ruší, jsou v druhé polovině se nezdravě množící chyby u psaní přímé řeči, kdy dva řečníci nezřídka mluví v jednom odstavci, místo aby si každý z nich po právu uzmul svůj vlastní.

Naopak velice příjemné je, že se příběhem vine ještě jeden – stará, správně temná a dalo by se říci, že i nemálo zvrácená pohádka. Propojení těchto dvou vyprávění přidává knize další plusové body.

Strážci příběhů sice působí trochu naivně, ale dokážou překvapit silou příběhu, který je přes veškerou přívětivost a pohádkovost nakonec poměrně sladkobolný. Jedná se o příjemné literární pohlazení, které vám může prosvětlit nedělní odpoledne.

Vydal: Fragment, 2019
Překlad: Karolína Kousalová
Vazba: Vázaná
Počet stran: 344
Cena: 329 Kč