Nejlepší knihy roku 2018

Které letos vydané knihy z žánru sci-fi, fantasy a hororu považují naši redaktoři za nejlepší z toho, co četli? Na kterých titulech jsme se shodli?

Daletth

Letošní rok byl bohatý na zajímavé knihy. Zatímco loni jsem nedokázala dát dohromady ani desítku titulů, které bych mohla zařadit mezi to nejlepší, co jsem za daný rok četla, letos mi deset příček nebude stačit! Ale pokusím se nepodvádět… příliš. Strašně ráda bych tam šoupla knihy od Leigh Bardugo, ale po předchozích zkušenostech s nepříliš zdařilým překladem jsem na ni v češtině rezignovala, takže je tam s čistým svědomím dát nemůžu (nicméně pokud jste je četli a líbily se vám, můžete si je tam domyslet).
Zlato a stříbro jsou obsazeny naprosto jednoznačně, se zbytkem je to trochu složitější, takže řekněme, že jsou nastejno a jejich pořadí je náhodné.

1. N. K. Jemisin: Páté roční období
2. Adrian Tchaikovsky: Děti času
Anthony Ryan: Oheň probuzení
Daniel Abraham: Tyranův zákon (Mince a dýka 3)
Robert Jackson Bennett: Město zázraků (Božská města 3)
Joe Abercrombie: Půl krále
M. R. Carey: Chlapec na mostě
Kateřina Hurtová: A v ní stín
Peter V. Brett: Jádro (Démonský cyklus 5)
Ann Leckie: Ve službách Milosti

Dvě knihy, které jsou velkými favority, jsem ještě nestihla dočíst. Sice tak úplně nepředpokládám, že se v jejich druhé polovině něco pokazí natolik, aby je to z mého seznamu TOP vyřadilo, ale nemá se chválit dne před večerem, takže je tam dát nemůžu… Nicméně jsou to: Kdo se bojí smrti a Stín věcí ztracených.

Pokud jste na komiksy, tak za to nejlepší z toho, co jsem četla, považuji v roce 2018 následující:
Death Vigil
Lady Mechanika 2
Netvora
Prsten Nibelungův
Čarodějova nevěsta

Lumos

Myslela jsem si, že jsem letos z žánru fantasy přečetla daleko víc knih než loni, a proto bude z čeho vybírat… Ale nakonec je pro mě těžké vybrat i jen pět knih, které bych mohla bez problému označit za skvělé. Do mého srdce se zapsaly tyto tři příběhy, na jejichž pokračování si rozhodně ráda počkám.

Laini Taylor: Snílek Neznámý
Tania Del Rio, Will Staehle: Warren XIII. a šeptající les
Joe Todd Stanton: Artur a zlaté lano

Sevia

V roce 2018 jsem přečetla trestuhodně málo knížek (říkám to pokaždé, ale letos je to skutečně pravda). Nepovedlo se mi dostat ani k těm, které mám uvedeny v seznamu „k přečtení“ hodně vysoko. Rozhodně mám v úmyslu se podívat ještě na Circe a vyzkoušet The Poppy War. A něco mi říká, že obě by se mezi ty nejlepší tituly bez nesnází probojovaly. Opět dělím svůj seznam napůl, i když musím přiznat, že v češtině začíná vycházet skutečně velké množství mých oblíbených sérií a i česká fantastika je na tom stále lépe a lépe, to jen já nemám čas ji pořádně prozkoumat.

u nás:
Katherine Arden: Medvěd a slavík
Leigh Bardugo: Prohnilé město (Šest vran 2)
Holly Black: Krutý princ
Laini Taylor: Snílek Neznámý
Kiersten White: Temnota

ve světě:
V. E. Schwab: Vengeful (Villains 2)
Ben Aaronovitch: Lies Sleeping (Peter Grant 7)
Charles Soule: The Oracle Year
Jimmy Cajoleas: The Good Demon
Kiersten White: The Dark Descent of Elizabeth Frankenstein

Sonia

Opět toho není moc, ale alespoň něco. Velmi příjemné překvapení mě čekalo u Rebelů vln a Temnoty. Obě knihy jsem si užila a těším se na jejich pokračování. Jasným plamenem je sázka na jistotu dobrého počtení, takže rozhodně nesmí v mém žebříčku chybět. S Renegáty se mi dostalo komiksového zážitku a za zmínku také stojí Pán stínů. Ačkoliv jsem se ke Knize krve ještě nedostala, dovoluji si soudit, že bych ji sem určitě zařadila.

Sara Raasch: Rebelové vln
Kierstin White: Temnota
Patricia Briggs: Jasným plamenem (Alfa a Omega 5)
Marissa Meyer: Renegáti
Cassandra Clare: Pán stínů (Temné lsti 2)
Kai Meyer: Kniha krve (Stránky světa 3)

Kristina

Letos jsem se ke všem novinkám bohužel ještě nestihla pročíst, a to ani k těm, ve kterých mám sama zářez. Na druhou stranu jsem přečetla hodně vynikajících starších titulů, které tu na mě čekaly, a měla jsem štěstí na recenzní výtisky. Na top 10 novinek roku 2018 bych tedy v podstatě volila všechny knihy, které jsem si vybrala k recenzi, plus něco navíc.

Mats Strandberg – Trajekt
Petr Boček – Nekrosarium
Carlton Mellick III – Strašidelná vagína
C. J. Tudor – Kříďák
Miroslav Pech – Mainstream
Hanina Veselá – Krev teče vždycky červená
Karolína Francová – Tisíciletý démon
Laid Barron – Ta nádherná věc, jež na nás všechny čeká,
Brian James Freeman a Norman Prentiss – Děti Halloweenu
Koleje smrti od kolektivu SK/CZ autorů

Renča

Nejvíc jsem se letos bavila u knihy Iron and Magic Ilony Andrews, které se doufejme v příštím roce dočkáme i v češtině. Patty Briggs pro své hrdiny v románu Jasným plamenem tentokrát zvolila „domácí“ dobrodružství ze života vlčí smečky a povedlo se výborně. Hamiltonová v Serpentine příjemně překvapilo dobrou detektivní zápletkou (a hlavně návratem Olafa!). S recenzními výtisky jsem se letos docela trápila, přestože jsem si jich vybrala jen několik, a to ještě docela pečlivě. Z nich bych vyzdvihla sci-fi Děti času, fantasy Děti krve a kostí a postapo pro mládež Smrtka.

Ilona Andrews: Iron and Magic (The Iron Covenant 1)
Laurell K. Hamilton: Serpentine (Anita Blake 26)
Patricia Briggs: Jasným plamenem (Alfa a omega 5)
Adrian Tchaikovsky: Děti času
Neal Shusterman: Smrtka
Tomi Adeyemi: Děti krve a kostí

Suzanne

Letos jsem přečetla kolem sta knih, což je hezké číslo. Ale jako každý rok jsem měla problém dát dohromady žebříček nejlepších knih z žánru fantasy za rok 2018. Zdaleka ne všechno, co jsem letos četla, vyšlo v roce 2018, zdaleka ne všechno byla fantasy, zdaleka ne všechno, co jsem chtěla přečíst, jsem skutečně přečetla, a zdaleka ne všechno bylo natolik dobré, aby si to zasloužilo být mezi těmi nejlepšími knihami za rok 2018. Nakonec jsem ale ke svému velkému překvapení těch deset nejlepších fantasy knih vyplodila.

Sarah J. Maas: Dvůr křídel a zmaru (Dvůr trnů a růží 3)
Marissa Meyer: Iko (Měsíční kroniky 4)
Amanda Stevens: Návštěvnice (Hřbitovní královna 4)
N. K. Jemisin: Páté roční období
Megan Spooner: Na lovu
J. K. Rowling: Bajky barda Beedleyho (ilustrované vydání)
Marie Lu: Warcross (Warcross 1)
Sarah J. Maas: Dvůr mrazu a hvězd (Dvůr trnů a růží 3.1)
Leigh Bardugo: Trnitá řeč (Grisha Verse 0.5, 2.5, 2.6)
Aliette de Bodard: Řád věčných trnů

Kometa

Rok 2018 byl velice pestrý a plný zajímavých knih. Zdaleka jsem se neprokousala vším, čím bych chtěla např. novou knihou P. Briggs. I tak můžu zpětně říct, že moje topka obsahuje docela pestrý průřez, protože jsou v ní zastoupeni čeští i zahraniční spisovatelé. Nechybějí komiksy, young adult ani urban fantasy. Zkrátka taková všehochuť, která pobaví, potěší, napne čtenáře jako kšandy a vůbec příjemně zabaví na dlouhé hodiny.

Chloe Neill: Hořké sousto (Upíři z Chicaga 8)
Hanina Veselá: Krev teče vždycky červená
Keri Arthur: Nejtemnější polibek (Riley Jenson 6)
Rick Riordan: Loď mrtvých (Magnus Chase 3)
Larry Correia: Invaze (Lovci monster 6)
Bill Willingham: Mýty 13 – Velký mýtický crossover
Bill Willingham: Mýty 14 – Čarodějnice
František Kotleta: Poslední tango v Havaně

Czistoslava

Z letošních knih, které jsem stačila doposud přečíst, mě jich zaujalo několik. Ale bohužel jsem nestačila přečíst všechny knížky, které doma mám a trápí mě jistá nespravedlnost k těm, co na přečtení teprve čekají. Nemohu tak zařadit například Město zázraků od Roberta Jacksona Benneta, jehož předchozí dva díly byly skvělé, a určitě i řadu dalších knih, co se na můj čtenářský seznam teprve dostanou.

Kelly Barnhill: Dívka, která upíjela měsíc
Patricia Briggs: Jasným plamenem
Tim Lebbon: Relikvie
Tui T. Sutherland: Dračí věštba (Ohnivá křídla 1)
Tui T. Sutherland: Dědička trůnu (Ohnivá křídla 2)