Rick Riordan: Thorovo kladivo (Magnus Chase a bohové Ásgardu 2)

Americký spisovatel Rick Riordan se vrací s druhým dílem série Magnus Chase a bohové Ásgardu, aby po římských, řeckých a egyptských bozích opět rozbouřil „klidné“ vody severoevropského panteonu, který sice oficiálně sídlí v dalekém Ásgardu, ale dveře do něj vedou z amerického Bostonu. 

Sotva Magnus Chase, mladý a víc než jednou mrtvý synek severského boha Freye, získal užvaněný Meč léta a zabránil osvobození jednoho proradného vlka, musí znovu zachraňovat svět. Stalo se něco naprosto nepředstavitelného. Po mnoho staletích měl zase někdo tu drzost a ukradl Thorovi jeho slavné kladivo. Bůh hromu se teď nemůže koukat na své oblíbené televizní kanály, a pokud se o krádeži dozvědí obři, bude válka.

Ve druhém díle fantasy série nejen pro mládež čeká na Magnuse Chase další dávka severských pověstí, zlotřilých obrů, praštěných bohů a občas nějaký ten kozel, co nechce skončit jako večeře. Kromě Magnuse nechybí ani jeho věrní kamarádi Hearthstone, Blitzen a valkýra Sam. A na opačné straně ve všech devíti světech nechvalně proslulý Loki, který má takové množství prohnaných plánů, že by si s tím vystačil na pár dalších století, ale ty aktuální počítají s Magnusovou účastí. Mezi nové a velice zajímavé postavy patří Alex Fierro, dle aktuální nálady ta nebo ten. Trochu vyvrhel, nový obyvatel hotelu Valhala a podle některých špeh a zrádce, ale tomu se nedá s matkou, jakou má Alex, divit. Budou se propírat i rodinné poměry Heartstonovy rodiny, které nejsou zrovna průměrné.

Magnus zůstává v hlavní roli, ale americký spisovatel Rick Riordan tentokrát rozvíjí hlavně důležité vedlejší postavy. Příběh čtenáře rozhodně nenudí, protože svižně odsýpá a hemží se různými vtípky i narážkami. A co je nejdůležitější, dokáže naprosto samozřejmě severské mýty zapracovat do moderního světa, kde Thor podezřele připomíná Homera Simpsona a valkýra je poloviční muslimka. A vlastně proč ne?

V dějové lince Thorova kladiva nechybí spousta známých a profláklých klišé od atentátu na informátora, po pronásledování pachatele v nindža stylu, vloupání do prastaré hrobky či sabotáž svatby. Rick Riordan ovšem dokazuje, že tohle všechno jde udělat nově, zajímavě, nadpřirozeně a hlavně zábavně.

Pokud Magnus Chase nepatří mezi vaše staré dobré známé, určitě je nejvyšší čas to napravit. Nejlépe co nejdříve. Přeci jen ragnarok může přijít každou chvíli…  Ale rozuzlení čeká neohrožené severské polobohy zřejmě až ve třetím díle série. Pokud se ho tedy dožijí víceméně v celku.

Ukázka

Vydal: Fragment, 2017
Překlad: Dana Chodilová
Vazba: vázaná
448 stran / 399 Kč