Bill Willingham, Mark Buckingham: Mýty 12 – Doba temna

Dvanáctý díl proslulé komiksové série Mýty obsahuje sešity 76 až 83 a čtyři příběhy: Prohlídka města, Doba temna, Čekání na blues, Návrat do Knihy džunglí. Scénář Doby temna připravil už tradičně Bill Willingham. 

 

Ničivá válka mezi Mýtovem a císařstvím skončila výhrou pro svobodné Mýty. Geppeto skončil v exilu v Mýtově, kde mu průvodce dělá jeho první syn. Po vítězných oslavách už by si obyvatelé osvobozených světů měli vesele užívat života, ale jeden z nich se ze svých zranění stále nevzpamatoval a jeho zdravotní stav se každým dnem zhoršuje. Kdesi v Domovině si opuštěných hradů a zmasakrované šlechty užívají Freddy a Myšák, dvojice žoldáků. Jejich touha uloupnout si trochu bohatství je zavede do malé odlehlé tvrze, kde najdou daleko víc, než hledali. Bohužel pro ně.

První příběh Prohlídka města kreslil Michale Allred s Laurou Allredovou. Nejvíc ze všeho to připomíná epilog událostí válečných. Mýtov se konečně vypořádal s tím, kdo stál za vším tím vražděním a vzestupem císařství. A všichni (nebo skoro všichni) by mohli jako ve správné pohádce žít šťastně až na věky. Ale Mýtované mají prostě neskutečnou smůlu a vypadá to, že jejich pohádky nemají konec. Šťastný ani žádný jiný.

Doba temna, kreslená osvědčeným Markem Buckinghamem, který je se sérií spjat od samého začátku, tvoří hlavní příběh dvanácté knihy. Začíná v Domovině s Freddym a Myšákem, kteří si svůj prostor v komiksu moc neužijí, pokračuje uvolněním strašlivé temné síly, která chce po desetiletích splatit svůj dluh u Mýtovanů, a je završen tvrdší ránou Mýtovu, než mu zasadili dřevění vojáčci Nepřítele.

Čekání na blues je smutný a pochmurný krátký příběh ilustrovaný Daviem Hahnem. Hrdinové neumírají pouze během samotné války, ale někteří mají tu smůlu, že patří mezi její oběti i v čase následného míru.  Po ztrátách z minulého dílu je to další postava, kterou se Bill Willingham nebál sprovodit ze světa. I když v případě Mýtů nemusí být jejich smrt definitivní.

Návrat do Knihy džunglí je další ze sólovek oblíbeného „dávno už ne chlapce z džungle“ Mauglího. Tentokrát zase plní misi pro Wolfiho v jednom ze zapadlých koutů Domoviny a natrefí tam na něco zajímavého. Jeho dobrodružství je o  to napínavější, že má na povel smečku Wolfiho nezvedených bratrů.

Doba temna uzavírá jednu velikou válečnou dějovou linku. Pohádka tím nekončí, naopak nové příběhy začínají. Pro někoho možná budou šťastné, pro jiného ne, a někdo se jich už zkrátka nedožije. Rozhodně se jedná o skvělou mezihru, kde by se mohla rozšířit čtenářská základna o novou krev. Kdo by si chtěl nechat ujít své oblíbené pohádky oděné v pořádně dospěláckém a občas slušně krvavém kabátku? Mýty zkrátka neztrácí dech a jejich autoři mají nepochybně spoustu slibných nápadů. Tak rychle sem s dalším dílem!

Vydal: Crew, 2017
Kresba: Mark Buckingham, Mike Allred, Andrew Pepoy, Peter Gross, David Hahn.
Počet stran: 176
Cena: 449 Kč