Petra Kubašková: Síť snů

Monika je ilustrátorkou dětských knížek a ve volném čase vykládá karty. A právě kvůli lásce k esoterice je tak trochu černou ovcí své křesťanské rodiny. Aby toho nebylo málo, po návštěvě muzea se jí začíná zjevovat duch mladé ženy Nahu, jejíž ostatky vydal před časem hrob datovaný do doby bronzové. To ještě netuší, jak velmi toto setkání ovlivní její další život.

 

Pravidelné děsivé noční výjevy Moniku téměř připravují o spánek. Když se ale s kamarádkou rozhodnou proti neodbytné duši bojovat lapačem snů, Monice se Nahu zželí, protože ona není zlo, které by jí chtělo ublížit. Naopak. Pravěká žena ji přišla požádat o moc se zničením prastarého zla, které připravilo o život i ji, tehdy před čtyřmi tisíci lety. A právě nyní a v současném světě si zlo vyhlédlo další oběť.

Před Monikou stojí velký úkol, na nějž nebude stačit sama. Její kroky vedou přes církev a hypnotizéra až k psychiatrovi. Společně se „zasvěcenými“ pátrají po dívce jménem Ethel. Ta by měla být další obětí prastarého zla. V cestě jim stojí spousta překážek. Ať už je to zdlouhavé pátrání po Ethel, nebo schopnosti, které v sobě Monika teprve musí objevovat a učit se s nimi pracovat. A protože má cosi společného s Nahu, je pro zlého ducha zároveň i dalším lákavým cílem.

Silným tahounem Sítě snů jsou bezesporu útržky ze života kmene, v němž Nahu žila. Petra Kubašková vdechla velmi poutavým způsobem život předkům, o kterých víme tak málo. Stejně tak zajímavá je komunikace hlavních hrdinek, mezi jejichž způsobem vyjadřování jsou propastné rozdíly.

Vyprávění Nahu působí realisticky, přestože jsem občas měla problém odpoutat se od představy, že čtu spíše o indiánském kmeni než o pravěkých lidech. K tomu pravděpodobně přispívá i dojem z obálky knihy ověšené lapači snů. Celý příběh, současná i pravěká linka, se ale odehrává pouze na našem území.

Po všech čarodějnicích, upírech, vlkodlacích a elfech vymyslela Petra Kubašková originální fantasy zápletku s ne tak úplně tradičními duchy. Nazývat její knihu urban fantasy je nadsazené, protože pokud po ní sáhne čtenář s touto vidinou, nedostane to, co chtěl.

Síť snů je mysteriózní příběh s občasným humorným odlehčením. Hojně staví na esoterice, která se příliš nepodobá ani vymítání v jeho nejznámější hororové formě. Právě silná opora v esoterice je zde hlavním faktorem v rozhodnutí, zda si knihu přečíst. Kdo jí totiž neholduje, může ho druhá půlka knížky otrávit.

Od toho se odvíjí i styl vyprávění, který sází spíše na vztahy a duševní boje než fyzickou akci. I z toho důvodu sedne příběh asi více ženám. Ty také lépe snesou časté brebentění a používání zdrobnělin v dialozích Moniky s kamarádkou Julií. Na druhou stranu, přestože se v knize Síť snů často řeší vztahy, červené knihovny se obávat nemusíte.

Ukázka

Vydal: FantomPrint, 2017
Obálka: Luis Royo
Vazba: vázaná
320 stran / 319 Kč