Gena Showalterová: Alenka v říši zombií

Alenka povídačkám svého otce nevěřila. Historky o mrtvých, kteří vylézají z hrobů, pro ni byly jen strašidelnými příběhy paranoidního muže. Mrtví však existují a ona na ně bude připravená.

 

Šestnáctiletá Alenka Bellová neměla nikdy tak docela normální dětství. Otec jí vyprávěl o monstrech, která za nocí vylézají z hrobů, a Alenka se svou sestrou Emmou proto nesměly zůstávat po setmění venku. Rande s kluky nebo večírky se spolužáky jí byly vždy zapovězené. Otcovým povídačkám nikdy nevěřila, měla ho za blázna, který trpí přeludy. Když však její sestra Emma zatouží vystoupit na večerním školním recitálu, Alence se s velkým vypětím podaří rodiče přesvědčit, aby aspoň projednou udělali výjimku.

Z recitálu se však rodina nevrátí, cesta kolem hřbitova se jim stane osudnou. Bellovi havarují a Alenka se stane svědkem toho, jak oživlí mrtví sežerou její rodinu. Přestěhuje se ke svým prarodičům, nastoupí na novou školu. Místnímu frajerovi Coleu Hollandovi sice padne do oka, snaží se však udržovat si od ně odstup. Na kluky nemá čas, pouští se totiž do boje s nemrtvými, kteří noc co noc brázdí hřbitovy. Jenže Cole střeží jisté tajemství, které může být nebezpečnější než samotní nemrtví…

Alenka je mladá dívka, která při obrovském neštěstí přijde o celou svou rodinu. Traumatický zážitek si nese v sobě – když viděla, jak její rodiče mizí v chřtánech nestvůr, v jejichž existenci nikdy nevěřila, byl to pro ni obrovský šok.

Název románu sice odkazuje na slavnou Carrollovu Alenku v říši divů, z původního díla si však autorka Gena Showalterová vypůjčila pouze název a občasné zjevení bílého králíka. Příběh Alenky, jež se po tragické ztrátě rozhodne zabít každou zombie, která jí přijde pod ruku (a meč), se odehrává v našem světě, na střední škole se vším, co k tomu patří, včetně přítomnosti toho největšího drsňáka školy, jehož pozornosti Alenka neunikne. Víc než čistokrevné fantasy je tak Alenka v říši zombií středoškolským románkem pro dospívající dívky, v němž hlavní hrdinka řeší hlavně problémy s kluky a protivnými spolužáky a jen občas se tam objeví nějaká ta zombie.

Kniha Alenka v říši zombií na první pohled zaujme nádhernou obálkou, na pohled druhý především svěžím sarkastickým humorem, kterým je příběh prodchnut a díky němuž se velmi rychle a snadno čte.

Alenčino dobrodružství mezi nemrtvými si nejvíce užijí čtenářky tak od patnácti let, které temnější příběh s dávkou romance jistě zaujme. Díky autorčinu čtivému stylu, sarkastickým hláškám a krvavým střetům s nemrtvými by ovšem mohl zaujmout i starší čtenáře.

Pokud nebudete očekávat druhou říši divů v trochu temnějším kabátku a smíříte se s tím, že název je pouze slovní hříčkou a děj nemá s původní Alenkou téměř nic společného, čeká vás zábavná a nenáročná směsice středoškolské romance, tajemství, akce, krve a humoru.

Ukázka

Vydal: Fragment, 2017
Překlad: Pavla Kubešová
Vazba: brožovaná
328 stran / 269 Kč