Audiokniha SIROTČINEC SLEČNY PEREGRINOVÉ 2: Podivné město (PR)

Pokračování fantastického románu Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti amerického spisovatele Ransoma Riggse, který rovněž zfilmoval režisér Tim Burton, vychází pod názvem Sirotčinec slečny Peregrinové: PODIVNÉ MĚSTO jako audiokniha v podání Viktora Dvořáka.

 

„Viktor coby Jacob dokáže strhnout posluchače do desetihodinové časové smyčky, kterou nejen že nebudou chtít opustit, ale zatouží se do ní i vracet, aby na vlastní uši znovu prožili další část napínavého příběhu výjimečných dětí. A aby příliš dlouho netrpěli obavami, jak to celé dopadne, další díl vyjde už letos na podzim,“ uvedl Martin Pilař, ředitel vydavatelství OneHotBook. Na vydání titulu a na grafickém ztvárnění výpravného obalu se podílelo rovněž Nakladatelství JOTA, které poskytlo obrazový materiál s tajuplnými snímky podivných dětí, jež jsou charakteristické pro knižní vydání a nemohou chybět ani v audioknize.

Jacob Portman se vydává se svými novými přáteli do Londýna, kde chtějí najít lék pro slečnu Peregrinovou, uvězněnou v ptačí podobě. Jenže ve městě ničeném válkou na ně na každém rohu číhají nečekaná překvapení. Děti sice mají zvláštní schopnosti, ale musí si poradit s telepatií, neprozkoumanými časovými smyčkami, cirkusovými triky, podivnými dospělými, vraždícími nestvůrami a bizarními druhy zázračných zvířat… A než Jacob dovede podivné děti do bezpečí, musí učinit důležité rozhodnutí, které se týká jeho lásky k Emmě Bloomové.

„Druhý díl je podle mého názoru vyrovnanější, propracovanější a má lepší tempo – rytmus vyprávění. Tím myslím, že příběh nemá mělká místa a svižně ubíhá, místy strhujícím tempem. Přijde mi, že autor zapracoval na tom, aby druhý díl byl ještě lepší než ten první a po zásluze se mu to podařilo. Baví mě prostředí Londýna a jeho podzemí, napínavější o to víc, že je v časové smyčce z druhé světové války,“ prohlásil Viktor Dvořák, který je hlasem celé série a poprvé si četbu audioknihy vyzkoušel vloni právě na prvním příběhu celé řady. A dodal: „Nečekal jsem takové vyvrcholení. Na samém konci jsem úplně ‘koukal s otevřenou pusou’, to je přece skvělé. Velice jsem si oblíbil další podivné, které přibydou do staré party jako slepá dvojčata nebo mizející cikánský chlapec. A s novými postavami přibyly nové charaktery, nové barvy, s nimiž jsme si mohli pohrát.“ Jako vypravěč podává příběh skrze perspektivu protagonisty Jacoba, pro něhož je celé dobrodružství iniciačním zážitkem. „Jacob je hrdina se srdcem a díky všemu, co prožívá, zraje jako bojovník i jako člověk. Protože ale většinou zkoušek prošel zejména díky obětavé podpoře ostatních v čele s Emmou, myslím si, že ty nejtěžší chvíle a zkoušky ho teprve čekají. Jsem zvědavý, jak se budou dál vyvíjet jeho city a láska k Emmě. Zatím si vede dobře,“ prozradil interpret.

Nahrávku doprovází původní hudba, v níž posluchač od prvního tónu dětského hracího kolotoče cítí, že něco není v pořádku. Do vřelé melodie se začne pomalu vkrádat funění a šustot, o harmonii se otírá přerývaný dech, až se vše postupně zhroutí v nervy drásající kakofonii. Atmosféru dynamicky dokresluje temné předivo z elektronických tónů a zvuků, nemilosrdně tepaných strojovým rytmem, který jako kyvadlo odsekává čas a graduje v šíleném tempu.

Audiokniha v režii Michala Bureše vychází jako mp3 ke stažení prostřednictvím digitálních distribucí za 299 Kč i jako CD mp3 za 349 Kč. Pouze na portálu Audiolibrix však mohou členové předplatitelského klubu koupit audioknihu jen za 199 Kč.

 

 

OHLASY:
„Je to svět, který má svá pravidla, názvosloví, legendy, zákonitosti. Dobrodružné fantasy s kapkou hororu…“ ‒ kultura21.cz

„Pokiaľ sú mnohí zástancami tvrdenia, že kniha je vždy lepšia ako film, v tomto prípade platí, že aj audiokniha je lepšia ako film. Hoci zvuková nahrávka pracuje s inými výrazovými prostriedkami, akými disponuje audiovizuálne dielo, oproti filmu priam obmedzenými, viac podnecuje fantáziu poslucháča. Pre audioknihu je to veľké plus. Spracovanie je dramatické, interpret pristupuje k textu s nenúteným nadšením – Viktor Dvořák bol pre túto knihu rozhodne dobrý výber. Konečný výsledok je tým pádom oveľa napínavejší, strašidelnejší a vzrušujúcejší ako filmová adaptácia knihy.“ ‒ fandom.sk

 

INFO O AUDIOKNIZE:
Autor: Ransom Riggs
Název: Sirotčinec slečny Peregrinové: Podivné město
Čte: Viktor Dvořák
Vydává: OneHotBook
Celkový čas: 10 hodin 29 minut

 

O AUTOROVI:
RANSOM RIGGS (* 1980)
Narodil se v Marylandu na 200 let staré farmě a vyrůstal na Floridě, kde navštěvoval školu pro nadané děti. Studoval anglickou literaturu na Kenyon College a film na Univerzitě Jižní Kalifornie. Díky svému blogu (mentalfloss.com) i krátkým filmům, které zveřejňoval na internetu, získal práci na The Sherlock Holmes Handbook, publikaci související s filmem Sherlock Holmes z roku 2009. Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti byl jeho románovým debutem, od té doby napsal dvě další knihy série s podtituly Podivné město a Knihovna Duší. Více na ransomriggs.com.

VIKTOR DVOŘÁK (* 1979)
Narodil se v Českých Budějovicích. Po gymnáziu se přihlásil na DAMU a ke konci studia odešel do angažmá v Moravském divadle Olomouc. O tři roky později se přesunul do Divadla Petra Bezruče v Ostravě, kde byl další tři roky členem hereckého ansámblu. Pak hostoval např. ve Východočeském divadle v Pardubicích a nakonec zakotvil v Městských divadlech pražských. Objevil se i v několika televizních seriálech jako Kriminálka Anděl, Ordinace v růžové zahradě či Drazí sousedé, proslavil se ovšem zejména rolí Kryštofa Lébla v seriálu První republika. Dále účinkoval v audioknihách vydavatelství OneHotBook: Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti (2016) a Praha noir (2016).