S. D. Perry: Nemesis (Resident Evil 5)

Korporace Umbrella s horským městečkem Raccoon City ještě neskončila. Stále se v něm pohybují zombie, zmutovaná zvířata a další neuvěřitelná monstra. A také Jill Valentineová. Ona a další bývalí členové S.T.A.R.S. nehodlají nechat korporaci vyhrát. Kdo koho první zničí?

Raccoon City padlo. Většina jeho obyvatel je mrtvá. Definitivně, nebo jako oživlé mrtvoly. Ulicemi se toulají uprchlé vědecké experimenty. V továrnách, laboratořích a na dalších místech se schovává pár zasvěcených zaměstnanců Umbrelly, kteří pro své zaměstnavatele sledují situaci. Ve městě se ukrývá i Jill Valentineová, členka jednotky S.T.A.R.S., která si prošla událostmi ve Spencerově sídle a marně varovala veřejnost před zvrhlými plány farmaceutické firmy. V patách má vylepšenou zabijáckou stvůru – Nemesis, která má jediný cíl: zlikvidovat Jill a její přátele.

Carlos Oliveira je bývalý žoldák. V současnosti pracuje pro Umbrellu a spolu s dalšími kolegy míří do Raccoon City zachránit přeživší civilisty. Carlos netuší, do čeho jde, protože je naprosto postradatelný pro Umberellu a jeho smrt bude pouze součástí vědeckého experimentu. Jedním z jeho kolegů je Nikolaj Zinovjev. Ten ví naprosto přesně, do čeho jde, protože patří k Hlídacím psům, jež mají sbírat informace.

Jill, Nikolaj a Carlos. Tři hlavní postavy, které táhnou pátý díl série Resident Evil, založené na videohře. S Jill už se čtenáři seznámili v prvním díle Resident Evil: Konspirace Umbrella. Carlos a Nikolaj jsou nováčci. První z nich patří k těm „hodným“. Není to žádný svatoušek, ale má svoje zásady a slabost pro jistou ženskou v nesnázích. Nikolaj je sadistický psychopat, chamtivý a protřelý zabiják. Raccoon City je místo, kde může řádit jako utržený ze řetězu a nikdo ho za to nebude soudit.

Resident Evil: Nemesis pokračuje v akční jízdě. V předchozích dvou dílech nebylo tolik zřetelné videoherní schéma románu, ale s Nemesis se vrací v plné síle. Nechybí boj s bossy, plnění různých úkolů, hledání konkrétních lokací, řešení hádanek. Pro ctitele hry skvělé, ale pro čtenáře akční fantasy už tolik ne. Pátý díl zároveň působí jako nastavovaná kaše. Sice se tam objeví jedna důležitá nová skutečnost, ale zbytek je ohraný příběh. Zombie. Psychopati. Kdo to přežije. Prohnilá Umbrella. Zkrátka nic nového pod sluncem.

Akční série Resident Evil by potřebovala chytit nový a svěží vítr do plachet. Celkový děj série se nijak závratně neposunul a přibylo pouze množství mrtvol. Minimum prostoru dostal i všemocný pan Trent, jehož příběh by mohl celkový spád ovlivnit. Snad S. D. Perry přijde příště s něčím svěžím a neokoukaným, protože prostor v Resident Evilu pro to určitě je.

Ukázka

Vydal: FantomPrint, 2016