A. G. Howardová: Běsnění

Jak Alyssa zvládne Běsnění?

Zamilovali jste si trilogii Šepotání od A. G. Howardové a bylo vám líto, že už je konec? Chtěli jste zažít ještě další šílené dobrodružství v tajemné a zvrácené Říši divů? Toužili jste zjistit, co se stalo po „žili šťastně až do smrti“? Tak právě pro vás je tu Běsnění, soubor tří povídek doplňujících trilogii Šepotání.

V první povídce Kluk v pavučině se role vypravěče chopí Alison, Alyssina matka. Ta dostává od svého manžela Thomase ke dvacátému výročí svatby trochu zvláštní dárek – jízdu vlakem vzpomínek, kde se může podívat do Thomasovy minulosti a spatřit, jak se dostal do spárů kruté Druhé sestry.

V povídce Můra v zrcadle se Morfeus rozhodne zjistit, proč dala Alyssa přednost nudnému světu lidí a obyčejnému smrtelníkovi před ním a chaotickou Říší divů. Nahlédne proto do Zachových vzpomínek, takže se dozvíme, jaká nebezpečná dobrodružství zažil v Říši divů, když se jeho a Alyssina cesta rozdělila.

A v novele Šest nemožných věcí se podíváme, jak to dopadlo mezi Alyssou a Zachem i mezi Alyssou a Morfeem, protože se odehrává až po konci Zrcadlení. Pokud vám tedy konec trilogie přišel trochu nedořešený, v téhle novele si přijdete na své.

Na Kluka v pavučině jsem se těšila, protože Thomas a Alison patří mezi velmi zajímavé vedlejší postavy a litovala jsem, že jim A. G. Howardová neposkytla v trilogii víc prostoru. Byla jsem ale zklamaná, protože autorka si rozhodně mohla vybrat zajímavější momenty z jejich nesnadných životů. Můra v zrcadle doplnila Zachovo dobrodružství a jeho úhel pohledu, ale mně přišla celkem zbytečná, protože nepřinesla vlastně nic nového. Teprve Šest nemožných věcí rozpačitý dojem z celé knihy napravilo. Jedná se o delší novelu, která má kolem 180 stran, takže zde A. G. Howardová měla dostatek prostoru, aby nám ukázala život Alyssy po konci Zrcadlení.

A. G. Howardová píše lehce a čtivě, takže se Běsnění čte opravdu rychle. V novele Šest nemožných věcí nechybí ani pořádná dávka emocí: najdete zde dojemné a smutné scény, při kterých vám možná ukápne i pár slz, romantiku i trochu humoru a taky konečně slušnou dávku šílené Říše divů.

Pořád si myslím, že trilogie Šepotání patří v žánru young adult fantasy mezi průměr a že se z toho nápadu dalo vytěžit mnohem víc. Jenže to by si autorka musela lépe promyslet příběh a ideálně vynechat ten nevěrohodný a iritující milostný trojúhelník. Běsnění dojem průměrnosti nezlepšilo, ale ani nezhoršilo. Povídky Kluk v pavučině a Můra v zrcadle mi k srdci nepřirostly, zato novela Šest nemožných věcí za přečtení vážně stojí. Možná je dokonce lepší než celá trilogie Šepotání, protože působí uvěřitelněji a dospěleji.

Pokud jste si trilogii Šepotání zamilovali, bude pro vás Běsnění doslova třešničkou na dortu. Doporučuji ho hlavně všem fanynkám Morfea, které chtěly tohohle dvojakého můráka vidět společně s Alyssou a dozvědět se víc o tom, jak to mezi nimi dopadlo. Tyhle čtenářky budou spokojené. Vlastně možná přímo nadšené.

Ukázka

Vydalo: Cooboo; 2016

Koupit knihu