Rick Riordan: Rozhodující bitva (Kronika Cartera Kanea 3)

Sourozenci Kaneovi prožili krušný rok. Zjistili, jak divná je jejich rodina. Že si po světě volně běhají egyptští bohové. Že mágové z Domu života jsou názorově roztříštění. Carter se Sadie se hrabou v potížích a obří had se nadšeně chystá sníst slunce a zničit svět. 

I když mě stálá důvěra Kaneů těší, musím vás upozornit, že tento třetí záznam je nejznepokojivější. Pásek ke mně domů dorazil v ohořelé krabici plné děr od drápů a zubů, které nedovedl identifikovat ani můj známý zoolog. (str. 9)

Sadie a Carter Kaneovi dokázali přivést slunečního boha Rea zpátky, aby mohl bojovat s hadem Apopem, ale celé to mělo háček. Re se vrátil, ale nezrodil se znovu, takže zůstává senilním staříkem, kterého musí ochraňovat ostatní bohové. Chůvu mu dělá Zia z Prvního nomu. Vrchní lektor Desjardins pomohl zpomalit vzestup Chaosu, ale Apop se dostal ze svého vězení a sbírá síly. On a jeho přisluhovači ničí podporovatele Kaneových a snaží se vnést svár do řad mágů i bohů. Zároveň pečlivě likviduje staré svitky, které po sobě zanechal čaroděj Setne a které možná obsahují návod, jak prastarou hadí entitu zničit.

Chci se rovnou omluvit za všechny nepříjemnosti, které ti mohl konec světa přinést. Za zemětřesení, vzpoury, pouliční nepokoje, tornáda, záplavy, tsunami a samozřejmě za toho obřího hada, který spolkl slunce – za většinu z toho bohužel můžeme my. (str. 11)

Sadie i Carter nuceně dospívají do svých osudových rolí a snaží se odolat lákání bohů, kteří často sledují své osobní cíle a s chutí by využili vhodné hostitele k průnikům do obyčejného světa. Carter zůstává stále totálně neobratný okolo dívek, hlavně k Zii. Snaží se vést jejich magické sídlo v Brooklynu a bojovat proti Apopovi. Jen v nadpřirozeném světě se z knihomola může stát bojový mág. Sadie je pořád divoká a hravá rebelka, která má radost, když se jí podaří vytočit nebo znemožnit patnáctiletého bratra. Domácnost v Brooklynu se rozrostla o smečku dalších magicky nadaných dětí a kouzelně děsivý je hlavně školkový potěr. Na scénu se vrací Zia i Walt Stone, jenž připraví svým přátelům i světu nejedno překvapení. Tentokrát nedostala mnoho prostoru Baset, což je škoda, protože pomalu každé její slovo je perla, i když Sadie se jí pokouší zdatně konkurovat.

Rozhodující bitva je závěrečný díl trilogie Kronika Cartera Kanea od amerického spisovatele Ricka Riordana. Kaneovi se v něm pokoušejí definitivně odvrátit konec světa a během svých dobrodružství napáchají spoušť v Severní Americe, Evropě i Africe. V životech Cartera a Sadie se prolíná moderní 21. století, egyptská mytologie i magie plná různých možností. Rick Riordan stvořil čtivý a sympatická svět nejen pro náctileté čtenáře, kteří se nechají unést svižným a dobrodružným vyprávěním Cartera, nebo Sadie. Stejně jako v předchozích dílech se totiž sourozenci jako vypravěči střídají a občas do sebe pořádně šijí.

Rick Riordan se i tentokrát snaží pobavit své věrné fanoušky. V Hněvu bohů i Rudé pyramidě jemně narážel na existenci jiných magických vlivů než jsou egyptské. Tentokrát na to šel z jiné strany. Poslal Sadie do BANDu – Brooklynské akademie pro nadané děti (ani mágové nemůžou zanedbávat školní docházku), protože má zjevně talent pro divadlo. Tam se Sadie setkává s milými i nemilými spolužáky, kteří budou obzvlášť znalcům Riordanova řecko-římského světa podezřele známí.

Rozhodující bitva naprosto důstojně uzavírá příběh sourozenců Kaneových. Celá trilogie dospěla k dramatickému a dobrodružnému vyvrcholení, který čtenáře rozhodně uspokojí. Rick Riordan roční životní etapu Cartera a Sadie zakončil se vší ctí a dokázal skvěle zkombinovat její uzavřený konec s možností, že se do světa egyptských bohů a mágů z Domu života jednou vrátí. Možná s Carterem a Sadie, ale možná s někým jiným.

Vydal: Fragment, 2013