Darynda Jonesová: Čtvrtý hrob pod nohama

Smrtka Charley Davidsonová se ještě pořád vzpamatovává z událostí z Třetího hrobu přímo před nosem a dočasně pověsila dráhu soukromého očka na hřebík. Když se na ni ovšem obrátí vyděšená žena přesvědčená o tom, že se ji někdo snaží zabít, Charley s pomocí neváhá.

Charley se zavřela ve svém bytě a svůj čas věnuje objednávání zbytečností z televizních reklam. Když se na ni obrátí dcera z vlivné rodiny, kterou podle jejích slov od dětství pronásledují zvláštní úkazy a která se bojí o svůj život, Charley sebere poslední síly a rozhodne se jí pomoct. V městě navíc řádí žhář a Charley se obává, že v tom má možná svoje prsty Satanův syn a její osudový muž Reyes Farrow. Na Charley se toho valí spousta, ale pokud udělá, co bude potřeba, možná zachrání víc než jenom jeden život…

Na věčně usměvavé, veselé a sarkastické Charley se podepsalo, co si v předchozím dílu Třetí hrob přímo před nosem prožila. Trpí posttraumatickou stresovou poruchou a upadla do letargie. Právě to má za následek výrazný úbytek humorné stránky románu. Na čtenáře sice čeká hromada hlášek, vtipných postřehů a sarkastických poznámek, v porovnání s předchozími díly je jich citelně méně. Díky tomu však působí román skutečněji a reálněji. V předchozích dílech se objevovaly sarkasmus a vtípky i ve velmi vypjatých okamžicích, což na někoho mohlo působit rušivě. Lehce vážnější nota Čtvrtého hrobu pod nohama tak příběhu jen prospěla.

I román Čtvrtý hrob pod nohama je stejně jako předchůdci napěchovaný dějem, až se může zdát mírně překombinovaný: Charley řeší případ své klientky, bankovní loupeže a žháře i vydírání ze strany vůdce démonů, kteří ji chtějí získat coby portál do Nebe. A do toho ještě zjistí, že její vyvolený, Reyes Farrow, bojuje v nelegálních zápasech, k čemuž má mnohem závažnější důvod než jen vylepšení své už tak dokonalé fyzičky. Příběh plný událostí graduje a s každou stránkou se odhalují nejen nové skutečnosti o Charley a Reyesovi, ale také nové dílky skládačky, které tvoří kompletní obraz této série.

Příběhy o Charley Davidsonové patří k tomu nejlepšímu, co může český knižní trh v žánru urban fantasy nabídnout – sympatické postavy, rychle plynoucí děj, humor, tajemství a záhady i celou škálu emocí. Čtvrtý hrob pod nohama je toho jen důkazem.Vše je navíc úhledně zabalené pod nádhernými obálkami a ve skvělém překladu Tomáše Bíly, který nelze než vyzdvihnout. Smrtka Charley by neměla uniknout žádnému fanouškovi žánru urban fantasy.

Vydalo nakladatelství Beta Dobrovský, 2016
Koupit knihu