Audiokniha: M. R. Carey – Všemi dary obdarovaná

Říkají jí Melanie. Je jí deset let a žije pod neustálým dohledem v hlavní budově vojenské základny Hotelu Echo. Nemá žádné osobní věci, nezná fyzický kontakt a s ostatními dětmi se vídá jen při vyučování. Za branami základny číhá svět plný hladovců, lidí, kteří už lidmi nejsou, a Melanie se na základně cítí v bezpečí.

Jen kdyby tam nebyla taková nuda. Ve své cele s kovovými dveřmi a zadrátovaným okýnkem každý den čeká, až ji vojáci pod vedením seržanta Parkse vyvezou přivázanou k vozíku na vyučování, které má moc ráda. A ze všeho nejraději hodiny slečny Justineauové. Melanie si představuje, co bude, až výzkumný program vedený doktorkou Caldwellovou na základně skončí. Doufá, že se všichni přesunou do Majáku, na jediné místo v Anglii, kde ještě žijí lidé a kde bude moci být se slečnou Justineauovou.

Podle začátku příběhu a dění kolem Melanie by se mohlo zdát, že jde na základně o to, jak svérázným způsobem zabezpečit děti před vnějším světem a něčemu je naučit. Ale postupně se k vyprávění a dění kolem dívky přidávají nové informace z pohledu dalších čtyř postav, které s Melanií mají co do činění, a objasňuje se tak postkatastrofický scénář života lidí na pokraji vymření. Většina lidstva před řadou let podlehla patogenu Ophiocordyceps, houbě, která napadá nejprve nervovou soustavu a poté i tkáň. V důsledku napadení se z lidí stanou nemyslící, věčně hladová zvířata požírající své bližní. Stačí pokousání nebo kontakt s krví hladovce, a pokud z pokousaného člověka zbude dost, stává se z něj další hladovec.

Děti na základně jsou také nakažené a slouží jako výzkumné subjekty. Chladná doktorka Caldwellová rozhoduje o životě nebo smrti všech subjektů, zajímá ji pouze věda a jak dosáhnout svými objevy úspěchu. Slečna Justineauová, srdečná učitelka tíhnoucí k oblíbené žačce Melanii, funguje i jako psycholožka. Má za úkol z hlediska své odbornosti informovat doktorku. Za bezpečnost a ostrahu zodpovídá seržant Parker, který dětem ani trochu nevěří. Všichni spadají pod vedení Majáku.

Základnu jednoho dne napadnou vetešáci, lidé, kteří se odmítli přidat k ostatním přeživším v Majáku, žijí na svou pěst a vše, co potřebují, si najdou nebo vyrvou silou. Los teď padl na základnu. Při útoku většina personálu a vojáků podlehne, uprchnout stačí jen Melanie, doktorka Caldwellová, slečna Justineauová, seržant Parker a vojín Gallagher, vzhlížející ke svému nadřízenému. Členové nesourodé skupiny se o sebe na cestě do Majáku budou muset postarat navzájem. Každý má jiný cíl a jiné smýšlení, které se však při společném zdolávání překážek a poznáváním se navzájem, mění.

Děj až na vypjaté okamžiky plyne pomalu, M. R. Carey dává hojně nahlédnout do mysli jednotlivých postav, co kterou z nich přivedlo na základnu a proč se chovají, jak se chovají.

Audioknihu Všemi dary obdarovaná namluvila Klára Sedláčková Oltová v částech určených Melánii, Dana Černá se zhostila slečny Justineauové a doktorky Caldwellové, seržanta Parkse a vojína Gallaghera namluvil Vasil Fridrich. Audiokniha má čistý zvuk, jen v pozdějších částech audia je občas slyšet ze začátku souboru studiová ozvěna, ale po pár vteřinách se ztrácí. Všechny hlasy mluvčích a intonace přednesu posluchače vtáhnou do děje i atmosféry jednotlivých situací. Melanie skutečně zní jako do života nadšené dítě, se svou naivitou a touhou objevovat nové věci. Chvíle, kdy pociťuje hlad nebo strach, nikoho nenechají na pochybách, že je opravdu cítí. Totéž se dá napsat o roli doktorky, tak chladné a věcné, nebo o vztahu slečny Justineauové k Melanii a o snaze dívku chránit. Z hlasu seržanta Parkse zní jeho přesvědčení o tom, že už ho nemůže nic překvapit, ale i srdečnost, pokud k ní má důvod. Vojín Gallagher je smutná postava a z přednesu je jeho osud znát.

Literární recenze a ukázka z knihy Všemi dary obdarovaná mě velmi zaujaly, a proto jsem neváhala vyzkoušet si její audio podobu. Naposledy jsem s dětmi před pár lety poslouchala leda tak Křemílka a Vochomůrku, proto jsem byla zvědavá, co se mnou Melanie provede. Samotný námět je velmi dobrý a přednes mluvčích zážitek z něj ještě umocnil. Sice jsem byla občas vytržená z děje přechodem z jedné postavy na druhou, ale vzhledem k tomu, že se někdy logicky od sebe jednotlivé části v psané knize těžko rozdělují, přičítám rozpor psané knize. Audioknihu mohu jedině doporučit.

Vydal: OneHotBook, 2016
Rozhovor s Klárou Sedláčkovou Oltovou o namluvení knihy a procesu tvoření audioknihy