Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti

Tim Burton se ujal filmového zpracování úspěšné knižní trilogie Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti spisovatele Ransoma Riggse. Fantasy příběh plný tajemna a zvláštních bytostí je pro tohoto režiséra jako dělaný. Do našich kin film dorazil 29. 9. 2016.

Když byl Jake malý, hlídal ho často děda a vyprávěl mu nad mapou a starými fotografiemi spoustu děsivých příběhů. Jake historky bral velmi vážně, a tak se o ně snažil podělit se svými vrstevníky, ale byl všem akorát pro smích. Postupem času všechny příběhy spolu s fotografiemi uzavřel do staré krabice a zapomněl na ně. Ale příběhy o podivných dětech se zvláštním nadáním si Jakea znovu našly.

Jako šestnáctiletý pracuje Jake v obchodě, jenž patří k úspěšnému řetězci jeho rodiny, a vrstevníci ho stále mají za podivína a vděčný terč posměchu. S dědou si je stále blízký, a proto když mu do práce zavolá a shání se po klíči od skříně se zbraněmi, aby nemusel bojovat holýma rukama s příšerami, Jake za ním ihned vyrazí. Nalézá ho však v zahradě, jak umírá, bez očí. Dědova poslední slova Jakea vybídnou, aby se vydal na ostrov blízko Wallesu, dostal se do časové smyčky 3. zaří 1945 a vyhledal slečnu Peregrinovou.

Sirotcinec_Peregrin_posterRežisér Tim Burton (*1958) se ujal dalšího děsuplného příběhu podle knižní předlohy Ransoma Riggse, jenž odpovídá filmovému stylu, s kterým si ho řada diváků spojuje. Je nejen režisérem, ale i nadaným výtvarníkem řady filmů pro děti i dospělé, které točil hlavně pro studio Warner Bros. Po barvami a filmovými triky hýřící Alence v říši divů (2010), nepříliš úspěšných Temných stínech (2012) a životopisném dramatu Big Eyes (2014) se Burton vrátil k pochmurné filmové atmosféře v Sirotčinci slečny Peregrinové. V roce 2012 ještě zpracoval znovu jako celovečerní animovaný film Frankenweenie: Domácí mazlíček, který byl původně natočen jako krátký film v roce 1984. Do příštích let zamýšlí pokračování dalšího úspěšného filmu Beatlejuice 2.

Do hlavních rolí Sirotčince slečny Peregrinové byli obsazeni představitelé známí i neznámí. Slečnu Peregrinovou, svéráznou ředitelku útočiště pro zvláštní děti, si zahrála Eva Green, která se objevila i v Burtonových Temných stínech nebo v hororovém seriálu Penny Dredfull. V roli jednoho z hrůzáků se vyřádil Samuel L. Jackson, známý z filmů o superhrdinech (Avengers, Osm hrozných, Iron Man). Jakea si zahrál Asa Butterfield, jenž je ve svých devatenácti letech taktéž často obsazovaným úspěšným hercem (Enderova hra, Hugo a jeho velký objev, seriál Merlin). Všichni představitelé od velkých až po malé se zhostili svých rolí věrohodně.

Úvodní titulky jsou doplněny zašlými fotografiemi osob a staveb, které čtenářům budou povědomé z prvního knižního vydání a navozují tu pravou atmosféru k filmu. Začátek je pomalý, provázený prostřihy do Jakeova dětství, kdy mu děda vyprávěl příběhy. Postupně, jak Jake poznává detaily historek na vlastní kůži, film dostává spád.

Riggs-SirotcinecJak je Burtonovým zvykem, kostýmy, interiéry i exteriéry jsou velmi propracované a výrazné. Vzhledem k prolínání času mezi současností a válečnou dobou režisér, tak jako v jiných svých filmech, oddělil jeden čas od druhého kontrastem barev a dalších drobností. Doba válečná je upravená, plná barev a detailů, současnost vypadá dost moderně stroze, nebo je zaprášená. Totéž platí i pro výraznější gesta a mimiku dospělých postav v minulosti, naproti tomu v současnosti působí laxně. Děti jsou daleko přirozenější v obou časových rovinách.

Filmová hudba vše vhodně doplňuje a podbarvuje, umocňuje tak celkový zážitek. Trochu jsem se ale ztrácela v časových smyčkách, nad kterými nebyl během sledování čas moc pouvažovat. V tom má kniha nad filmem určitě výhodu. Některé scény byly trochu klišé, jiné humorné a děsivých si divák taky užije. Slečna Peregrinová působí jako výjimečná žena, Jake dost zmateně a hlavní záporná postava profesora melodramaticky, až teatrálně.

Do kina jsme vyrazili celá natěšená rodina a nebyli jsme zklamaní, každý z nás si na filmu našel to svoje. Poté co se objevili hrůzáci, jsem měla trochu strach, že budeme mít doma probdělou noc. Děti ale byly nadšené a po shlédnutí filmu přemýšlí, stejně jako my, nad svými podivnostmi.

Bohužel jsem zatím z knihy četla jen krátkou ukázku a nemohu tak srovnávat, jak moc se film drží knižní předlohy.