Scott McCloud: Sochař

Americký autor Scott McCloud tvořil grafický román Sochař dlouhých pět let a pro svůj pětisetstránkový počin obstaral scénář i kresbu. Inspirací mu byla faustovská legenda. Hlavní postavu celého příběhu je mladý sochař s obyčejným jménem David Smith a velkými ambicemi.

mccloud_sochar

David Smith býval úspěšným členem umělecké scény. Potom přišel jeho pád až na úplné dno, z kterého se nemůže vyhrabat. Trpí depresí a občas utápí svůj žal v alkoholu. V hospodě, kde se opíjí o svých narozeninách, nečekaně potkává svého oblíbeného prastrýce Harryho. Vedou spolu zajímavou konverzaci, když si David uvědomí, že stejně jako zbytek jeho rodiny, i Harry by měl být mrtvý. Jenže není. Nebo spíš Harry není úplně jenom Harry, a proto předloží Davidovi zajímavou nabídku. Obětoval by svůj život pro své umění? David Smith nabídku přijímá a otevírá se před ním mnoho nových možností, na které má bohužel jenom dvě stě dní.

S kresbou si Scott McCloud vyhrál. Barvy užité při ilustraci se pohybují od bílé, přes šedomodré až k černé. Dávají celku lehce studený nádech a k obsahu se perfektně hodí. Menší problém se objevuje při překladu, kdy je český text občas trochu delší a po vložení do bubliny je nahoře nebo dole oříznutý.

Hlavním kamenem úrazu celého příběhu je David Smith. Sochař má sice nádherné grafické zpracování, ale celý příběh stojí a padá s hlavním hrdinou. V tomhle případě spíš padá. David je vysoce komplikovaná osobnost a ne každý ho dokáže pochopit a vžít se do jeho životních voleb. Ale David už byl nahoře a nehodlá si nechat svůj americký sen vzít. Raději bude žít jako bezdomovec o hladu a v zimě, ale se svými sny a vírou v absolutní hodnoty, než pracovat jako nicka mezi regály v supermarketu. David má zkrátka svůj sen a skoro fanatickou víru, které se nechce vzdát. Možná je talentovaný umělec, ale o reálném životě nemá nejmenší potuchy. To se ovšem začne měnit, když potká strýce Harryho a dívku Meg, s těžkými pečovatelskými sklony. Otázkou zůstává, jestli většina čtenářů do setkání s Meg u knihy vydrží.

Sochař od Scotta McClouda je pěkné, vymazlené a načančané dílo, které si udržuje dobrou dynamiku. Ve spoustě věcí je nepředvídatelné a nabízí překvapivé a poutavé chvilky. Přesto však padá s hlavním hrdinou. Davidův životní příběh není pro každého, ale není to záležitost pohlaví či věku jako spíš životních zkušeností, povahy a názorů. Někdo bude Sochaře vychvalovat až do nebe, jiný bude hlavou mlátit o desku stolu a vrčet, jak se mohl nechat okouzlit obálkou a začít knihu číst. Svět totiž nemá absolutní hodnoty, ale velice relativní. Grafický román Sochař je toho jasným důkazem.

Vydala: Jota, 2016

Koupit komiks