Kevin Hearne o komiksových Kronikách železného druida a nové fantasy sérii

Comic-Con v San Diegu přináší každoročně kopu novinek a ani letošní ročník nebyl výjimkou. Americký spisovatel Kevin Hearne na něm redaktorovi Suvudu poskytl krátký rozhovor o psech, whisky a chystané fantasy sérii The Seven Kennings.

SUVUDU: Právě jste skončil autogramiádu. To byla pořádná účast! Potkal jste hodně zajímavých lidí?
KEVIN HEARNE: Jasně, bylo to úžasné a já jsem vždycky šťastný za možnost vidět se s různými druhy fanoušků. Většinou tady potkáváte mix mezi příznivci komiksu a knížek. A jelikož se chystáme přepracovat Kroniky železného druida do podoby komiksu, opravdu jsem si to užíval. Měli jsme tu exkluzivní Comic-Con plakát Atticuse a Morrigan. Rozdával jsem ho lidem a oni byli všichni spokojení, protože teď už to není jen knížka, ale i komiks.

S: Viděl jste hodně lidí, kteří cosplayovali postavy z vašich knížek?
KH: Tady jsem nic takového ještě neviděl, ale na jiných conech v minulosti ano. Narazil jsem na nějaké hodně dobré Atticuse a opravdu skvělé Granuaile. Myslím, že jsem potkal i několik Morrigan a jednou taky Malinu Sokolowskou. To bylo opravdu super: setkat se s postavou, která je docela důležitá, ale zároveň ne tak moc výrazná. Jsem moc rád, že si ji někdo oblíbil natolik, aby ji chtěl cosplayovat.

S: Co si myslíte, že by Atticus udělal, kdyby uviděl Morrigan cosplayera?
KH: Mohl by se trochu vyděsit. On s ní má docela napjatý vztah. Samozřejmě převažuje v něm obdiv a láska, ale také zdravá dávka strachu, protože Morrigan je hodně dobrá v jeho vyvolávání.

S: Morrigan, historicky – nebo mytologicky – měla poměrně komplikovaný vztah i se samotnými Kelty.
KH: Měla za úkol vybírat padlé. Když jste zahlédli Morrigan poblíž, obvykle to neznamenalo, že si k vám sedne a dáte si spolu čaj. Pravděpodobně to mělo spíš takový význam, že se váš život blíží ke konci. Nikdy nebyla vítaná, její spatření s sebou obvykle neslo důvod ke strachu.

S: Vaše fantasy tvorba se teď rozrostla do spousty nových dimenzí: vyjdou komiksy, existují krásná umělecká díla a cosplaye. Chápu správně, že teď pracujete na mapě?
KH: Ano, na mapě pro epickou fantasy. Právě startuji úplně novou knižní sérii. Půjde o The Seven Kennings trilogii, což bude epická fantasy namísto městské. Celé to bude zasazené do úplně nového světa, musím k němu mít proto mapu. Nakreslil jsem si ji sám. Dřív jsem studoval grafický design a nějaké dovednosti v téhle oblasti mám. Při kreslení jsem využíval photoshop a mapa obsahuje i oceánská monstra, což miluju. Vždycky jsem měl na starých mapách radši věci, co se prohánějí ve vodě, než veškerou souš. Sedíte si, kreslíte hory a nudíte se při tom, ale potom máte najednou nakreslit krakena, který pojídá malou loď! To je pro mě úplná bomba.

S: Hodně lidí nemusí tuhle vaši uměleckou stránku vůbec znát, ale když jsem měl tu možnost se s vámi na conech potkat, viděl jsem vás často načrtávat skici všech možných magických tvorů. Je to něco, čemu se věnujete vážněji, nebo se jedná jenom o způsob, jak si krátit dlouhou chvíli?
KH: Jde o něco, co jsem dělal vždycky. Jako dítě jsem si neustále čmáral a vymýšlel komiksy. Moje sešity ze střední školy jsou plné náčrtků různých divných potvor. Zapsal jsem si to, co po nás učitel chtěl, ale on vždycky vykládal hrozně pomalu. A já se nudil a bavil se čmáráním. Je to vážně skvělé mít konečně příležitost něco z mých kreseb publikovat. Udělal jsem malou ilustraci k Praštěnému, ale tahle pro A Plague of Giants je mnohem propracovanější. Knížka vyjde příští rok a jsem ohromně nadšený, že to lidi uvidí.

S: Doslechl jsem, že jste udělal besedu o elixírech. Je to pravda?
KH: Ano, pořádali jsme věc nazvanou „Fantastické mixování“, kde jsme se bavili o tom, jak zamíchat do příběhu různé věci tak, aby z toho vyšlo něco nového a vynikajícího, podobně jako se to dělá s alkoholem. Byl jsem na pár oslavách, kde je pokaždé spousta flašek a na vás je začít experimentovat a pohrávat si s nimi. Časem zjistíte, že se přitom doopravdy nic nemůže pokazit, protože skončíte opilý tak jako tak. Vám jde jenom o to, abyste k tomu došli co nejpříjemnějším způsobem. Myslím si, že jde o zábavnou formu experimentování. Jestli jste příznivcem „moskevských mul“ – všichni určitě ví, co jsou tyhle koktejly zač: vodka, zázvorové pivo a limetka podávané v měděném hrnku – tak byste měli zkusit irskou mulu: použít irskou whisky místo vodky. Prostě smíchejte jednu část (nebo panáka) whisky, tři části zázvorového piva a trochu limetkového džusu. Smíchejte a servírujte s ledem v měděném hrnku. Povídám vám, je to dobré. Jde o vážně skvělou věc pro letní měsíce. Perfektní, opravdu. Obvykle ji dělám s Tullamore Dew, ale můžete použít, jakoukoliv whisky chcete.

S: Sám mám Tullamore Dew rád. Doporučil byste ji někomu, kdo se teprve s irskou whisky seznamuje?
KH: Tullamore Dew je, upřímně, skutečně dobrý vstupní bod. Jedná se o poměrně jemnou směs. Potkal jsem spoustu lidí, kteří nemají rádi Jamesona a dávají přednost Tullamorce, protože bývá o něco jemnější. Je taky poměrně levná ve srovnání s ostatními druhy. Když ale jde o „single pot still“, kde už se dostáváte k vyšším cenám, dvanáctiletá Redbreast je dobrá a mají taky patnáctiletou, která je úžasně jemná. Nedávno přišli s jednadvacetiletou, ale ještě jsem ji nezkoušel, protože chtějí 130 dolarů za láhev. Nevím, snad když budu jednadvacet let šetřit, budu si ji moci dovolit.

S: Možná jde o dobrou příležitost pro někoho, aby vám láhev poslal!
KH: Ano, je to docela zvláštní: jednadvacetiletá whisky. A hele, tahle whisky je dost stará na to, aby se sama vypila!

S: Vaši fanoušci milují Oberona. Já sám jsem pejskař: miluju je. Máte sám nějaké psy?
KH: Mám a určitá inspirace pro Oberona pochází od nich. Mám mopsíka a bostonského teriéra. Jsou o poznání drobnější než irský vlkodav a neuvěřitelně expresivní. Často si představuju, že mluví, nebo si to aspoň domýšlím z jejich výrazů. A odtud vyšel Oberon. Poslední dobou mám štěstí, potkávám docela často anglické buldočky. Jsou hrozně legrační! Bože, oni chrápou, prdí a dělají podobné hrozné věci, ale jsou tak roztomilí. Stalo se mi, že jsem narazil na jednoho, kterého jeho páníček vozil v dětském kočárku! Musel jsem se k nim rozběhnout, pohladit si ho a vyfotit. Hladíte je pod těmi jejich mohutnými širokými čelistmi a máte potom celou ruku oslintanou, ale na tom nesejde: je to prostě strašně úžasné!

S: Co máte na psech tak moc rád?
KH: Líbí se mi, že tolik zbožňují lidi, chtějí být šťastní a chtějí, abyste byl šťastný i vy. A taky to, jak žijí přítomností. Ze včerejška si toho moc nepamatují a vůbec se příliš nezabývají podobnými věcmi. Jsou připraveni, aby je někdo miloval právě teď – nebo aby si zrovna v tuhle chvíli dali svačinku a někdo je drbal na břiše. Existují v podstatě jenom v přítomnosti a žijí svoje životy tím nejlepším možným způsobem. A když už myslí na budoucnost, vždycky v tom je nějak zapletené jídlo!

S: Takže kdy vaše nová fantasy série vyjde?
KH: Jasně, takže The Seven Kennings je trilogie. Její první díl The Plague of Giants vyjde v listopadu 2017. V listopadu tohohle roku potom vyjde komiksové zpracování Prohnaného. A taky bych měl zmínit The Purloined Poodle, to je nejbližší věc, která vyjde, z hlediska kalendářních dnů. Bude to na konci září. Půjde o novelu vyprávěnou z Oberonova pohledu a tak trochu o detektivku. Jelikož on je vypravěč, z Atticuse se stává poskok a všechno zkrátka vypadá docela jinak, když příběh vykládá Oberon. Novela vyjde jako ebook, v papírové verzi a jako audio kniha. Mám za to, že právě teď je možné si předobjednat ebook, a myslím, že příští týden už bude k dispozici taky papírové vydání a audio verze. Namluvil ji Luke Daniels.

Zdroj: suvudu.com
Rozhovor vedl: Matt Sttags
Překlad: Sevia