Rick Riordan: Rudá pyramida (Kronika Cartera Kanea 1)

Pro někoho jsou vánoční svátky obdobím klidu, míru a rodinné pohody. Pro náctileté sourozence Kaneovy představují nejhorší noční můru. Musejí odhalit tajemství svého původu, přežít a zabránit konci světa. Egyptští bohové nejsou jen mýtem. Pro Cartera a jeho sestru Sadie jsou děsivou skutečností. 

Riordan_Ruda-pyramidaČtrnáctiletý Carter pendluje po světě se svým otcem, věhlasným egyptologem, doktorem Juliusem Kanem. Jeho věci se vejdou do jednoho kufru a žije po hotelových pokojích a na palubách letadel. Jeho dvanáctiletá sestra Sadie bydlí v Londýně s babičkou a dědou z matčiny strany. Sourozenci se vidí dvakrát do roka, a tak je tomu posledních šest let od záhadné smrti jejich matky Ruby. Jedno takové setkání nastává během Vánoc. Jejich otec je vezme na soukromou prohlídku do Britského muzea. Během ní se pokouší uskutečnit zvláštní rituál v sekci vyhrazené starému Egyptu. Následující události mají na svědomí jeho zmizení a nikdo nevěří vysvětlení, která pro to Sadie a Carter mají. Vlastně by tomu nevěřili ani oni sami, kdyby to neviděli na vlastní oči. Od té chvíle se sourozenci ocitají přímo uprostřed fantasticky neuvěřitelného dobrodružství a neskutečně nebezpečně vražedného.

V Údolí králů se seznámili americký egyptolog a britská antropoložka. Vzali se a narodili se jim dvě děti, Carter a Sadie. Carter od svých osmi let cestuje s otcem. Má hnědé vlasy, hnědé oči a svým vzhledem připomíná své egyptské předky z otcovy strany. V některých ohledech je předčasně dospělý, snaží se dodržovat pravidla a nepřekračovat zákazy. Občas dokáže být trošku natvrdlejší, ale vyniká odvahou. Chytrá, impulzivní a nezvladatelná Sadie s modrýma očima a karamelově zbarvenými vlasy se podobá matce. Jen má navíc červené melíry. Na děvče je poměrně vysoká, což ještě zdůrazňují její vojenské boty. Věčně má v puse žvýkačku a jejím heslem je, že zákazy jsou k tomu, aby se porušovaly. Jejím domácím mazlíčkem je kočka Muffin.  Sourozenecký vztah Kaneových trochu skřípe, ale s jejich oddělenými životy se není čemu divit. Vzájemně se popichují, jeden na druhého nedají dopustit, ale zároveň si těžce závidí své dosavadní zážitky.

Americký autor příběhů pro mládež Rick Riordan se po své pentalogii o řeckém polobohu Percy Jacksonovi vrhl na další mytologii. Tentokrát se věnuje příběhům ze starého Egypta, z dob vlády faraonů, stavění pyramid i uctívání starých bohů. Egyptští bohové existují i v moderní době 21. století, ale do reálného světa se mohou dostat pouze s pomocí hostitelů, což mohou být nejen lidé, ale i zvířata. Jejich úmysly jsou pestré a různorodé. Samozřejmě nechybí tradiční hrůzovláda a konec světa, tak jak ho známe. Obranou před bohy i jejich prostředníky jsou kněží, i když se hodí i výraz mágové. Právě jejich prastará krev proudí v žilách sourozenců Kaneových.

Rudá pyramida je vyprávěna na střídačku z pohledu Sadie a Cartera a „údajně“ vychází z přepsaných digitálních nahrávek, které se spisovateli Ricku Riordanovi dostaly náhodou do ruky. Hlavní hrdinové se během svého dobrodružství dostanou z Británie do Ameriky či do Egypta. Čtenáři znalí příběhů Percyho Jacksona z několika narážek velice brzy zjistí, že Kronika Cartera Kanea se odehrává v naprosto totožném světě.

Jedná se o první díl trilogie pro děti a mládež bez ohledu na pohlaví a věk.  Se Sadie se mohou ztotožnit dívky a s Carterem naopak chlapci. Příběh rychle odsýpá, dobře se čte a o napětí v něm není nouze. Nechybí nečekaná překvapení i tajemná odhalení. Rudé pyramidě schází jen nezaměnitelný sarkasmus a praštěná obrazotvornost Percyho Jacksona, která by z příběhu dělala nezapomenutelný nadprůměr.

Studie Sadie Kaneová

Vydal: Fragment, 2012

Koupit knihu