Jim Butcher: Bílá noc (Harry Dresden 9)

Poslední zásah Harryho Dresdena na obranu chicagských obyvatel proti nekromantům skončil hromadou trosek a jeho parťačku Karrin Murphyovou stál vedoucí místo u policie. Jako řadová policistka se účastní pouze běžných vyšetřování, mezi něž patří i série sebevražd. Murphyové se sebevraždy nepozdávají, a tak neváhá na nejnovější místo činu přizvat čaroděje.
Butcher-Bila noc

Policejní instinkt a zkušenosti s nadpřirozenými jevy Murphyovou nezklamaly. Harry opravdu na místě úmrtí nachází vzkaz, který mohla objevit pouze magicky nadaná osoba. Navíc oběť sama praktikovala magii, a tak Harry s Murphyovou budou muset prověřit ostatní podobné případy. Aby zabránili dalším případným vraždám, musí se do vyšetřování pustit na vlastní pěst. Na své straně mají naštěstí patologa, který je obeznámen se skutečným stavem magických věcí, a bohužel i Harryho učednici magických věd Molly Carpentrovou. Harry se jako místní Strážce Bílé rady čarodějů vydává shánět informace mezi magickou komunitu, která se mu však z neznámých příčin vyhýbá. Také vychází najevo, že někdo velmi stojí o to, aby se Harry o případ zajímal.

Jim Butcher v devátém pokračování série o čaroději Harrym Dresdenovi opět umně splétá několik dějových linek, které spolu mohou i nemusí souviset. Jak už jsou čtenáři z předchozích knih zvyklí, román je protkán humorem i akcí. Na rozdíl od starších dílů autor v Bílé noci nechává Harryho zvažovat, jak je ovlivněn přítomností denariánské Lasciel ve své mysli, jakou mírou ho mění jeho vlastní rostoucí moc a magické nadání a zda se vždy rozhodl správně.

V Bílé noci se objeví mnoho známých postav z předchozích dílů, které vnesou do současného dění nové souvislosti a vazby na věci minulé. Čtenář se setká s Thomasem nebo s dalším soukromým očkem, jež Harry ve městě vůbec nečekal. A samozřejmě v závěrečném rozuzlení Harry neváhá sehnat pomoc ber, kde ber, a do svých plánů na záchranu slabých zapojí i hlavu chicagského podsvětí Marconeho. Harry je stále stejně zavilý ochránce nevinných a bojuje po boku přátel i nepřátel do posledního dechu.

První knihy o chicagském čaroději jsem nejprve brala jako zpestření žánru. Jenže s každým dalším vydaným dílem musím uznat, že zápletky Jima Butchera jsou čtivější a postavy propracovanější. Bílá noc byla sice trochu ukecanější vzhledem k rozebírání morálních pohnutek, ale nějak mi to bilancování o odpovědnosti k Harrymu sedělo. Na další pokračování Drobná laskavost se moc těším.

Vydal: Triton; 2015
Ukázka
Koupit knihu