Ilona Andrews: Magie změny (Kate Daniels 8)

Co přinese Kate Danielsové Magie změny?

Kate Danielsová neví, kam dřív skočit. Do Atlanty proudí nebývalé množství lidožravých ghúlů, objevují se nebezpečná stvoření, co je zatraceně těžké zlikvidovat, a do toho se pohřešuje jeden člen Smečky…

Andrews_Magie-zmenyKate Danielsová se svým snoubencem Curranem Lennartem opustili vůdčí pozice ve Smečce. Společně s Katinou schovankou Julií a obřím bojovým pudlem Grendelem se přestěhovali na předměstí, pokouší se žít mezi lidmi, vedou Špičkově ostrou vyšetřovací agenturu a potýkají se s nebezpečnými nadpřirozenými stvořeními. Navíc dostávají možnost převzít Cech žoldáků, který se ocitl v troskách. A nad tím vším se vznáší stín Katina téměř božského otce Rolanda…

Aby toho nebylo málo, tak se na Kate s Curranem obrací George, dcera Mahona, alfy klanu Mohutných, s tím, že její partner Eduardo Ortega beze stopy zmizel. Mahon si nemyslí, že Eduardo je jako bizonodlak vhodný muž pro jeho dceru, takže po něm nehodlá pátrat. Eduardovou jedinou nadějí zůstává Kate a Curran. A ukazuje se, že všechny podivné úkazy – Eduardův únos, ghúlové a podivná monstra měnící se v obry, které je vážně těžké zabít – spolu souvisí. Všechno směřuje k arabským legendám o džinech, kteří toho očividně umí mnohem víc než plnit tři přání. A Kate i jejím blízkým půjde o krk…

Magie změny přinesla skutečně řadu změn. Dozvíme se, jak se Kate a Curranovi žije, když už je Smečka neomezuje, ale zároveň nemohou spoléhat na její ochranu. Jak se Curran vyrovná s tím, že už není Pánem šelem. A jak vůbec Kate a Curran zapadnou mezi lidi.  Všechny tyhle změny dodaly knize nový rozměr, ale nemusíte se bát, že by se z Currana a Kate stal usedlý pár na předměstí. Naopak to přinese pár dramatických (pro Kate) a vtipných (pro čtenáře) situací. Protože dokážete si představit, jak bude Curran reagovat na to, že se ho sousedka snaží odehnat od své zahrady jako toulavého psa?

Jinak ale Magie změny přináší to, na co jsme od série s Kate Danielsovou zvyklí: zamotaný, ale ne přeplácaný případ, postupně se proplétající dějové linie, spoustu akce a nebezpečí, pár opravdu hnusných nadpřirozených potvor a slušnou várku ironických hlášek. Ilona Andrews akčními scénami v předchozích knihách nešetřila, ale Magie změny je skutečná adrenalinová jízda. Akce střídá nebezpečí, nebezpečí akci a tak pořád dokola, až najednou zjistíte, že jste na konečné. Rozhodně si ale každou část téhle divoké jízdy užijete, za to vám ručím.

Škoda jen, že kvůli vší té akci nedostaly více prostoru vedlejší postavy, jejichž osudy a vztahy jsou stejně tak zajímavé jako ty Kate a Currana. Ilona Andrews se vedlejším postavám věnuje v řadě doplňkových povídek a novel. Ty se ale českým čtenářům do rukou nedostaly, takže se můžeme právem cítit ochuzeni.  A taky je škoda drobných chybek v překladu, protože jak se z potvory, jež připomíná křížence pavouka a štíra, najednou stal velbloudí pavouk, vážně netuším.

Mám podezření, že Ilona Andrews má taky nějakého džina, co jí plní přání, protože ani s osmým dílem kvalita série neklesá. Naopak, pokud vyloženě neroste, tak si pořád drží svou vysoko nastavenou laťku. Navíc je patrné, že ani Roland neřekl ještě své poslední slovo, takže se v dalším díle s názvem Magic Binds máme na co těšit.

Těm, kdo sérii s Kate Danielsovou znají a čtou, nemá smysl ji doporučovat. Stejně už mají Magii změny ve své knihovničce. Těm, co ji neznají nebo jen přemýšlí o tom, že si ji přečtou, nezbývá než říct: přečtěte si to. Troufám si tvrdit, že nic lepšího u nás v žánru urban fantasy nenajdete. Já akorát netuším, co budu dělat, až tahle série skočí. Naštěstí to ale ještě nějaký ten pátek nehrozí.

Ukázka

Vydal: Fantom Print; 2016

Koupit knihu