Marianne Curleyová: Skrytá

Australanku Marianne Curleyovou známe díky sérii Strážci času a fantasy románu Dávná kletba. Skrytá je prvním dílem andělské série Avena.

Curley_SkrytaEbony věděla, že se od ostatních něčím liší. Ať už to bylo fialovýma očima nebo fyzickými zdatnostmi. Její rodiče ji vychovávali na farmě v odlehlém údolí, ale po nástupu na střední školu se v Ebony začne měnit spousta věcí, které se nedají skrýt. Jednoho večera potká Jordana a díky němu zaplane světlem, které je vidět z nebes. Tím se její život od základů změní. Neví totiž, že je ukradený anděl a nebesa ji chtějí zpět. Ale nejen ony.

Ebony má nejlepší kamarádku Amber a pár dalších, ale jinak se snaží být neviditelná. Je paličatá a nedůvěřivá. V následujících změnách – jak jejího stavu, tak situace – si není sama sebou jistá. Nevěří, že je ztracený anděl, a nechce, aby se někdo kvůli ní zranil. Amber je kamarádka, kterou si snad všichni přejeme – starostlivá, podporující a nenechá dělat Ebony žádnou blbost samotnou. Její rodiče jsou úzkostliví a nikam ji nechtějí pouštět. Když jí zakážou jít do klubu, vykrade se oknem a vyrazí tam. Před klubem narazí na Jordana a vytvoří se mezi nimi jakési spojení.

Jordan není zrovna dítě štěstěny. Jeho matka zemřela a otec sedí v base. Mezi ním a Adamem Skinnerem je smutná minulost. Jordan je odkázán na sociální pracovnici, která mu dala malou naději, že život nemusí být až tak strašný. Pak potká Ebony a jeho naděje ještě povyroste. Nathaneal vede pátrací misi po Ebony. Je takový hrr ve vyzrazování informací, protože chce, aby žila v andělské dimenzi, ale občas zapomíná, že Ebony uvažuje jako člověk a je velmi skeptická.

Příběh se odehrává v našem světě, což je jen jedna ze čtyř dimenzí. Skade je lidská představa pekla. Avena je dimenze andělů. Překvapivým prvkem jsou u andělů čtyři křídla. Do Peridis putují lidské duše, je to obdoba našeho nebe. V Aveně vládne velekrál a žijí tam andělé. Člověk dostane Strážného anděla tak, že se oba narodí ve stejném okamžiku. V Skade vládne princ Luka a jeho pobočníci jsou temní andělé. Arcalové jsou démoni vytvořeni speciálně pro špehování v říši smrtelníků. Fenoméni jsou temní andělé vycvičení pro boj. Smrtizvěsti jsou temní andělé, kteří umírajícího přesvědčují, aby si vybral Skade. Svobodná vůle je v tomto příběhu klíčová.

Skrytá je fantasy román, který v sobě má romantiku i humor. Námět je zajímavě zpracovaný a nějaké prvky by se daly přirovnat k andělské mytologii. Hlavní zápletka je velmi dobře vymyšlená. Závěrečná bitva mezi dobrem a zlem nesplnila mé očekávání. Doufala jsem, že hlavní záporák bude mít vícero schopností, kterými by je mohl porazit.

Kniha se snadno četla. Nejsou v ní zbytečně složitá souvětí. Poměr mezi popisným textem a dialogy je vyrovnaný. Marianne Curleyová nepopisuje zbytečné detaily a příběh vypráví ze dvou pohledů – z Jordanova a Ebonina. Oba se dobře čtou, Jordanův je možná o trochu zajímavější než Ebonin. Po noci v klubu to občas bylo trochu zmatené, protože časové úseky, kde se nacházel Jordan a kde Ebony, nebyly přesně dané. Ale jakmile se vrátili do školy, tak se to srovnalo.

Skrytá je vhodná pro náctileté čtenáře, sice se v příběhu bojuje, ale ne tak drsně, aby z toho někdo měl noční můry. Chemie mezi hlavními postavami není až tak vysoká, aby se romance dala označit za mládeži nepřístupnou. Konec rozhodně láká čtenáře na druhý díl, ale vypadá to, že se ho v češtině nedočkáme. Pokud se necítíte na čtení v angličtině, odsekněte si poslední čtyři stránky, ignorujte pár nezodpovězených otázek a máte vcelku zdařilý samostatný román.

Vydal: Jota, 2013

Koupit knihu