Seriál Shadowhunters – recenze

Od premiéry filmu Město z kostí uplynuly už skoro tři roky. Nyní jeho úlohu převedení světa Lovců stínů do hrané podoby převzal seriál, jenž v lednu tohoto roku započal první třináctidílnou řadou. Jak se tento nový pokus o zfilmování světa Cassandry Clare povedl?

Clary Frayová si myslí, že je jenom další z mnoha dospívajících dívek v mnohamilionovém New Yorku. Kolem mladé umělkyně se však brzy začnou dít podivné věci, vidí lidi, kteří jako by pro ostatní neexistovali, unesou jí matku a ještě ji přepadne krvežíznivá nestvůra. Clary se tak nedobrovolně ocitá ve světě upírů, vlkodlaků, démonů a lovců stínů, kteří chrání svět lidí před nadpřirozenými nepřáteli. Mezi ně patří i Valentin, s nímž má Clary společného víc, než si myslí. Clary se musí spojit se skupinou mladých lovců stínů, jež vede Jace Wayland, aby odhalila pravdu o své minulosti a zachránila milovanou matku.

Do ústřední role Clary Frayové vybrali tvůrci Katherine McNamarovou, jež má na kontě slušnou řádku rolí, coby Clary však působí plytce, toporně a často přehrává. Lovce stínů Jace Waylanda ztvárnil Dominic Sherwood, který sice do role zapadl a kladného drsňáka dokázal zahrát velmi slušně, charisma příznačné pro knižní předlohu jeho postavy mu ale chybí. Právě charisma jako by si pro sebe ukradl Matthew Daddario, obsazený do role stínolovce Aleca Lightwooda. Daddario se své role zhostil s chutí a jeho výkon patří k těm uvěřitelnějším.

Vyzdvihnout také musím Harryho Schuma jr., jenž propůjčil tvář tajuplnému mágu Magnusu Baneovi. V každé scéně působí dojmem, že si roli nesmrtelného a několik staletí starého sebevědomého čaroděje musel vyloženě užívat. Skupinku významnějších postav doplňuje Clařin kamarád Simon Lewis. Tohoto do Clary zamilovaného a trochu naivního šprta hraje sympatický Alberto Rosende. V neposlední řadě bych ráda zmínila také Alekovu sestru Isabellu, jíž propůjčila tvář Emeraude Toubia. Na jejím výkonu je vidět, že ji role drsňačky ohánějící se bičem a s oblibou v nedecentních šatičkách bavila.

Shadowhunters nabízí zástup pěkných tvářiček, příběh se ale táhne a často může nudit. Logika chování některých postav občas nedává smysl, zápletky jsou příliš okaté a jejich vyřešení nijak nepřekvapí – i proto scénář v některých okamžicích působí vyloženě amatérsky. Velká odhalení jsou často odsunutá na druhou kolej a zapomenutá v romantickém balastu, minoritní zápletky nikam nevedou.

Kvalitní výkony člověk najde jen u některých představitelů, příběh se bere příliš vážně a chybí mu nadhled. Triky působí uměle a na trikovou úpravu démonů nejspíš nezbyly peníze, jinak si nedovedu vysvětlit, proč tvůrci navlékli herce do teplákových souprav vypůjčených snad z kostymérny Strážců vesmíru.

Shadowhunters přitom mají potenciál na to, aby se stali dobrou fantasy sérií, ať už díky zajímavému světu, v němž se příběh odehrává, nebo několika neméně zajímavým postavám, které dokážou překvapit a udržet divákovu pozornost. V pořádném rozletu ale brání seriálu fakt, že se své čtenářsky oblíbené a propracované knižní předloze snaží až příliš okatě zavděčit – ke své vlastní škodě.

Příběh Clary a jejích přátel nicméně zatím nekončí, na podzim se Lovci stínů vrátí s druhou řadou. Třeba se tvůrci ze svých chyb poučí a příběh nebude pokračovat tak krkolomně, jak započal.

Osobní hodnocení 1. série: 50 %