Rachel Caine: Carpe Corpus (Upíři z Morganville 6)

Šestá návštěva v Morganville zastihuje Claire a její přátele i spojence uprostřed nejtěžší zkoušky, jaké kdy museli čelit. Čeká je rozhodující boj o nadvládu nad městem, jehož výsledek jednou provždy určí, zda má zdejší komplikované soužití lidí a upírů šanci na přežití. Ať už poslední zoufalý odpor proti Bishopovi dopadne jakkoliv, jedno je jisté, Morganville už nikdy nemůže být jako dřív.
caine-carpe-corpus
Od konce Pána hrůzovlády se toho pro Claire Danversovou hodně změnilo. Konečně oslavila sedmnácté narozeniny, ale uprostřed chaosu a atmosféry plné strachu, která se rozhostila nad Morganville, příliš důvodů k radosti nemá. Bývalá vládkyně města Amélie spolu se svým hnutím odporu zmizela neznámo kam. Shane a jeho otec jsou ve vězení, Michaela ovládá Bishop a Eva odmítá s kýmkoliv mluvit. Claire bydlí zpět v domě se svými rodiči, o jejichž život se neustále bojí, a musí proti své vůli hrát roli Bishopova poslíčka a vyřizovat jeho odporné pochůzky, protože ji k tomu přinutil pomocí magie.

Bishopova železná vláda uvěznila celé město v neprostupné bariéře. On i jeho poskoci jsou ale natolik krutí, že se proti němu začínají vzpírat i obyčejní lidé, zvyklí snášet předchozí panování upírů se skloněnou hlavou. Neklid a napětí mezi obyvateli pomalu narůstá a je jen otázkou času, kdy se někdo z nich pokusí vzít spravedlnost do vlastních rukou a rozpoutá povstání. Nebude to však vůbec snadné, protože Bishop není ochoten se získané moci jen tak vzdát a ovládá prostředky k tomu, zabít každého, kdo se mu postaví na odpor. Naději na úspěch mají upíři a lidé jen v případě, že se spojí a pokusí si vzít Morganville společně zpět. Čí plán se nakonec povede uskutečnit? Kdo se postaví do čela odporu a jakou roli v tom všem bude hrát Claire a ostatní?

Rachel Caine odvedla opět výbornou práci a vytvořila akcí a napětím nabité pokračování své úspěšně rozjeté série. Carpe Corpus se přesto v mnoha ohledech liší od předchozích dílů. Především definitivně uzavírá hned několik důležitých dějových linií. Dočkáme se rozuzlení Bishopova příběhu, ale i problému upíří nemoci, která postižené pomalu doháněla k šílenství. Dojde na prohloubení vztahů i nevyhnutelné a bolestivé ztráty.

Určité věci se však nemění. Jak už bývá u Morganville zvykem, závěrečné epické střetnutí přinese hned několik nečekaných zvratů a hlavní hrdinové i nadále patří k tomu nejdůležitějšímu, co z Morganville dělá tak příjemné čtení. Osazenstvo domu Glassových má sice mezi sebou rozpory, ale jejich přátelství je ve výsledku snad ještě pevnější než kdy dřív. Z Claire vyrostla silná hrdinka, která na sebe dokáže brát bez potíží velká a obtížná rozhodnutí, ale přesto i nadále zůstává uvěřitelná ve chvílích, kdy odhalí slabost nebo zaváhání.

Velký prostor dostávají i vedlejší postavy, zvláště Richard Morrell a Hana Mosesová, ale je to Myrnin, kdo na sebe opět strhává největší pozornost. Jeho role má tentokrát pro příběh přímo ústřední význam a rozhodně se jí zhostil se ctí. Zásluhou Myrnina se navíc seznamujeme i s novou důležitou „obyvatelkou“ Morganville pojmenovanou po Adě Lovelace. (Pokud někdo umí brilantně představit historické postavy v úplně jiném světle, je to Rachel Caine, stačí si vzít příklad z Olivera). Díky ní je zodpovězen jeden z důležitých otazníků v této sérii.

Carpe Corpus se řadí bez nejmenších pochyb k nejlepším dílům celé série. Kniha uspokojivě odpovídá na všechny zásadní dějové otázky, a dokonce ani není uzavřena tradičním otevřeným, nervy drásajícím koncem. Samotný závěr je sice lehce hořko sladký, poprvé za celou sérii ale budoucnost nevypadá zle a Claire se na ni může s nadějí těšit.

Vydal: Brokilon, 2015

Ukázka

Koupit knihu