Susanna Clarková: Jonathan Strange a pan Norrell

Gilbert Norrell a Jonathan Strange – první je postarší samotář, ctitel zásad, puntičkář, který musí vlastnit všechny magické svazky v Anglii, ten druhý rozervaný mládenec se sklony k velikášství, dobrodruh a nedbalý manžel. Jen těžko bychom mohli najít dva odlišnější muže. Oba je ovšem pojí jedna stejně silná vášeň – provozování magie, touha tento mocný um znovu vrátit do praktického života. Každý by na to samozřejmě šel úplně jinak.

 

Zatímco Strange se vrhne do války, aby pomáhal anglickému vojsku proti Napoleonovi, a všechnu magii, kterou kdy objevil, by nejraději vyučoval každého, Norrell by rád seděl u svého krbu a vyučoval (pokud by už tedy musel) jen ty nejpovolanější z povolaných. Důvod je prostý. Magie, jako jakákoli jiná velká síla, může být výtečným pomocníkem. Ovšem co by dokázala napáchat v nesprávných rukou? Zvládnou ji vůbec samotní gentlemani Strange a Norrell?

Clark_Jonathan-Strange-NorrellUž první vydání bezmála tisícistránkového románu provázela nemalá reklama, není ale jisté, zda dílu až tak prospěla. Milovníci klasické fantastiky mohou být poněkud zklamáni střídmostí, co se fantastických popisů týká, na druhou stranu se vinou škatulky „úžasná fantasy“ možná nedostane mezi čtenáře, kteří na elfy ani magii „nevěří“ a kteří by naopak mohli být mile překvapení poutavým vyprávěním ryze lidských osudů.

Příběh je až překvapivě uvěřitelný díky zasazení do skutečné doby. Za množství historicky přesně popsaných reálií a událostí by se nemusel stydět ani životopisný román. Autorka knihu obohatila o spoustu poznámek pod čarou, které poukazují na další související historické události, na historii magie a poznatky z všemožných údajně vydaných magických svazků. Mnohdy si nejste jistí, která informace se týká skutečnosti a která je smyšlená.

Susanna Clarková tak dokazuje, že k sepsání fantastického díla není třeba létat v oblacích, že i náš svět nabízí úžasné pole pro bitvu dobra a zla. Ne že by příběh postrádal rozmanitost a silnou dávku fantazie. Jen je tak úžasně zakomponována do reality, že jí prostě uvěříte. Kouzla jsou vykonávána na přání vlády takřka za chodu – nic, nad čím by se autorka nějak zvlášť pozastavovala.

Větší péči věnuje Susanna Clarková postavám (i těm nejméně důležitým), za chvíli tak můžete mít pocit, že jsou to vaši sousedé nebo známí. Nadpřirozené bytosti zde reprezentují elfové, jimž autorka vrací jejich prapůvodní podobu zlovolných bytostí, jakýchsi džinů, kteří za každé splněné přání žádají kruté odměny. To ale ještě neznamená, že vám nemohou být sympatičtí.

Ve chvíli, kdy je z hrobu povolán první mrtvý, si kniha nezadá s hororem, naopak z dialogů dýchá anglický humor a sarkasmus, za nějž by se nemusel stydět ani Červený trpaslík. Prostředí viktoriánské Anglie je sice plné úžasných gentlemanů, na nějakou velkou lásku mají ale sotva čas pomyslet.

I přes poněkud zdlouhavější pasáže se čtenář nenudí, je zvědavý, bojí se i usmívá. Tajemnou staroanglickou atmosféru doplňují potemnělé ilustrace Portie Rosenbergové. Skvělá je také obálka – když na ni pohlédnete, máte chuť se usadit do křesla ke krbu a zas a znovu se vracet za těmi dvěma bláznivými mágy.

A možná, až knihu Jonathan Strange a pan Norrell zavřete naposledy, bude se vám po nich stýskat.

 

Ukázka

Vydalo: Nakladatelství Omega, 2015

Za poskytnutí výtisku děkujeme knihkupectví Knihy Dobrovský.