Knižní tipy pod stromeček

Chystáte se svým blízkým nebo sobě nadělit pod stromeček knihu a váháte, po které sáhnout? Naši literární recenzenti vám poradí, co by vybrali z letošních novinek.

 

Shannon_Vidorad

 

Suzanne vybrala:
Samantha Shannon: Vidořád
Kostičas se svým dobře vystavěným dystopickým světem, promyšleným příběhem i plasticky vykreslenými charaktery okouzlil desetitisíce čtenářů po celém světě – Českou republiku nevyjímaje. Pokud máte doma dceru nebo sestru, která příběh Paige a dalších vidoucích přečetla jedním dechem, tak s druhým dílem Vidořád nešlápnete vedle. Obzvláště když v něm Samantha Shannon předvedla, že dokáže napsat příběh ještě dobrodružnější a nepředvídatelnější než v prvním díle. Pouze čekání na pokračování bude utrpením, ale zase víte, co můžete nadělit pod stromeček i příští rok.

Ukázka

 

 

 

Milda na hororovou notu:
Pavel Renčín: Vězněná
S doporučením na „podstromečkovou“ knihu to mám letos jednoduché. Reklamní slogan Vězněné „ve stylu Stephena Kinga“ je sice tentokrát možná o dost pravdivější, než asi bylo původně zamýšleno, protože závěr je přesně dle Mistrových zvyklostí trošičku kostrbatější, ale to nijak nekazí výborný čtenářských zážitek ze všech těch nepěkných fuj věcí, které mu předchází, takže ideální (a navíc čerstvě novinková) volba na srovnání depresivní vánoční nálady do normálního stavu, kdy si vystačíme s konstatováním, že největším zlem je člověku stejně vždycky jenom člověk.

 

 

Jones_Treti-hrob

 

Cukýna doporučuje:
Darynda Jones: Třetí hrob přímo před nosem
Ačkoliv patří série Upíři z Chicaga a Strážkyně Riley Jenson mezi mé srdcovky, o něco víc u mě vede Třetí hrob přímo před nosem od Daryndy Jones. Hlavní hrdinka je typická ženská s klady a zápory (když nepočítám nějaké ty nadpřirozené schopnosti a to, že je Smrtka, což jde ruku v ruce) a Reyes je sexy démon (k tomu není co dodat). Kromě toho, že to mezi hrdiny jiskří, řeší spoustu problémů a nepříliš ideální vztah. Detektivní zápletka, humor a magie pak činí z knihy ten správný požitek.

Recenze

 

 

Ward_Proklety-milenec

 

 

Axia romanticky:
J. R. Ward: Prokletý milenec
Prokletý milenec je třináctým dílem série Bratrstvo černé dýky. Jeho nosnou linií sice není příběh přímo člena Bratrstva, ale postavy neméně zajímavé. Na čtenáře čeká vyvrcholení příběhu Treze, následníka trůnu Temných, a Vyvolené Seleny, náhled do světa, politiky a zákulisních intrik klanu s´Hisbe, a především nejedno překvapení týkající se nejen Trezova bratra iAma. Prokletý milenec je akční smrští, která se na čtenáře valí z mnoha stran a směrů v několika rozběhnutých liniích, a přestože se už po třinácti románech může zdát, že se J. R. Ward v určitých aspektech a prvcích opakuje, má stále co svým čtenářům nabídnout.

Recenze

 

 

 

Aaronovitch_Reky-Londyna

 

Sevia po anglicku: 
Ben Aaronovitch: Řeky Londýna
Letos jsem nemusela dlouho přemýšlet. Série o Peteru Grantovi patří mezi moje nejoblíbenější urban fantasy vůbec. A i když právě první díl má docela rozvláčný start, už s další knížkou Měsíc nad Soho (vyjde v roce 2016) se všechno rozjede mnohem svižněji. Největším plusem Řek Londýna je určitě jejich originalita. Prostředím i mentalitou postav se liší od tuzemské tvorby i od té akčnější americké. Čekejte typický britský humor, o něco pomalejší tempo a skvěle vystavěný magický svět protkaný zajímavostmi ze staré i nové historie města. K tomu, abyste si čtení užili, ale rozhodně nemusíte být anglofil. Bonus: krásné a hravé české obálky.

Recenze

 

 

 

Kometa doporučuje bubliny:
Brian K. Vaughan, Fiona Staples: Sága
V jedné převzdálené galaxii byla největší planetou Pevnina, okolo které obíhal měsíc Girland. Nikdo si už nepamatuje, jestli spolu jejich obyvatelé někdy vycházeli. Teď jsou ve válce, ale Marco a Alana proti sobě válčit nechtějí. Dokonce čekají společný přírůstek – dítě, které bude mnohým trnem v oku. První díl komiksové série přináší všechno: magii, vyspělou techniku, zvláštní obyvatele vesmírných končin, divná místa, silné hrdiny, řízný humor, jiskru a extra napínavé dobrodružství. Sága není grafický román pro děti, ale dospělé určitě potěší. A navíc je genderově nevyhraněný. Zaleťte si do vzdálených světů a nechte se překvapit.

Recenze

 

 

Clare_Magisterium_Zelezna-zkouska

 

Lumos vybrala autorské duo:
Cassandra Clare, Holly Black: Železná zkouška
U mě letos ve fantastickém žánru vede Železná zkouška, první díl série Magisterium. Kniha opředená magií mi silně připomínala Bradavice, kam se vždycky ráda vrátím, ale s novými, neobvyklými prvky. Na spojení autorek Cassandra Clare (Nástroje smrti) a Holly Black (Kronika rodu Spiderwicků) jsem se moc těšila a nakonec jsem byla příjemně překvapena tím, jak skvěle se doplňují. Železnou zkoušku bych doporučila spíš mladším čtenářům, ale třeba potěší i dospělé.

Recenze

 

 

Andrews_Magie-niciva

 

 

Renča sází na jistotu:
Ilona Andrews: Magie ničivá
Sedmý díl série o bývalé žoldačce Kate Danielsové nabízí parádní vyústění jedné celosériové linie. Autoři – manželé Gordonovi – stále neztrácejí dech. Stvořili fungující fantasy/postapo svět, vdechli život mnoha báječným sympatickým postavám, vymysleli kvalitní dlouhodobou zápletku, přišli s netradičními upíry a navigátory, dodali velkou dávku akce a nezapomněli ani na humor a lásku, ale hlavně… budou dál pokračovat.

Recenze

 

 

Briggs_Smrtici-zar

 

Finka rovnou nadvakrát:
Patricia Briggs: Smrtící žár
Pro dívky či ženy, které mají rády koně a urban fantasy, bych jednoznačně doporučila tuto novinku. I když je to již čtvrtý díl série, je to samostatný příběh. Vypráví o vlkodlacích, Indiánech, mateřské škole a zlobivých fae. A také hodně o koních.

Recenze

 

 

 

Petr Heteša: Stavy, nestavy, bytosti nebytosti
Skvělý dárek pro čtenáře obou pohlaví. Čtrnáct fantastických povídek o lidech i nelidech. Od mimozemských entit k démonům. Autorova fantazie se pěkně pustila ze řetězu (Byla na něm vůbec někdy?). Rozhodně se nudit nebudete!

Recenze

 

 

Donnelly_Modre-hlubiny

 

 

Moox vybrala:
Jennifer Donnelly: Modré hlubiny
Letos se na pulty českých knihkupectví dostala kniha o mořských pannách. Originální námět a zároveň autorčin debut stojí za přečtení, protože čtenáře dokáže chytit a až do konce příběhu nepustit. Je to čtivé dílko, ve kterém vystupují jedinečné charaktery. Modré hlubiny zkrátka patří mezi to nejlepší v žánru young adult fantasy a jistě by udělaly radost mladé čtenářce pod stromečkem.

Recenze

 

Vesela_Drak-berevse

 

 

 

Kristina doporučuje:
Hanina Veselá: Drak bere vše
Magnólie je zpět a v plné síle. Hubatá, zrzavá náctka už poněkud dospěla, ale to rozhodně neznamená, že se zbavila průšvihů nebo vševidoucích oči svého mentora – arcimága Zvina. Právě naopak. Román Drak bere vše je sázka na jistotu: hezká obálka, uvnitř ilustrace a hlavně přes pět set stran poctivé akce a zábavy. Příběh vás zavede do mnoha koutů světa splněných snů i nočních můr – Asterionu, z nějž do vašich dlouhých sychravých večerů dýchne i exotika!

Ukázka

Komentáře: 19

 • Renča 8.12.2015na9.41

  Magnólie a Darynda Jones, dva resty, které chci napravit. Kostičas jsem loni nějak nezaznamenala, ale je na něj jen chvála, to zřejmě taky zkusím.

 • Axia 8.12.2015na10.19

  S Briggs jsem asi skončila. Mercy mě přestala bavit a i když mi Anna s Charlesem přišli zajímaví, jejich série je do časové osy Mercy zapletená, za chvíli bych se ztrácela.

  Chystám se na Kostičas a Vidořád a dohnat bych měla i Kate Daniels, četla jsem naposledy pátý díl, i když všechny následující na mě už čekají na poličce. Určitě chci pokračovat v Daryndě, to je výborná série.

  • fin 8.12.2015na17.45

   Ohledně Briggs se ti nedivím, také nechuť k určitým postavám stěží překonávám. Mě se na obou sériích líbí ten autorčin svět. A je to hlavně hoodně pohodové milé počtení. Zrovna čtu potřetí Alfa a Omega 3, i když pořád Annu nemám ráda a Charles je mi lhostejný. Prostě to prostředí je fajn. A miluju Brana a Stefana, kterých obou je tam pomálu :-(

   • Renča 8.12.2015na18.43

    Třikrát bych to nečetla, a to mám ráda Annu a ještě víc Charlese. Zrovna ten třetí díl mě moc nebavil. Nejvíc asi ten první, kde měl i Bran docela velkou roli.

    • fin 9.12.2015na8.54

     Musím ti odporovat. Je to každým čtením lepší. Přemýšlela jsem proč. Bohatá interakce lidí x nelidí. Poodhalený svět vlkodlaků, fae a čarodějnic. Magie tančí. Do toho agenti FBI a Cantripu. Mentální i nementální souboje o dominanci, tak vlastní vlkům stejně jako lidem. O fae a jejich divném světě ani nemluvě.
     Pro Ax: nemá to s Mercy (dokonce ani s předcházejícími díly) nic společného a události související s Annou a Charlesem Patricia nevtíravě zopakuje. Může číst i člověk, co NIKDY od Briggs nic nečetl. Prostě detektivka a nadpřirozeně velkým bonusem.

 • Renča 8.12.2015na10.29

  Malá technická – jak to teď znovu čtu, tak se sama divím, že jsem Mildovi nerozsekla to souvětí na 6 řádků :) Nechtěla bych dělat větný rozbor :D

  • fin 8.12.2015na17.39

   ??? Nechtěla bys dělat větný rozbor? Jsem si myslela, že větné rozbory byly/jsou, Renčo, tvůj koníček :-))))))
   Věta je to sakra zapeklitá, jen co je pravda.

   • Renča 8.12.2015na18.44

    No jasně že byly můj koníček :D

    • Milda Nerad 9.12.2015na10.08

     No výborně, už mě chtějí i osekávat a to jsem myslel, že inkviziční recenzentská doba už pominula… :-)

     • Kometa 9.12.2015na13.40

      Já pořád říkám, že Renča je drsná… :D

      • fin 9.12.2015na16.12

       Nejen ty, všichni to říkáme… a má ráda větné rozbory! Tzn, že naše věty před ní nejsou v bezpečí – nejraději by je rozsekala:-)

 • Hanina 8.12.2015na18.41

  Já váhám nad tou Vězněnou. Docela mě to láká. Ale bojím se, že to bude takový mainstreamový fujtajbl jako z blesku. Nevím, jestli to chci číst. Navíc mě děsí dětská hrdinka. A nejsléší tam nebudou žádní zajímaví chlapi :-(

  • fin 9.12.2015na9.00

   Mě stačila Renčínova povídka Jen tančí, nemluví, nespí. Děsila mě a poprvé jsem ji ani nedočetla. O Vězněné jsem slyšela jen chválu. Ale číst to nebudu.

   • Milda Nerad 9.12.2015na10.11

    Ta dětská hrdinka se nijak extra neprojevuje, respektive až na pár drobností to není žádný stavebni kámen příběhu a je to docela v pohodě. S těma chlapama už je to horší, ale zase takovej strejda Hubert s krabicí, to je pro fajnšmekry. Upřímně – trochu slabší mi přišla druhá linka ze současnosti, ale zase bych se toho úplně nebál. I vzhledem k rozsahu a uzavřenosti ideální čtení na jeden den.

    • fin 9.12.2015na16.10

     Hele Mildo, teď trochu odbočím. Netitulkoval jsi čirou náhodou Highlandera, ten starý seriál? Vyskakuje mi u titulků Milda a nemyslím si, že je u žánru Mildů mraky :-))) Nebo jo?

     • Milda Nerad 9.12.2015na16.37

      V tomhle nejedu, na překlady mi chybí jazyková vybavenost v cizozemštině… :-)

 • Kometa 9.12.2015na13.44

  Třetí hrob a Smrtící žár na mě čekají v knihovničce. Prokletého milence stále zvažuju. Magie ničivá byla super. Ságu doporučuju. Řeky Londýna byla dobrá, ale trochu jiná urbanka. Drak bere vše je super. Jen by Hanina ty knížky mohla psát mnohem mnohem delší. :D

  • Hanina 9.12.2015na22.29

   Cože? Pět set stránek ti nestačilo? A v e-booku je to přes tsicí, to už je skoro jako Vojna a mír! To není žádná prdel, tohle vyplodit, nejsem grafoman jako třeba Martin Antonín :-) Ale snad bude příští rok v prvním čtvrtketí aspon povídka. A na dalším románu už se pracuje.

   Co se četby týče, dost si slibuji taky od toho nového Schninka. Četl to někdo?

   • Kometa 10.12.2015na9.57

    Pět set stránek je pro mě přibližně osm hodin čtení, když po mě nikdo nic nechce. :D Na povídku už se těším.

    Nového Schinka číst teprve budu. Upsala jsem se k recenzi.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací

Cookie je krátký textový soubor, který navštívená webová stránka odešle do prohlížeče a následně uloží na váš disk. Ukládají se různé informace a nastavení, určená k lepšímu načítání webu, započítání do číselníků počítadla návštěvnosti, nebo v případě stránek s reklamním obsahem, vyhledá podle jiných již uložených cookies, reklamu přímo pro vás. Jak jste někde hledali novou pračku, vyskočí na vás pračky na každém webu, který si reklamou přivydělává.
Více informací naleznete na odborných stránkách, u tetičky WIKI, nebo strýčka Googla.

S pozdravem
Děti noci

PS: U nás pračky ani jiná zařízení nenaleznete :)

Zavřít