Knižní tipy pod stromeček

Chystáte se svým blízkým nebo sobě nadělit pod stromeček knihu a váháte, po které sáhnout? Naši literární recenzenti vám poradí, co by vybrali z letošních novinek.

 

Shannon_Vidorad

 

Suzanne vybrala:
Samantha Shannon: Vidořád
Kostičas se svým dobře vystavěným dystopickým světem, promyšleným příběhem i plasticky vykreslenými charaktery okouzlil desetitisíce čtenářů po celém světě – Českou republiku nevyjímaje. Pokud máte doma dceru nebo sestru, která příběh Paige a dalších vidoucích přečetla jedním dechem, tak s druhým dílem Vidořád nešlápnete vedle. Obzvláště když v něm Samantha Shannon předvedla, že dokáže napsat příběh ještě dobrodružnější a nepředvídatelnější než v prvním díle. Pouze čekání na pokračování bude utrpením, ale zase víte, co můžete nadělit pod stromeček i příští rok.

Ukázka

 

 

 

Milda na hororovou notu:
Pavel Renčín: Vězněná
S doporučením na „podstromečkovou“ knihu to mám letos jednoduché. Reklamní slogan Vězněné „ve stylu Stephena Kinga“ je sice tentokrát možná o dost pravdivější, než asi bylo původně zamýšleno, protože závěr je přesně dle Mistrových zvyklostí trošičku kostrbatější, ale to nijak nekazí výborný čtenářských zážitek ze všech těch nepěkných fuj věcí, které mu předchází, takže ideální (a navíc čerstvě novinková) volba na srovnání depresivní vánoční nálady do normálního stavu, kdy si vystačíme s konstatováním, že největším zlem je člověku stejně vždycky jenom člověk.

 

 

Jones_Treti-hrob

 

Cukýna doporučuje:
Darynda Jones: Třetí hrob přímo před nosem
Ačkoliv patří série Upíři z Chicaga a Strážkyně Riley Jenson mezi mé srdcovky, o něco víc u mě vede Třetí hrob přímo před nosem od Daryndy Jones. Hlavní hrdinka je typická ženská s klady a zápory (když nepočítám nějaké ty nadpřirozené schopnosti a to, že je Smrtka, což jde ruku v ruce) a Reyes je sexy démon (k tomu není co dodat). Kromě toho, že to mezi hrdiny jiskří, řeší spoustu problémů a nepříliš ideální vztah. Detektivní zápletka, humor a magie pak činí z knihy ten správný požitek.

Recenze

 

 

Ward_Proklety-milenec

 

 

Axia romanticky:
J. R. Ward: Prokletý milenec
Prokletý milenec je třináctým dílem série Bratrstvo černé dýky. Jeho nosnou linií sice není příběh přímo člena Bratrstva, ale postavy neméně zajímavé. Na čtenáře čeká vyvrcholení příběhu Treze, následníka trůnu Temných, a Vyvolené Seleny, náhled do světa, politiky a zákulisních intrik klanu s´Hisbe, a především nejedno překvapení týkající se nejen Trezova bratra iAma. Prokletý milenec je akční smrští, která se na čtenáře valí z mnoha stran a směrů v několika rozběhnutých liniích, a přestože se už po třinácti románech může zdát, že se J. R. Ward v určitých aspektech a prvcích opakuje, má stále co svým čtenářům nabídnout.

Recenze

 

 

 

Aaronovitch_Reky-Londyna

 

Sevia po anglicku: 
Ben Aaronovitch: Řeky Londýna
Letos jsem nemusela dlouho přemýšlet. Série o Peteru Grantovi patří mezi moje nejoblíbenější urban fantasy vůbec. A i když právě první díl má docela rozvláčný start, už s další knížkou Měsíc nad Soho (vyjde v roce 2016) se všechno rozjede mnohem svižněji. Největším plusem Řek Londýna je určitě jejich originalita. Prostředím i mentalitou postav se liší od tuzemské tvorby i od té akčnější americké. Čekejte typický britský humor, o něco pomalejší tempo a skvěle vystavěný magický svět protkaný zajímavostmi ze staré i nové historie města. K tomu, abyste si čtení užili, ale rozhodně nemusíte být anglofil. Bonus: krásné a hravé české obálky.

Recenze

 

 

 

Kometa doporučuje bubliny:
Brian K. Vaughan, Fiona Staples: Sága
V jedné převzdálené galaxii byla největší planetou Pevnina, okolo které obíhal měsíc Girland. Nikdo si už nepamatuje, jestli spolu jejich obyvatelé někdy vycházeli. Teď jsou ve válce, ale Marco a Alana proti sobě válčit nechtějí. Dokonce čekají společný přírůstek – dítě, které bude mnohým trnem v oku. První díl komiksové série přináší všechno: magii, vyspělou techniku, zvláštní obyvatele vesmírných končin, divná místa, silné hrdiny, řízný humor, jiskru a extra napínavé dobrodružství. Sága není grafický román pro děti, ale dospělé určitě potěší. A navíc je genderově nevyhraněný. Zaleťte si do vzdálených světů a nechte se překvapit.

Recenze

 

 

Clare_Magisterium_Zelezna-zkouska

 

Lumos vybrala autorské duo:
Cassandra Clare, Holly Black: Železná zkouška
U mě letos ve fantastickém žánru vede Železná zkouška, první díl série Magisterium. Kniha opředená magií mi silně připomínala Bradavice, kam se vždycky ráda vrátím, ale s novými, neobvyklými prvky. Na spojení autorek Cassandra Clare (Nástroje smrti) a Holly Black (Kronika rodu Spiderwicků) jsem se moc těšila a nakonec jsem byla příjemně překvapena tím, jak skvěle se doplňují. Železnou zkoušku bych doporučila spíš mladším čtenářům, ale třeba potěší i dospělé.

Recenze

 

 

Andrews_Magie-niciva

 

 

Renča sází na jistotu:
Ilona Andrews: Magie ničivá
Sedmý díl série o bývalé žoldačce Kate Danielsové nabízí parádní vyústění jedné celosériové linie. Autoři – manželé Gordonovi – stále neztrácejí dech. Stvořili fungující fantasy/postapo svět, vdechli život mnoha báječným sympatickým postavám, vymysleli kvalitní dlouhodobou zápletku, přišli s netradičními upíry a navigátory, dodali velkou dávku akce a nezapomněli ani na humor a lásku, ale hlavně… budou dál pokračovat.

Recenze

 

 

Briggs_Smrtici-zar

 

Finka rovnou nadvakrát:
Patricia Briggs: Smrtící žár
Pro dívky či ženy, které mají rády koně a urban fantasy, bych jednoznačně doporučila tuto novinku. I když je to již čtvrtý díl série, je to samostatný příběh. Vypráví o vlkodlacích, Indiánech, mateřské škole a zlobivých fae. A také hodně o koních.

Recenze

 

 

 

Petr Heteša: Stavy, nestavy, bytosti nebytosti
Skvělý dárek pro čtenáře obou pohlaví. Čtrnáct fantastických povídek o lidech i nelidech. Od mimozemských entit k démonům. Autorova fantazie se pěkně pustila ze řetězu (Byla na něm vůbec někdy?). Rozhodně se nudit nebudete!

Recenze

 

 

Donnelly_Modre-hlubiny

 

 

Moox vybrala:
Jennifer Donnelly: Modré hlubiny
Letos se na pulty českých knihkupectví dostala kniha o mořských pannách. Originální námět a zároveň autorčin debut stojí za přečtení, protože čtenáře dokáže chytit a až do konce příběhu nepustit. Je to čtivé dílko, ve kterém vystupují jedinečné charaktery. Modré hlubiny zkrátka patří mezi to nejlepší v žánru young adult fantasy a jistě by udělaly radost mladé čtenářce pod stromečkem.

Recenze

 

Vesela_Drak-berevse

 

 

 

Kristina doporučuje:
Hanina Veselá: Drak bere vše
Magnólie je zpět a v plné síle. Hubatá, zrzavá náctka už poněkud dospěla, ale to rozhodně neznamená, že se zbavila průšvihů nebo vševidoucích oči svého mentora – arcimága Zvina. Právě naopak. Román Drak bere vše je sázka na jistotu: hezká obálka, uvnitř ilustrace a hlavně přes pět set stran poctivé akce a zábavy. Příběh vás zavede do mnoha koutů světa splněných snů i nočních můr – Asterionu, z nějž do vašich dlouhých sychravých večerů dýchne i exotika!

Ukázka