Ben Aaronovitch: Řeky Londýna

„Co by se dělo, kdyby dospělý Harry Potter začal pracovat u policie,“ láká obálka románu Řeky Londýna britského autora Bena Aaronovitche. Nuže, Harry by měl plné ruce práce s běsnícími upíry, upovídanými duchy, vychytralými bohy londýnských řek a s jedním brutálním vrahem na útěku. Stejně jako nový přírůstek Metropolitní policie Peter Grant.

Peter Grant se u londýnské policie teprve rozkoukává, když se nachomýtne k vyšetřování vraždy. Že nepůjde o jen tak ledajaký případ, se ukáže vzápětí. Brutalita činu překvapí i vyšetřovatele, stejně jako mnohé nesrovnalosti v důkazech, které nedávají pražádný smysl… a navíc je jediným svědkem vraždy starý duch, kterého vidí pouze Peter. Svou schopností vidět mrtvé upoutá pozornost vrchního inspektora Nightingalea, zdatného vyšetřovatele, gentlemana a především čaroděje, nejspíš posledního v celé Anglii. A ten se nyní rozhodl, že Peter bude jeho učedníkem.

Aaronovitch_Reky-LondynaŘeky Londýna jsou románem z žánru urban fantasy na hranici s klasickou britskou detektivkou. Čtenář tak sleduje postupné odkrývání důkazů, výslechy svědků, pátrání v zapadlých uličkách. Autor své čtenáře hned od prvních stránek vrhne do vyšetřování brutální vraždy a stejně tak do světa oku pouhých smrtelníků skrytého – do světa duchů, upírů a dalších magických bytostí, do světa kouzel a zaříkávadel, čarodějů a zosobněných vládců londýnských vod.

A právě kouzelný svět je jednou z hlavních devíz románu. Přináší neobvyklá pojetí nadpřirozených bytostí i zcela nový svět vládců řek, kteří rozhodně nepřipomínají éterické vodní víly známé z dávných bájí, zato svým původem a jednáním zrcadlí multikulturní kaleidoskop londýnské společnosti.

Ben Aaronovitch prošpikoval příběh humorem typickým pro britské ostrovy, humorem suchým jak spadané listí. Hlavní hrdina nikdy nejde pro vtipnou hlášku či suchou poznámku daleko, a zvlášť scény plné krve, uřezaných hlav a mrtvých novorozenců tak získávají často na určité absurdnosti, aniž by však působily neuctivě vůči obětem brutálního vraha.

Navzdory dramatičnosti příběhu a krvavosti mnoha scén je příběh těžkopádný, a to z důvodu přehršle zbytečných informací, detailů a maličkostí, které nejsou pro děj důležité. Snad jimi autor zamýšlel dokreslit obraz londýnské policie a města jako takového, víc než co jiného však zahlcuje čtenáře množstvím podrobností, a ten se jen stěží prodírá sáhodlouhými odstavci, které ho v zápletce nikam neposouvají.

Příběhy míst, na nichž se postavy právě nacházejí, a historie města mohou zaujmout nejen „britofily“, v záplavě názvů uliček a náměstí se však brzy čtenáři začnou ztrácet, pokud sami město neznají stejně dokonale jako zřejmě autor, či si k ruce nevezmou mapu.

Pro čtenáře zvyklé na sarkastické hrdinky, alfa hrdiny a smršť akce můžou Řeky Londýna působit neohrabaně, své kouzlo však mají.  Navzdory množství zbytečných detailů jsou netradičním počinem, který otevírá bránu do zajímavého světa plného krve, nadpřirozených bytostí a suchého britského humoru.

Ukázka

Vydalo Argo, 2015
Koupit knihu